Boston porazil San Jose 3:0, Zacha i Pastrňák si připsali dva body. Mrázek z Chicaga dostal pět branek

Český hokejový útočník Pavel Zacha gólem a nahrávkou řídil výhru Bostonu nad San Jose 3:0. David Pastrňák dvakrát asistoval a vylepšil svou sezonní bilanci na 33 bodů. Jednu branku připravil také Martin Nečas, jehož Carolina podlehla New York Islanders 4:5 v prodloužení. Gólem přes celé kluziště se ve čtvrtek v NHL blýskl brankář Pittsburghu Tristan Jarry.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 8:50 1. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boston porazil San Jose 3:0

Boston porazil San Jose 3:0 | Foto: Bob DeChiara | Zdroj: Reuters

Boston v souboji s nejhorším týmem NHL San Jose ukončil třízápasové čekání na vítězství. Bruins, kteří během tří proher obdrželi sedmnáct branek, tentokrát neinkasovali. Šestadvaceti zákroky k tomu přispěl Jeremy Swayman.

„Hlavně ve druhé třetině jsme se po několika zápasech vrátili zpět k naší hře. Dohrávali jsme souboje, dobře jsme drželi puk a skvěle jsme pracovali v defenzivě. Kluci zblokovali spoustu střel a dost mi zápas ulehčili. Je důležité, že jsme opět ukázali naši identitu,“ uvedl americký gólman.

Na výhře měla vedle Swaymana výrazný podílel první útočná formace. Parťák Zachy s Pastrňákem Jake DeBrusk vstřelil důležitý gól na 2:0. Kanadský útočník v přesilové hře využil spolupráce české dvojice a kličkou do bekhendu skóroval počtvrté v sezoně.

Zacha se prosadil v 47. minutě. Pastrňák zavezl puk do útočného pásma, našel šestadvacetiletého centra a ten téměř totožným způsobem jako DeBrusk v druhé třetině zvýšil na 3:0. Zacha se prosadil poosmé v ročníku a je druhým nejlepším českým střelcem, Pastrňák dal o pět gólů víc.

„Po nevydařených zápasech jsme museli odpovědět a myslím, že se nám to docela povedlo,“ řekl Zacha, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Sharks měli v úvodu třetí části skvělou příležitost vývoj zdramatizovat. V minutu a půl dlouhé dvojnásobné přesilové hře se však neprosadili.

„Je to těžké. Hráli jsme v pěti proti třem a ani jednou jsme nevystřelili. Stále jsme hledali přihrávku, místo aby to někdo vzal na sebe,“ litoval Tomáš Hertl, jenž se do sestavy San Jose vrátil po vynechaném zápase po odstranění ledvinových kamenů.

Gól brankáře

Gólman Jarry v zápase Pittsburghu proti Tampě Bay přepsal klubovou historii. Osmadvacetiletý Kanaďan gólem na 4:2 pečetil výhru Penguins a prosadil se jako první brankář v dresu s tučňákem.

„Byl to v podstatě perfektní scénář. Nahodili puk přímo na moji hokejku, takže jsem si ho nemusel složitě připravovat. Zkusil jsem vystřelit a padlo to tam,“ líčil brankář, jenž se prosadil ve svém 223. zápase v základní části NHL.

Jarry se prosadil jako čtrnáctý gólman v ligové historii. Naposledy se z trefy radoval bostonský Linus Ullmark, jenž letos v únoru pečetil vítězství nad Vancouverem.

„Je skvělé být součástí něčeho takového. Vím, že se to jednou za čas povede, ale nikdy jsem to neviděl na vlastní oči. Jsem moc rád, že se to Tristanovi povedlo,“ řekl kapitán Sidney Crosby.

Nečas se do statistik zapsal po jednozápasové odmlce. V utkání proti Islanders asistoval u branky Jacka Druryho a pomohl Carolině k bodu. Hurricanes zisk honili v posledních sekundách. Na 4:4 v čase 59:57 srovnal Sebastian Aho. O výhře newyorského celku v prodloužení rozhodl Mathew Barzal.

Čtvrteční zápas proti Detroitu nevyšel Petru Mrázkovi. Gólman Chicaga na ledě týmu, v jehož dresu poprvé ochutnal NHL, inkasoval pětkrát při prohře 1:5. Dvěma zásahy se na úspěchu Red Wings podíleli J.T. Compher a Robby Fabbri.

Výhry se naopak dočkali útočníci David Kämpf a Ondřej Palát. Palátovo New Jersey zdolalo Philadelphii 4:3 v prodloužení, Toronto s Kämpfem dovedl k vítězství 4:3 po samostatných nájezdech nad Seattlem hattrickem Mitchell Marner.

Třemi góly se blýskli také Connor Dewar z Minnesoty a washingtonský Tom Wilson. Hokejisté Wild díky Dewarovu prvnímu hattricku v kariéře rozstříleli Nashville 6:1 a Washington přehrál Anaheim s Radko Gudasem 5:4.

Výsledky zápasů NHL

Boston - San Jose 3:0, Toronto - Seattle 4:3 po sam. nájezdech, Montreal - Florida 1:5, Detroit - Chicago 5:1, Tampa Bay - Pittsburgh 2:4, Philadelphia - New Jersey 3:4 v prodl., St. Louis - Buffalo 6:4, Nashville - Minnesota 1:6, Winnipeg - Edmonton 1:3, Calgary - Dallas 4:3 v prodl., Arizona - Colorado 4:3 v prodl., Carolina - NY Islanders 4:5 v prodl., Vancouver - Vegas 1:4, Anaheim - Washington 4:5.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít