Sport

Nedal, titul odložil o 30 let… Zákulisí slavných penalt slávistické historie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

I mistr Tesař se někdy utne. Možná „nejslavnější“ neproměněný pokutový kop v historii Slavie v podání Bedřicha Tesaře.

Penalta. Desítka. Unikátní šance, jak za pár vteřin výrazně pohnout chodem zápasu. Proměníš, jsi veleben. Nedáš, klidně budeš roky pranýřován. Fanoušky i sám sebou. Tak je to jednoduché. Slávisté o tom ví své.

Pojďme se společně ohlédnout do nedávné i vzdálenější historie památných slávistických penalt. Vybrali jsme některé úspěšně proměněné, stejně jako ty, kdy míč síť nerozvlnil. A následky byly nedozírné.

Titul odložen o tři desetiletí

Píše se rok 1966. Slávisty čeká v Edenu poslední ligové kolo proti Interu Bratislava. O první místo se dělí s rivaly z Letné, kteří mají stejný počet bodů a hrají v Košicích. Po půlhodině hry odpíská rozhodčí penaltu ve prospěch Slavie. K ní si stoupá sebevědomý Bedřich Tesař, ale přichází šok. Branku vůbec netrefuje.

„Kadrabovi s Píšou se nechtělo, tak jsem šel já. Chyba, měl jsem zvolit jiné řešení… Další penaltu za jasnou ruku ve vápně Interu už se sudí bál písknout. Titul bychom měli i při remíze, jenže rozhodčí pak vyčaroval penaltu proti nám, Szikora proměnil. A bylo vymalováno,“ posteskl si Tesař.

Slavia rozhodující utkání doma prohrála 0:1.

A kdo tehdy titul získal? Dukla. Sparta prohrála s Lokomotivou Košice 1:3, naopak klub z Julisky převálcoval VSS Košice 5:1. Tři mančafty měly shodně 33 bodů a rozhodovalo skóre, které měla Slavia nejhorší. Na titul si pak musela počkat dalších 30 let.

Zklamaný Bedřich Tesař na dobové fotografii.

Černý den pro desítky

Ne všechny penalty si pamatujeme díky „snadné“ změně skóre. Připomenout můžeme perličku z ligového zápasu Slavie s Chebem v březnu 1996. Na výrazně poničeném bahnitém hřišti se v ten den kopaly čtyři penalty, ani z jedné se ale exekutor neradoval.

Jako první si k puntíku stoupnul už ve třetí minutě Radek Bejbl, míč poslal vedle pravé tyče. V závěru poločasu byl Bejbl faulován ve vápně a rozhodčí odpískal další pokutový kop. Pokus Pavla Novotného chytil Radek Černý, tehdy hájící barvy soupeře. Pavel Drsek potom neopatrným skluzem zfauloval během protiútoku na půlce hřiště Vladimíra Šmicera a rozhodčí mu ukázal červenou kartu! O minutu později právě Šmicer poslal sešívané do vedení. Za chvíli slávisté vedli už o dva góly.

Následně měl příležitost snížit vedení Slavie na druhé straně hřiště Jaromír Jindráček, z penalty ale bránu přestřelil. V 68. minutě byl při úniku ve vápně faulován Robert Vágner a sudí odpískal čtvrtý pokutový kop. Jan Suchopárek zkusil Černého překvapit lobem ve stylu Antonína Panenky, Černý se ale nenechal nachytat a jeho pokus chytil.

Čtyři pokutové kopy, žádný gól. Na vině byl v Chebu nejen bahnitý terén.

Schalke, auf wiedersehen!

Po postupu přes Inter Bratislava čekalo Slavii v prvním kole Poháru UEFA v září 1998 německé Schalke. V prvním utkání sešívaní na klub z Gelsenkirchenu nestačili. Před 53 tisíci diváky prohráli 0:1.

Doma se ale situace otočila. V 18. minutě se po špatném odkopu obránce dostal k míči Richard Dostálek a z otočky z halfvoleje trefil míč krásně ke vzdálenější tyči! Ve druhém poločase mělo převahu Schalke, ale Radek Černý skvělými zákroky držel vedení sešívaných.

Došlo až na penalty. První čtyři exekutoři obou týmů své pokutové kopy proměnili. Pátý šel za Slavii kopat Luboš Kozel, který napálil míč s přehledem doprostřed branky. Za Schalke zahrával rozhodující desítku van Hoogdalem, který mířil na levou stranu, Černý ale jeho pokus lapil. Červenobílí se tak mohli radovat z postupu do dalšího kola!

