Mrázek se stal v NHL i přes prohru první hvězdou, Hronek připravil dva góly

foto Utkání zámořské hokejové NHL Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks, 11. ledna 2024. Brankář Chicaga Petr Mrázek a Vladislav Naměstnikov z Winnipegu.

New York - Brankář Petr Mrázek byl v NHL vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, přestože 26 zákroky neodvrátil prohru hokejistů Chicaga 1:2 na ledě Winnipegu. Obránce Filip Hronek pomohl dvěma přihrávkami k vítězství Vancouveru 4:3 v prodloužení v Pittsburghu. San Jose zdolalo Montreal 3:2 i díky asistencím Tomáše Hertla a Filipa Zadiny a zastavilo sérii dvanácti porážek. David Pastrňák nebodoval při prohře Bostonu 1:2 v prodloužení na ledě Vegas.

Fotogalerie

S porážkou odešli ve čtvrtek i další tři čeští brankáři. Vítek Vaněček pustil čtyři branky z 20 střel při prohře New Jersey 3:4 v prodloužení na ledě Tampy Bay. Lukáš Dostál odchytal třetí třetinu v brance Anaheimu, který podlehl Carolině 3:6. Český gólman inkasoval jednou z devíti střel. Karel Vejmelka vydržel jen necelých 14 minut a po čtyřech gólech z 12 střel opustil brankoviště Arizony, která prohrála s Calgary 2:6.

Chicago vedlo na ledě lídra NHL gólem Connora Murphyho a Mrázek odolával až do 57. minuty. Poté jej zblízka překonal Gabriel Vilardi a 65 sekund před koncem odmítl prodloužení švihem z levého kruhu Nikolal Ehlers. Winnipeg vyhrál poosmé v řadě, čímž vytvořil klubový rekord.

"Připadalo mi, že je (Mrázek) schopný chytit všechno. Byl fantastický. Když střílíte a střílíte a nic tam nepadá, přepadne vás v určitý moment frustrace. Klíčové proto bylo, že jsme vytrvali," uvedl Ehlers.

Mrázek držel naděje týmu i v minulém utkání proti Edmontonu, kterému Chicago podlehlo také po obratu 1:2. "Měli bychom ho (Mrázka) více v závěrech zápasu podpořit a ochránit. Na konci to vypadalo, že chtějí výhru více než my a nedokázali jsme je udržet. Je to frustrující. Poslední dva zápasy jsme hráli celkem dobře, ale nezískali jsme ani bod," prohlásil trenér Chicaga Luke Richardson.

Vítězství Vancouveru řídil Elias Pettersson dvěma góly a dvěma asistencemi. Obě branky mu připravil Hronek. Pettersson zvýšil v 18. minutě na 3:1 tečí střely českého obránce. Zápas rozhodl v čase 63:05 ze sólového úniku, do kterého jej vyslal Hronek. Zbývající dvě branky Canucks vstřelil Brock Boeser. Dvakrát skóroval i lídr Pittsburghu Sidney Crosby, který poslal zápas do prodloužení gólem 29 sekund před koncem třetí třetiny.

Hronek si připsal potřetí za sebou v utkání dva body a v produktivitě obránců je šestý (3+33). Se spoluhráčem Quinnem Hughesem vede statistiku +/- celé NHL. Oba mají na kontě 32 kladných bodů.

San Jose zvýšilo v 18. minutě na 2:0 po akci českých útočníků. Zadina přistrčil puk u zadního mantinelu Hertlovi, který chytrou přihrávkou zpoza branky uvolnil v pravém kruhu skórujícího Fabiana Zetterlunda. Klíčem k ukončení série proher byl i výkon brankáře Mackenzieho Blackwooda, který zneškodnil 33 střel.

O výhře Vegas rozhodl v prodloužení Alex Pietrangelo. V přečíslení dva na jednoho jej nestihl dobruslit Pastrňák, který si s Bradem Marchandem pravděpodobně špatně rozdělili hráče. Český útočník neuspěl ani na druhé straně, v zápase se neujala žádná z jeho devíti střel.

Vejmelka inkasoval už po dvaceti sekundách, z úniku jej překonal Mikael Backlund. Český gólman, který nevyhrál ani ve třetím startu v novém kalendářním roce, za góly nemohl. Místo v brankovišti opustil po teči, kterou Blake Coleman zvýšil na 4:1. Hlavním strůjcem výhry Calgary byl Jegor Šarangovič, který nastřílel hattrick.

"V první třetině jsme se hodně trápili. Zaskočilo mě to, zklamalo i vyděsilo. Nad tím se musíme zamyslet," uvedl kouč Arizony Andre Tourigny. V sestavě Caroliny scházel ve třetím utkání v řadě Martin Nečas, ale už individuálně trénuje a blíží se jeho návrat.

Dostál, který se stal v minulém utkání první hvězdou, nahradil po druhé třetině zraněného Johna Gibsona za stavu 5:3. Inkasoval jen po teči Setha Jarvise, který v zápase přihrál i na dva góly a byl vyhlášen nejlepším hráčem.

Tampa Bay ztratila vedení 3:1, ale v prodloužení překonal Vaněčka z mezikruží Darren Raddysh. Dvěma góly podpořil výhru 4:3 Luke Glendening. New Jersey postrádalo šest hráčů včetně útočníků Tomáše Noska a Ondřeje Paláta, který si kvůli zranění nemohl zahrát proti svému bývalému klubu. Podle zprávu z tábora Devils v nejbližší době do hry nenaskočí.

Boston vede přes i třetí prohru za sebou Východní konferenci, ale už jen o bod před Floridou, která zdolala Los Angeles 3:2 v prodloužení a zvítězila podeváté za sebou. Stejnou sérii má i Edmonton, který vyhrál v Detroitu 3:2 v prodloužení. Oilers vyrovnali devátou výhrou v řadě klubový rekord.

Hattrickem se zaskvěl Jordan Kyrou při výhře St. Louis 5:2 nad New Yorkem Rangers. Matthew Barzal rozhodl v prodloužení o vítězství New Yorku Islanders 4:3 nad Torontem a navíc si připsal tři gólové přihrávky. Hostům nestačilo vedení 3:1 a dvě branky Austona Matthewse, který si upevnil vedení v tabulce střelců. Na kontě má 33 branek, o osm více než sedmý Pastrňák.

NHL:

Buffalo - Ottawa 5:3 (3:1, 1:0, 1:2)

Branky: 18. a 20. T. Thompson, 10. Peterka, 25. Krebs, 60. Cozens - 41. a 52. Giroux, 16. Tarasenko. Střely na branku: 32:28. Diváci: 16.083. Hvězdy zápasu: 1. T. Thompson (Buffalo), 2. Giroux (Ottawa), 3. Cozens (Buffalo).

Montreal - San Jose 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky: 18. Gallagher, 57. J. Anderson - 6. Kunin, 18. Zetterlund (Hertl, Zadina), 37. Ochoťuk. Střely na branku: 35:35. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Granlund (San Jose), 2. Matheson (Montreal), 3. Blackwood (San Jose).

Detroit - Edmonton 2:3 v prodl. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 44. Copp, 57. Määttä - 50. McDavid, 54. Hyman, 62. Nurse. Střely na branku: 17:47. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Nurse (Edmonton), 2. Lyon (Detroit), 3. Hyman (Edmonton).

Tampa Bay - New Jersey 4:3 (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 13. a 19. Glendening, 31. Point, 62. Raddysh - 8. Mercer, 37. Bratt, 44. Bastian. Střely na branku: 20:30. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval čtyři góly z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Raddysh, 2. Glendening (oba Tampa Bay), 3. Bratt (New Jersey).

Florida - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 31. Bennett, 58. M. Tkachuk, 65. Reinhart - 7. Moore, 40. Doughty. Střely na branku: 41:33. Diváci: 18.616. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. M. Tkachuk, 3. Bobrovskij (všichni Florida).

Pittsburgh - Vancouver 3:4 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 27. a 60. Crosby, 17. M. Pettersson - 6. a 7. Boeser, 18. a 64. E. Pettersson (na obě Hronek). Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.190. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Boeser (oba Vancouver), 3. Crosby (Pittsburgh).

Washington - Seattle 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 26. Pacioretty - 9. Kartye, 19. Wennberg, 39. Schultz, 53. A. Larsson. Střely na branku: 26:23. Diváci: 17.935. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. A. Larsson (oba Seattle), 3. Pacioretty (Washington).

Carolina - Anaheim 6:3 (2:0, 3:3, 1:0)

Branky: 16. Skjei, 17. A. Svečnikov, 22. Martinook, 35. Noesen, 37. Drury, 50. Jarvis - 21. Lundeström, 31. R. Strome, 31. Vatrano. Střely na branku: 34:16. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim třetí třetinu, inkasoval jeden gól z 9 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 18.748. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Martinook, 3. Lemieux (všichni Carolina).

NY Islanders - Toronto 4:3 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 1. Palmieri, 25. Romanov, 34. Horvat, 61. Barzal - 21. a 23. Matthews, 13. McMann. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Dobson (oba NY Islanders), 3. Matthews (Toronto).

St. Louis - NY Rangers 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky: 5., 8. a 48. Kyrou, 30. Saad, 60. Bučněvič - 2. Fox, 51. Trocheck. Střely na branku: 20:42. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. Binnington, 3. Bučněvič (višchni St. Louis).

Winnipeg - Chicago 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 57. Vilardi, 59. Ehlers - 25. Murphy. Střely na branku: 28:21. Petr Mrázek odchytal za Chicago 59:08 minuty, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Diváci: 15.225. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek (Chicago), 2. Brossoit, 3. Ehlers (oba Winnipeg).

Arizona - Calgary 2:6 (1:4, 1:0, 0:2)

Branky: 14. Crouse, 22. Keller - 7., 41. a 48. Šarangovič, 1. Backlund, 8. Andersson, 14. Coleman. Střely na branku: 34:30. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 13:58 minuty, inkasoval čtyři branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 66,67 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Coleman, 3. E. Lindholm (všichni Calgary).

Vegas - Boston 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 48. Eichel, 61. Pietrangelo - 53. Grzelcyk. Střely na branku: 25:33. Diváci: 18.209. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. L. Thompson (oba Vegas), 3. Swayman (Boston).

6.Arizona4020218120:12342
7.Minnesota4017419118:13438