• Seniorský klub - Betty McDonaldová

Čtvrtek 23.5 9:00 - Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Čtyři Dvory, Emy Destinové 46, České Budějovice

• Tvořivý rok - ubrouskování

Češi medaili ve štafetách nezískali a brali až 6. místo. Zlaté medaile si pověsili na krk Francouzi

Vítězná francouzská štafeta. , Autor: Karolina Kabíčková

Vítězná francouzská štafeta.     Autor: Karolina Kabíčková

TÁBOR - Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře odstartovalo v pátek 2. února závodem smíšených týmových štafet. Česká reprezentace poskládala podle trenéra české cyklokrosové reprezentace Petra Kloučka nejsilnější tým v krátké historii této novinky na světovém šampionátu. Na okruh ve sportovním areálu Komora se postupně vydali třiadvacítkář Václav Ježek, třiadvacítkářka Kristýna Zemanová, junior Kryštof Bažant, třiadvacítkářka Simona Spěšná, juniorka Amálie Gottwaldová a eliťák Zdeněk Štybar. Na start se postavilo deset reprezentací. Kromě českého týmu se zúčastnily ještě týmy Velké Británie, Belgie, Francie, Itálie, Spojených států amerických, Kanady, Polska, Slovenska a Rakouska. Obhajující Nizozemci nestartovali, jelikož dali přednost klidu před nadcházejícími víkendovými individuálními závody. Česká reprezentace ale ani tak vytouženou medaili nezískala a obsadila až 6. místo. Prvenství vybojovali Francouzi, kteří tak na trůnu nahradili absentující Nizozemsko. Stříbro zajeli stejně jako loni v Hoogerheide Britové a bronz obhájili Belgičané.

Českou štafetu odstartoval třiadvacítkář Václav Ježek a do terénu se vydal jako první. Měl však velice zdatné soupeře a postupně se propadl až na 7. místo. Na vedoucího Francouze Lelandaise ztratil 24 sekund. „Cítil jsem se nervózní a přiznávám, že jsem nezajel úplně povedené kolo, ale zase tak příšerný výkon to nebyl. Pokud bych měl ohodnotit svůj výkon, byl spíš průměrný," řekl ke svému okruhu Ježek.

Zemanová proti mužům

Třiadvacítkářka Kristýna Zemanová jela své kolo proti zástupcům různých mužských kategorií, tudíž to měla se soupeři hodně těžké. Propadla se až na poslední 10. místo a juniorovi Kryštofu Bažantovi předávala se ztrátou 1:36, nicméně se svým výkonem byla spokojená. „Jela jsem proti mužům, proto jsem postupně ztrácela, tohle pro mě bylo opravdu těžké. Štafetu jsem předala z posledního místa, s čímž jsem ale počítala. Snažila jsem se jet na maximum, abych předala s co nejmenší ztrátou," objasnila svou strategii Zemanová.

Bažant proti ženám

Třetí se vydal soupeřit junior Kryštof Bažant, který se rozjel jako ďas. Během velké stíhací jízdy ho přibrzdily dva pády, nicméně i tak udělal proti ženským soupeřkám velký kus práce. Nakonec posunul českou štafetu při předávce až na stříbrnou pozici se ztrátou 17 sekund na vedoucí Francii. „Trať byla jiná než při ranním tréninku. Dost mě překvapilo, že někde byl povrch jako kluziště. Také kvůli tomu jsem skončil dvakrát na zemi. Fanoušci mě hnali neskutečně dopředu a málem jsem ohluchl. Hodně moc mi pomohli," zhodnotil závod Bažant.

Spěšné nejely nohy

Třiadvacítkářka Simona Spěšná během čtvrtého kola 2. místo neuhájila. Bikerka předvedla několik chyb a dostala se před ni i americká juniorka. „Překvapilo mě, jak moc trať oproti rozjížďce povolila. Trochu jsem se s novou situací prala a nohy mi nejely," zhodnotila stručně své vystoupení Spěšná.

Gottwaldová nadšená z bláta

Juniorka Amálie Gottwaldová svým výkonem nezklamala, nicméně pozici české štafety příliš neposunula. „Závod jsem si užila a jsem spokojená. Blátivá trať je přesně to, co mi vyhovuje. Dorazilo i dost fanoušků, kteří mě hnali dopředu, byli neskuteční! Díky nim jsem dokázala jet v neuvěřitelné euforii," zářila po závodu Gottwaldová, která plánuje v individuálním závodu zaútočit na nejlepší výsledek v celé sezoně.

Štybarovi došly síly

Jako poslední z Čechů vyrazil na mistrovský okruh eliťák Zdeněk Štybar. Na čtvrtou Kanadu ztrácel 20 sekund a soupeřem mu byl třiadvacítkář Ackert. „Všichni jsme nechali na trati maximum a trochu jsme doufali i v medaili. Několikrát jsem chyboval, když jsem najel do špatné stopy. V závěru jsem se snažil likvidovat ztrátu soupeřů, ale došly mi síly," konstatoval Štybar, který Kanaďana už nedohnal. V cílové rovince navíc nestačil ani na o deset let mladšího Itala Bertoliniho a propadl se na konečné 6. místo.

O zlato se poprali v cílovém spurtu francouzský junior Aubin Sparfel a britský eliťák Cameron Mason. Francouz byl o nějaký ten centimetr lepší a zajistil Francii zlaté medaile.

Výsledky smíšené týmové štafety: 1. Francie 1:01:23, 2. Velká Británie +0:00, 3. Belgie +0:32, 4. Kanada +1:06, 5. Itálie +1:17, 6. Česká republika +1:18, 7. Spojené státy americké +2:06, 8. Slovensko +3:57, 9. Polsko +5:07, 10. Rakousko +7:56.