„Oni rok předtím vyhráli Pohár UEFA, ve finále přehráli Inter. Měli super tým. To celé byl zážitek, na který nikdy nezapomenu, chycená penalta je toho krásnou součástí,“ zavzpomínal na zápas Radek Černý.

Radek Černý během utkání proti Schalke v rámci prvního kola Poháru UEFA v roce 1998.

Nervy sedmnáctiletého kluka

8. srpna 2007 odstartovali slávisté spanilou jízdu do Ligy mistrů. Po bezbrankové venkovní remíze s Žilinou přišla plichta i v domácím utkání. Postupujícího musely určit penalty. Hned první Volešák neproměnil, brankář proti jeho ráně dobře zakročil. Nezadařilo se ani žilinskému Štrbovi, který přestřelil. S přehledem naopak zakončoval Tavares. Ani druhou penaltu hosté neproměnili, Vaniak se zaskvěl výborným zákrokem. V dalším kole se trefili Krajčík i Jež, následně přestřelil Marek Suchý a skóre srovnal pumelicí doprostřed Vladavič.

Potom ale přišla velká chvíle Tomáše Necida. Mladíček se trefil výstavně s odrazem od tyče do levého horní růžku. Pak proměnili i Devátý a Vlček. A když Vomáčka nedal, slávisté mohli bujaře slavit postup do 3. předkola!

„Jsou to nádherné vzpomínky, to určitě všichni slávisté ví. Penaltu jsem trefil tak, že to myslím nešlo chytit. Šlo to do šibenice, a ještě to lízlo tyčku, možná jsem fanouškům trochu zabrnkal na nervy. Ale myslím si, že to byl nádherný gól, perfektně uklizená penalta,“ řekl Tomáš Necid k zápasu, a ještě se krátce zamyslel.

„Bylo to chvíli před mými osmnáctými narozeninami, dal jsem si tak moc hezký dárek. Byla to obrovská euforie, a to jsme ještě nevěděli, že naše cesta povede až do základní skupiny Ligy mistrů.“

Mladičký Tomáš Necid jako nečekaný hrdina penaltového rozstřelu se Žilinou

Míč od kapitána

15. srpen 2007. Slávisté v Amsterdamu nastupují k prvnímu utkání třetího předkola Ligy mistrů. Proti nim stojí Ajax, který má v sestavě plno slavných jmen. V bráně Stekelenburg. V obraně Jaap Stam. A útočné duo Suárez a Huntelaar, ze kterého jde strach.

Slavii v zápase podržel Martin Vaniak, který chytil za bezgólového stavu penaltu. V 76. minutě se kopal pokutový kop na druhé straně hřiště. Míč si postavil na puntík David Kalivoda, který přestože nebyl přímo určený, věřil si. Důvěru v něj vložil i kapitán Standa Vlček, který mu míč podal.

„Nemůžu říct, že bych byl nervózní, ale cítil jsem, že to beru na sebe. Přece jen jsem věděl, že pokud dáme branku venku, bude to do odvety skvělá situace,“ řekl Kalivoda o situaci před penaltou. Míč kopl na pravou stranu brány. Stekelenburg správně vystihl směr, balon ale vytěsnit nedokázal!

„Makal celý tým po celých devadesát minut. Nejde vyzdvihovat jen jednoho. Co jsem cítil poté, co jsem proměnil penaltu? Úlevu, spadne z vás odpovědnost a přijde euforie,“ líčil po zápase Kalivoda.

Tak se zrodila jediná branka zápasu a vítězství, které sešívané nasměrovalo do Ligy mistrů. Odvetu slávisté doma zvládli výhrou 2:1 a mohli oslavit premiérový postup do milionářské soutěže.

David Kalivoda udržel proti Ajaxu nervy na uzdě a chladnokrevně proměnil.

To tehdy padal sníh

17. března 2018 čekalo sešívané 289. derby na Letné. Slávistům úvod utkání vůbec nevyšel, když se už ve 12. minutě prosadil Stanciu, tehdy ještě hrající na druhé straně Vltavy. O osm minutě později odpískal rozhodčí penaltu pro Spartu po ruce Jakuba Jugase. Videorozhodčí ale v tuto chvíli zasáhnul poprvé a pokutový kop odvolal, Jugas hrál rukou ještě těsně před hranicí šestnáctky. O tři minuty se Stanciu trefil podruhé. Po odrazu míče od zdi vypálil na branku sešívaných a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Kvůli ofsajdu ale opět videorozhodčí gól neuznal. Ve 31. minutě si po rohovém kopu srazil míč do vlastní branky Tomáš Souček a slávisté prohrávali 0:2.

