Gudas skóroval, Hertl přihrál na dva góly, Boston doma poprvé nebodoval

foto Utkání NHL San Jose - Montreal, 25. listopadu 2023. Tomáš Hertl z domácího celku se snaží překonat brankáře Montrealu Caydena Primeaua.

New York - Radko Gudas mírnil v NHL svou čtvrtou brankou v sezoně porážku hokejistů Anaheimu 2:5 s Los Angeles. Další čeští hráči se v pátečním programu, ve kterém se odehrálo patnáct zápasů, zapisovali do statistik jako asistenti. Tomáš Hertl připravil dva góly San Jose, které doma podlehlo Montrealu 2:3 po nájezdech. Ondřej Palát přihrál na jediný gól New Jersey, které prohrálo 1:2 s Columbusem.

Fotogalerie

David Pastrňák a Pavlem Zachou se podíleli každý asistencí na gólu na 1:2 při prohře Bostonu 2:5 s Detroitem. Torontu nestačila přihrávka Davida Kämpfa a prohrál v Chicagu 3:4 v prodloužení. Filip Hronek podpořil jednou asistencí výhru Vancouveru 5:1 na ledě Seattlu.

Žádný z českých brankářů nezasáhl do hry: Petr Mrázek (Chicago), Vítek Vaněček (New Jersey), Lukáš Dostál (Anaheim) a Daniel Vladař (Calgary) plnili roli náhradníků.

Los Angeles vyhrálo venku i devátý zápas sezony a základ úspěchu položilo v úvodních 23 minutách, po kterých vedlo 4:0. O klíčový náskok se zasloužil dvěma góly Kevin Fiala.

"Znovu jsme do utkání nevstoupili nejlépe a to nás stálo zápas," litoval Gudas, který snížil ve 33. minutě na 1:4 ranou od modré čáry. "Bojovali jsme a celé utkání dřeli. Ale dopouštíme se někdy drobných chyb, které soupeř potrestá. Potřebujeme je z naší hry odstranit," doplnil.

Gudas odehrál 23 a půl minuty, byl nejvytíženějším hráčem zápasu a ještě trefil v závěru druhé třetiny tyč. Připsal si také dvě zblokované střely, dvě srážky, čtyři trestné minuty a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Český bek má po odehrané čtvrtině základní části na kontě čtyři branky a může atakovat svůj nejlepší výkon z ročníku 2016/17, kdy v dresu Philadelphie skóroval šestkrát.

San Jose vedlo s přispěním Hertla 2:0. Český centr u prvního branky vybojoval v útočném pásmu puk a jeho práci zúročil Mike Hoffman. Při druhé gólové akci vyhrál vhazování a William Eklund v přesilové hře zvýšil. Montreal ale na přelomu druhé a třetí třetiny vyrovnal, prosadili se Johnathan Kovacevic a Cole Caufield. Zápas rozhodl v šesté sérii Jesse Ylönen, zatímco Hertl v pátém kole neuspěl s bekhendovým zakončením.

"Odehráli jsme dobrý zápas. Soupeři jsme moc nedovolili, ale šance, které jsme mu nabídli, proměnil. Je to těžké, protože jsme si zasloužili dva body," řekl k utkání Hertl, který se stal druhou hvězdou utkání a vylepšil si bilanci v sezoně na čtrnáct bodů (4+10). Jeho spoluhráč Filip Zadina odstoupil po první třetině kvůli problémům v horní části těla.

Pastrňák zaznamenal třicátý bod (12+18) potřetí v kariéře NHL do dvacátého utkání sezony. Po jeho střele se prosadil v přesilové hře na začátku druhé třetiny z dorážky Jake DeBrusk. Boston snížil ještě ve 45. minutě na 2:3, ale více nezvládl a podruhé v sezoně nebodoval, v obou případech proti Detroitu.

Pouze jeden útočník je v této sezoně produktivnější než Pastrňák. Do čela kanadského bodování se vyhoupl Nikita Kučerov (15+20), který se zasloužil dvěma góly a čtyřmi přihrávkami o vítězství Tampy Bay 8:2 na ledě Caroliny. Ruský útočník šesti body v zápase vyrovnal klubový rekord Douga Crossmana z roku 1992, přesto nebyl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Předčil jej Brayden Point (3+2).

Tampa skórovala osmkrát z pouhých 14 střel a poprvé v sezoně se mohla opřít o brankáře Andreje Vasilevského, který podstoupil v létě operaci a nechytal od dubna.

Kämpf asistoval u branky Ryana Reavese na 3:1, ale Chicago vyrovnalo zásluhou Jasona Dickinsona, který dosáhl hattricku. V prodloužení dokonal obrat 19letý Kevin Korchinski. O chvíli dříve mohl na druhé straně rozhodnout z úniku William Nylander, ale z bekhendového blafáku zazvonil na břevno a tyč. Švédský útočník tak poprvé v sezoně vyšel naprázdno, jeho bodová série se zastavila na 17 zápasech. Delší šňůru zaznamenalo v historii NHL od startu ročníku jen pět hráčů.

Palát bodoval ve čtvrtém z posledních pěti utkání: při napadání získal v útočném pásmu puk pro Alexandera Holtze, který vyrovnal na 1:1. O výhře Columbusu rozhodli ve 20. minutě Eric Robinson a především Elvis Merzlikins, který kryl 37 střel.

