Inter Milán navýšil výhrou nad Laziem náskok v čele italské ligy, tři body má i AC Milán

Lídr italské ligy Inter Milán v 16. kole vyhrál 2:0 na hřišti Lazia Řím a navýšil náskok na druhý Juventus Turín na čtyři body. AC Milán zvítězil nad Monzou 3:0 a upevnil si třetí místo. Na vedoucího městského rivala ztrácí devět bodů.

Milán dlouho po zahajovacím hvizdu nezahálel. Krátce po nevydařené hlavičce Oliviera Girouda předvedl úžasné sólo přes čtyři hráče Reijnders a stylovým zakončením mezi nohy brankáře poslal domácí do vedení ve třetí minutě. Rossoneri byli opravdu při chuti, ale proti byl Michele Di Gregorio, který v krátkém časovém sledu zneškodnil střelu Christiana Pulišiče z malého vápna i následnou ránu od Thea Hernándeze. Ve 28. minutě zamířil z hranice vápna netradiční střelec Alessandro Florenzi, ovšem jeho pokus vyškrábl konečky prstů skvělý De Gregorio. Čtyři minuty před poločasem potáhl míč z pravé strany Rafael Leao, jehož následnou přihrávku do malého vápna uklidil Simič.

Domácí i v druhém dějství zůstali velmi aktivní a svůj druhý gól mohl přidat v 53. minutě Simič, avšak jeho hlavička mířila těsně vedle pravé tyče. Monza se odmítala vzdát a ke snížení skóre měl možnost Colpani, když vypálil před šestnáctkou na Mikea Maignana, ale ten stačil vyrazit míč nad břevno. V 76. minutě rozjeli domácí krásnou kombinaci, kterou ozdobil úspěšným zakončením k pravé tyči Noah Okafor. Domácí úpravu výsledku nedovolili, a tak si kromě tří bodů připsali i čistý štít.

Veronu mrzela zahozená penalta

Domácí do zápasu nevstoupili šťastně, neboť již ve druhé minutě brankář Pietro Terracciano podcenil rychlost Martina Hongly a v malém vápně kamerunského záložníka fauloval. Míč si postavil Milan Djurič, Terracciano však napravil své zaváhání a špatně zahraný pokutový kop i následnou dorážku zlikvidoval. Gólman Fiorentiny čaroval dál, když v deváté minutě vytáhl střelu Cyrila Ngongeho z bezprostřední blízkosti. Síť na druhé straně poté rozvlnil M’Bala Nzola, při zpracování si však pomohl rukou, a skóre se tak neměnilo. Fiorentina držela míč na svých kopačkách, nebezpečná ale byla především Verona. Ve 29. minutě na malém vápně hlavičkoval Djurič, stejně jako při penaltě však trefil brankáře. O chvíli později si po přihrávce na penaltu vylámal zuby na Terraccianovi i Ngonge. Fialky na ofenzivní snažení hostů nenašly odpověď a do kabin odcházely bez jediné střely na branku.

Po změně stran sáhl domácí trenér Italiano hned ke třem střídáním, na hřiště poslal i českého záložníka Baráka. Změny byly hned zřejmé, ve 47. minutě se v šanci objevil Jonathan Ikoné, ani on však nezamířil mezi tři tyče. Ani živější domácí však nezpomalili ofenzivu Verony, která se i nadále více tlačila do zakončení a vytvářela nebezpečné situace před Terraccianem. Trápení Fiorentiny v 79. minutě prolomil Beltrán, který využil malého důrazu obránců Verony po jednom z centrů a díky výrazné teči Bruna Amioneho poslal svůj tým do vedení. Hosté se i po obdrženém gólu tlačili dopředu, Fialky si však těsné vedení zkušeně pohlídaly.

Pravidlové prohřešky stály Udinese výhru

První velká šance zápasu přišla v sedmé minutě, když centrovaný míč dostal na svou nohu Kristian Thorstvedt, ovšem jeho rychlé zakončení mířilo doprostřed brány. Ve 22. minutě předvedl chytré zpracování na hranici vápna Andrea Pinamonti, následnému voleji však chyběla přesnost. O chvíli později napřáhl z velké dálky Armand Laurienté, ale ani tentokrát Sassuolo nevyzrálo na Marca Silvestriho. Pravidlo nedáš, dostaneš, se potvrdilo ve 36. minutě. Na načechraný centr si počkal Lorenzo Lucca a trefil jej hlavou parádně k tyči.

