Branky, body, vteřiny

V Benidormu zvítězila v drtivém finiši van Empelová, van Aert vyhrál i přes pád těsně před cílem

Belgický cyklista Wout van Aert si ve španělském Benidormu připsal další cyklokrosové vítězství. V posledním kole odjel reprezentačnímu kolegovi Michaelu Vanthourenhoutovi a nezastavil jej ani laciný pád pár set metrů před cílem. Michael Boroš obsadil patnáctou příčku. V ženské elitní kategorii zvítězila Fem van Empelová, která svedla tuhý souboj až téměř do cílové rovinky s krajankou Puck Peiterseovou. Třetí dojela již jistá vítězka pořadí SP Ceylin del Carmen Alvaradová. Češka Simona Spěšná skončila dvaatřicátá.

Fem van Empelová vítězí v Benidormu těsně před Pieterseovou
zdroj: Facebook/UCI Cyclo-cross

Dosavadní suverén Van der Poel měl hned v úvodu mechanický problém, kvůli němuž nabral půlminutovou ztrátu na čelo a klesl na konec třetí desítky. Ve čtvrtém z devíti kol se ale po stíhací jízdě dotáhl do vedoucí skupiny a mohl v jedenáctém startu v sezoně zaútočit na jedenácté vítězství.

Van der Poel vytvořil čtyřčlennou skupinu s dlouholetým rivalem Van Aertem, jeho krajanem Michalem Vanthourenhoutem a Britem Tomem Pidcockem, jenž se stejně jako Van Aert loučil s cyklokrosovou sezonou. Na konci sedmého kola se skupina rozrostla až na deset členů a v předposledním kole měl Van der Poel pád, po němž nabral další ztrátu, kterou už neměl šanci dojet.

Na zemi skončil v posledním kole i trojnásobný mistr světa Van Aert, ale náskok v čele udržel a zvítězil o tři sekundy před mistrem Evropy Vanthourenhoutem. Belgický souboj o třetí místo vyhrál Thibau Nys před lídrem SP Elim Iserbytem. Pidcock v posledním souboji cyklokrosových "Tří králů" v této sezoně dojel devátý. Boroš, jenž před týdnem získal v Táboře sedmý titul mistra republiky, ztratil na vítěze 1:31 minuty.

Van Aert s Pidcockem končí cyklokrosovou sezonu předčasně kvůli přípravě na silnici, kde také patří mezi elitu. Van der Poel vydrží v terénu ještě dva týdny do mistrovství světa v Táboře a na jihu Čech se pokusí získat šestý titul.

Van Empelová s Pieterseovou bojovaly až do konce na lokty

Simona Spěšná se do Světového poháru v Benidormu pustila týden poté, co na domácím šampionátu získala bronz. V tuhé konkurenci ve Španělsku startovala až ze samotného konce, přesto se dokázala propracovat na hranu nejlepší třicítky. Kristýna Zemanová se i přes původní záměr v Benidormu startovat z logistických důvodů nezúčastnila.

Ženský závod opět ovládly Nizozemky, na čele se v jeho průběhu střídaly Fem van Empelová a Puck Pieterseová, za nimi se snažila uviset Ceylin del Carmen Alvaradová, které šlo především o zisk celkového triumfu v SP.

Van Empelová s Pieterseovou společně vydržely až do cílové rovinky, před níž těsně zvládla van Empelová atakovat svou krajanku na lokty a dostat se do čela. Souboj k cílové pásce už potom Pieterseová vzdala. Alvaradová si třetí příčkou pojistila výhru v SP.

Finále Světového poháru obstará poslední lednový víkend Hoogerheide, týden nato vyvrcholí cyklokrosová sezona světovým šampionátem v Táboře.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Benidormu (Španělsko):

Ženy: 1. Van Empelová 52:53, 2. Pieterseová -1, 3. Alvaradová -16, 4. Brandová (všechny Niz.) -27, 5. Vasová (Maď.) -33, 6. Casasolaová (It.) -44, ...32. Spěšná (ČR) -5:14.

Průběžné pořadí (po 13 ze 14 závodů): 1. Alvaradová 337, 2. Pieterseová 290, 3. Brandová 259, ...14. Zemanová 126, 38. Hladíková 17, 50. Kopecky 11, 61. Jeřábková 8, 62. Vaníčková (všechny ČR) 7.

Muži: 1. Van Aert 1:01:06, 2. Vanthourenhout -3, 3. Nys, 4. Iserbyt (všichni Belg.) oba -7, 5. Van der Poel (Niz.) -12, 6. Vandebosch (Belg.) -13, ...15. Boroš -1:31, 34. Vaníček (oba ČR) -5:17.

Průběžné pořadí (po 13 ze 14 závodů): 1. Iserbyt 317, 2. Nieuwehuis 283, 3. Van der Haar (oba Niz.) 274, ...22. Boroš 77.