Aktuality
neděle 17. prosince 2023
Náš seriál Králové a královny tradičně uzavíráme disciplínami mimo dráhu, kde bylo k vidění hned několik světových rekordů.

Maraton

Výkonnostní hranice na této distanci se každoročně posouvají a ani letošní sezóna nebyla výjimkou. V kategorii žen předvedla vůbec nejrychlejší čas Etiopanka Tigist Assefa, která vylepšila hodnotu čtyři roky starého světového rekordu Keňanky Brigid Kosgei o neuvěřitelné 2 minuty a 11 vteřin. V Berlíně kralovala časem 2:11:53 a stala se tak první ženou, která pokořila hranici 2:12. Druhou nejrychlejší ženou historie se stala Nizozemka Sifan Hassan, která zvítězila v Chicagu v čase 2:13:44. Přitom se jednalo teprve o její druhý maratonský start. Debutovala teprve na jaře v Londýně, a to časem 2:18:33. V Chicagu za ní finišovala na druhé pozici Keňanka Ruth Chepngetich v sedmém nejrychlejším čase historie 2:15:37. Pod 2:16 pak stlačila svůj čas i vítězka z Valencie Worknesh Degefa, která se s časem 2:15:51 zařadila na sedmou příčku historických světových tabulek.

Samostatnou kapitolou pak byl maraton na mistrovství světa v Budapešti. Na globálních vrcholech zpravidla nejsou k vidění nejlepší časy a běží se hlavně o medaile. V tomto klání byla nejúspěšnější Etiopanka Amane Beriso Shenkule před svou reprezentační kolegyní Gotytom Gebreslase a Maročankou Fatiou Gardadi.

Ani muži na této trati nezaháleli. Jednoznačně nejvýraznější postavou byl teprve čtyřiadvacetiletý Keňan Kelvin Kiptum. Ten se blýskl už na konci minulého roku historicky nejrychlejším maratonským debutem 2:01:53. Na jaře se pak v při svém triumfu v Londýně zlepšil na 2:01:25 a stal se druhým nejrychlejším mužem historie. To však nebylo z jeho strany vše. V Chicagu se totiž stal novým světovým rekordmanem. Pouhých jedenáct měsíců po svém debutu posunul hodnotu historického světového maxima Eliuda Kipchogeho o 34 vteřin na 2:00:35 a stal se prvním maratoncem, který za regulérních podmínek zvládl tuto trať pod 2:01.

Kipchoge závodil na svém oblíbeném maratonu v Berlíně, kde zvítězil v čase 2:02:42, což je desátý čas historie. V závěru roku se pak blýskl ve Valencii Etiopan Sisay Lemma, jenž se svým vítězným výkonem 2:01:48 posunul na čtvrtou příčku historických světových tabulek.

Na mistrovství světa vyhořeli keňští favorité, a tak se z titulu radoval Uganďan Victor Kiplagat, jehož doprovodili na stupně vítězů Maru Teferi z Izraele a Etiopan Leul Gebresilase.

½ maraton

Na půlmaratonu tentokrát k vidění světové rekordy nebyly, přesto se běhalo velmi rychle. Letošní nejlepší světový výkon má na svědomí Keňanka Irine Kimais, která zvítězila v Barceloně v čase 1:04:37, který ji řadí na osmou příčku v historických světových statistikách. Hned za ní se o devátou pozici dělí druhá z Barcelony Joyciline Jepkosgei a vítězka z Valencie Margaret Chelimo Kipkemboi. Obě zaběhly 1:04:46. Kipkemboi se dařilo i na mistrovství světa v Rize, kde vybojovala stříbro za vítěznou Peres Jepchirchir. Keňskou dominanci v této disciplíně podtrhla bronzová Catherine Relime Anang´ole.

Nejrychlejším půlmaratoncem roku 2023 je Keňan Kibiwot Kandie. Bývalý světový rekordman vyhrál ve Valencii v čase 57:40. Tento závod byl suverénně nejrychlejším v celé sezóně, neboť Yomif Kejelcha a Hagos Gebrhiwet v něm zaběhli shodně 57:41 a dělí třetí pozici v historických světových tabulkách. Ještě čtvrtý Selemon Barega je ve stejné statistice s výkonem 57:50 šestý. Na pátém místě finišoval ve Valencii v osobním rekordu 58:29 další Keňan Sabastian Sawe, jenž jen tři týdny předtím zvítězil na MS v Rize před krajany Danielem Ebenyoem a Samwelem Mailu.

Chůze

Chodecké disciplíny měly v obou kategoriích jasné vládce a oba jsou ze Španělska. María Pérez ukázala formu už v úvodu roku, když na domácí půdě zaznamenala časem 1:25:30 letošní nejlepší světový výkon na dvacítce. O několik týdnů později ozdobila mistrovství Evropy chodeckých družstev v Poděbradech novým světovým rekordem na trati 35 kilometrů 2:37:15. Na mistrovství světa v Budapešti pak ovládla obě chodecké distance.

Také dvojnásobná světová šampionka z loňského Eugene Peruánka Kimberly García León byla chvíli světovou rekordmankou, když v Dudincích zašla na pětatřicítce historické maximum časem 2:37:44. Následně však byla překonána Pérez. Na mistrovství světa pak brala na stejné trati stříbro a na dvacítce zůstala bez medaile. Brala celkové prvenství ve World Athletics Race Walking Tour.

V budapešťském mistrovském závodě na 35 kilometrů doprovodila Pérez a García León na stupně bronzová Řekyně Antigoni Ntrismpioti. Na dvacítce se radovala ze stříbra Australanka Jemina Montag a bronz si na krk pověsila Italka Antonella Palmisano.

Chodecká klání v Budapešti byla pod jasnou španělskou nadvládou. Mezi muži napodobil svou reprezentační kolegyni Álvaro Martín, jenž nejprve vyhrál dvacítku v letošním nejlepším světovém výkonu 1:17:32 a následně nenašel přemožitele ani na pětatřicítce. V závodě na 20 kilometrů vybojovali další medaile Švéd Perseus Karlström s Brazilcem Caio Bonfimem. Oba posunuli národní rekordy svých zemí na 1:17:32 a 1:17:47. Bonfim se navíc stal vítězem World Athletics Race Walking Tour.

V závodě na 35 kilometrů se za Martínem umístili na dalších medailových pozicích stříbrný Ekvádorec Brian Pintado a bronzový Japonec Masatora Kawano. Co se týká časů, velmi rychle chodili také Číňané. Jun Zhang je s výkonem 1:17:38 druhým mužem letošních světových tabulek a jeho krajan Xianghong He dokonce s časem 2:22:55 letošní světové statistiky vede. V Budapešti ovšem oba vyhořeli, když se nevešli ani do první dvacítky.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf, Soňa Maléterová