Střelu Hronka od modré čáry tečoval v 50. minutě Sam Lafferty a uklidnil Vancouver gólem na 3:1. Český bek si připsal už devatenáctou přihrávku v sezoně a v počtu nasbíraných asistencí je v lize pátý.

Jakub Vrána se opět nevešel do sestavy St. Louis, který doma utrpěl debakl s Nashvillem 3:8. Kanonádu řídili Luke Evangelista a Filip Forsberg. Oba vstřelili dva góly a na jeden přihráli. Produktivní večer má za sebou i Connor McDavid, který se čtyřmi přihrávkami podílel na výhře Edmontonu 5:0 ve Washingtonu.

Statistika:

Boston - Detroit 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky: 23. DeBrusk (Pastrňák, Zacha), 45. Heinen - 6. Compher, 16. DeBrincat, 34. Fabbri, 46. Larkin, 59. Perron. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Compher, 2. DeBrincat, 3. Gostisbehere (všichni Detroit).

Philadelphia - NY Rangers 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Branky: 38. Couturier - 1. a 28. Zibanejad, 2. Kreider. Střely na branku: 37:19. Diváci: 19.032. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Šesťorkin, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Chicago - Toronto 4:3 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 9., 33. a 41. Dickinson, 65. Korchinski - 8. N. Robertson, 22. Järnkrok, 24. Reaves (Kämpf). Střely na branku: 34:37. Diváci: 20.238. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. Korchinski, 3. Söderblom (všichni Chicago).

Washington - Edmonton 0:5 (0:2, 0:3, 0:0)

Branky: 25. a 39. Draisaitl, 15. E. Kane, 16. Nugent-Hopkins, 24. Bouchard. Střely na branku: 25:35. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. S. Skinner (všichni Edmonton).

St. Louis - Nashville 3:8 (1:3, 1:4, 1:1)

Branky: 17. Bučněvič, 31. Thomas, 46. Neighbours - 14. a 26. Evangelista, 7. a 38. F. Forsberg, 8. Trenin, 23. Stastney, 25. O'Reilly, 53. Sherwood. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Evangelista, 2. F. Forsberg, 3. Sherwood (všichni Nashville).

New Jersey - Columbus 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 14. Holtz (Palát) - 11. Jenner, 20. Robinson. Střely na branku: 38:28. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins (Columbus), 2. Schmid (New Jersey), 3. Robinson (Columbus).

Anaheim - Los Angeles 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 33. Gudas, 52. Killorn - 11. a 23. Fiala, 13. Kalijev, 22. Byfield, 44. Kopitar. Střely na branku: 31:31. Diváci: 17.205. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Kempe (oba Los Angeles), 3. Gudas (Anaheim).

San Jose - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 26. Hoffman (Hertl), 33. Eklund (Hertl) - 39. Kovacevic, 44. Caufield, rozhodující sam. nájezd Ylönen. Střely na branku: 33:24. Diváci: 16.897. Hvězdy zápasu: 1. Caufield (Montreal), 2. Hertl, 3. Eklund (oba San Jose).

Buffalo - Pittsburgh 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)

Branky: 46. J. Skinner, 51. Okposo, 58. Tuch - 17. Crosby, 37. Eller. Střely na branku: 34:33. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Tuch, 2. J. Skinner, 3. Luukkonen (všichni Buffalo).

Ottawa - NY Islanders 3:5 (1:1, 2:3, 0:1)

Branky: 11. a 32. Batherson, 31. Stützle - 14. Palmieri, 27. Wahlstrom, 30. Barzal, 30. Lee, 46. Holmström. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.693. Hvězdy zápasu: 1. Romanov (NY Islanders), 2. Batherson (Ottawa), 3. Wahlstrom (NY Islanders).

Carolina - Tampa Bay 2:8 (1:0, 1:3, 0:5)

Branky: 19. Noesen, 35. Bunting - 26., 51. a 59. Point, 26. a 57. Kučerov, 22. Stamkos, 46. Hagel, 47. Glendening. Střely na branku: 24:14. Diváci: 18.802. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Bunting (Carolina).

Florida - Winnipeg 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 18. Niederreiter, 52. Ehlers, 57. Lowry. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.801. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Niederreiter, 3. Ehlers (všichni Winnipeg).

Dallas - Calgary 4:7 (2:1, 2:2, 0:4)

Branky: 2. a 25. Johnston, 12. J. Robertson, 29. Pavelski - 9. Greer, 21. Šarangovič, 34. Ružička, 42. Coleman, 43. E. Lindholm, 48. Backlund, 59. Kadri. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Coleman (Calgary), 2. Johnston (Dallas), 3. Šarangovič (Calgary).

Minnesota - Colorado 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Branky: 30. Kaprizov, 35. Eriksson Ek - 18. Colton, 29. Ničuškin, 45. MacDermid. Střely na branku: 21:25. Diváci: 19.057. Hvězdy zápasu: 1. MacDermid (Colorado), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. Ničuškin (Colorado).

Seattle - Vancouver 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Branky: 38. Kartye - 6. Blügers, 33. Joshua, 50. Lafferty (Hronek), 53. Höglander, 58. Michejev. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Demko (Vancouver), 2. Kartye (Seattle), 3. Aman (Vancouver).

6.Arizona1982963:6318
7.Minnesota1854956:7314