Začátek druhého poločasu patřil domácím. V 50. minutě tvrdě zakončil Festy Ebosele, ale proti byl Andrea Consigli. O pět minut později byl už brankář Neroverdi krátký. Pereyra vystihl odražený míč a prošel kolem obránců v malém vápně, jeho následná střela na zadní tyč zapadla do sítě. Komplikace přišla pro Udinese o chvíli později, protože byl za svůj skluz vyloučený Payero. Výhodu pokutového kopu dostal hostující celek v 74. minutě a Berardi s klidem proměnil k levé tyči. Pět minut před koncem zastavila srovnání skóre tyčka, kterou svou hlavou trefil Gian Marco Ferrari. Sassuolo se v 88. minutě dočkalo své druhé penalty v zápase. Berardi na sebe převzal zodpovědnost a zajistil domácím cenný bod.

Oslabený AS Řím na body nedosáhl

První čtvrthodinka zápasu nenabídla jedinou střelu na branku. Ani jeden z týmů nechtěl inkasovat, a tak se hrál fotbal od vápna k vápnu. Diváci si tedy museli počkat až do 26. minuty. V té se po faulu rozhodl Diego Llorente překopnout celou půlku hřiště a střelu zvládl Federico Ravaglia na poslední chvíli vyrazit nad břevno. Italský brankář se předvedl i o chvíli později, když vystihl dobře mířený pokus  Andrey Belottiho. I přes slibné šance hostujícího celku se z gólu radovala Bologna. Ve 37. minutě nahrál z pravé strany vápna Dan Ndoye do středu, kde stál Moro a rozvlnil síť. Rychlou odpověď si připravil Stephan El Shaarawy, jehož krásné sólo doplnila pouze střela doprostřed.

Snový začátek pro Rossoblu přišel čtyři minuty po startu druhého poločasu. Přízemní centr se nešťastně odrazil od nohy Kristensena a ten si vstřelil vlastní gól. AS Řím se rozhodně nehodlal vzdát, a tak došlo třeba i na taktické střídání Renata Sanchese, který přišel na plac o poločase. Na následnou kombinační hru hráči domácích odpovídali rychlým presinkem. Belotti se však přece jen dokázal dostat do slibné příležitosti v 80. minutě, proti byl ovšem včas vyběhlý Ravaglia.

Inter vyloupil Řím a utekl Staré dámě

Duel od úvodních minut nabízel vyrovnanou podívanou, přičemž aktivnější na útočné polovině byli spíše hráči Lazia. Obrana Interu však byla zformována velmi pevně a svého soupeře do gólových šancí příliš nepouštěla. Výjimkou byla akce Manuela Lazzariho, který přesným centrem našel na zadní tyči Cira Immobileho. Italský útočník nicméně z dobré pozice mezi tři tyče nezakončil. Vedení se tak trochu překvapivě ujali fotbalisté v oranžových dresech. Martínez vystihl ve 40. minutě špatnou malou domů, oběhl bezmocného brankáře Ivana Provedela a pohotově dopravil balon do prázdné brány.

Krátce po změně stran mohlo být srovnáno. Nicoló Rovella uspěl v osobním souboji, s balonem prošel až do pokutového území, jenže jeho prudkou přízemní střelu z pravé strany zlikvidoval povedeným zákrokem Yann Sommer. Hráči Interu byli v zakončení mnohem efektivnější. V 66. minutě se po přihrávce od Nicola Barelly prosadil z levé strany šestnáctky přesnou ranou k tyči Thuram. Pojistku mohl přidat chvíli po něm Henrikh Mkhitaryan, v cestě mu však stál fantastický Provedel, který další změnu skóre nepřipustil. Všechny naděje Lazia na zvrat v zápase utnul Lazzari, který se nechal zbytečně vyloučit.

Italská liga - 16. kolo:
AC Milán - Monza 3:0
(3. Reijnders, 41. Simič, 76. Okafor),
Fiorentina - Hellas Verona 1:0 (79. Beltran),
Udine - Sassuolo 2:2 (36. Lucca, 55. Pereyra - 75. a 88. obě z pen. Berardi)
Boloňa - AS Řím 2:0 (37. Moro, 49. vlastní Kristensen),
Lazio Řím - Inter Milán 0:2 (40. Martínez, 66. Thuram).

20. Salernitana 15 1 5 9 11:30 8

Neapol porazila Cagliari, poprvé od října se trefil kanonýr Osimhen. Výhru slaví i Lecce, radost Empoli vzala kalibroaná čára