O šest minut později se mohli sešívaní radovat. Po rohu se dostal ke střele Jan Bořil, který přízemní ránou překonal brankáře Nitu. Nakonec ale i tuhle gólovou situaci odvolal videorozhodčí kvůli postavení mimo hru. Do poločasu se podařilo Spartě dát ještě jeden gól a opět u toho byl Stanciu, který prostřelil prudkou střelou Koláře. Utkání začalo nabírat opačný směr ve druhém poločase. První gól vstřelili sešívaní v 70. minutě díky krásné střele Miroslava Stocha pod břevno. O třináct minut později se zase trefil Simon Deli po rohovém kopu Josefa Hušbauera. V 86. minutě se hnal za vyrovnáním Stanislav Tecl, jeho ránu ale brankář zvládl zneškodnit. Ve třetí minutě nastavení došlo po rohovém kopu sešívaných ke skrumáži ve vápně. Právě Tecl byl při střele faulován a po přezkoumání u video odpískal rozhodčí penaltu. Tíhu okamžiku na sebe vzal Milan Škoda, který mířil přesně pod břevno a vyrovnal na 3:3 v páté minutě nastavení!

„První poločas hrozný a druhý poločas jsme prostě zvládli velmi dobře. Zatlačili jsme na ně, hráli jsme to, co jsme chtěli hrát od začátku, a myslím si, že jsme si za tím vyrovnáním šli. A nakonec to bylo jako vítězství, protože stáhnout v derby náskok 3:0, to je neskutečné,“ řekl k utkání Milan Škoda.

„V první chvíli jsem byl samozřejmě šťastný, že penaltu kopeme, ale pak jsem si to celé uvědomil… bylo to prostě šílené. Se Spartou jsem už jednou v 90. minutě penaltu kopal a tohle byla dřív moje noční můra, jít kopat v 90. minutě v takhle důležitém zápase. Naštěstí jsem to ale zvládl,“ dodal Škoda ke své penaltě.

Pátá minuta nastavení, derby srovnáno na 3:3! V hlavní roli Milan Škoda.

Milionová třináctka

Dalekonosný projektil Lukáše Masopusta, nezapomenutelná domácí gólová pojistka v podání Jana Bořila. Ve výčtu zásadních momentů zatím posledního průniku slávistů do základní skupiny Ligu mistrů ze srpna 2019 proti Kluži je ale potřeba zmínit ještě jednoho hrdinu. Brankáře Ondřeje Koláře, který v úvodním střetnutí v Rumunsku zlikvidoval „desítku“ Billelu Omranimu.

Lepší načasování nemohlo přijít. Kolář tehdy penaltu zneškodnil v soutěžním utkání ve svých čtyřiadvaceti letech úplně poprvé. Na třináctý pokus. Proti střele skočil po své levé ruce, míč vyrazil před sebe, zbytek už za něj zvládli pohotoví obránci.

„Nejlepší zápas ve Slavii? Spíš ta penalta byla takovým dosavadním nejlepším momentem, protože kluky už jsem podržel víckrát. I když v předkole Ligy mistrů je to samozřejmě jiné, snad to půjde stejně i v odvetě,“ přál si tehdy před novináři Kolář.

Jeho touha se vyplnila, neinkasoval ani v domácí odvetě, sešívaní zopakovali vítězství 1:0 a podruhé v historii klubu rozrazili brány do milionářské Ligy mistrů, kde vyzvali giganty z Interu Milán, Barcelony a Dortmundu.

Ondřej Kolář v hlavní roli jednoho z klíčových okamžiků dvojzápasu s Kluží.

Omlouvám se, kluci

Úvodní utkání základní skupiny Evropské konferenční ligy. Slávisté cestují na začátku září 2022 do tureckého Sivassporu. A začali skvěle. Už ve čtvrté minutě okradl svým neúnavným presinkem rozehrávajícího Appidangoye Peter Olayinka, namířil si to k brance a tvrdou střelou pod břevno nedal z pravé strany Vuralovi mnoho šancí – 1:0 pro sešívané! Bohužel pro slávisty ale další tlak gól nepřinášel. Naopak z ojedinělé šance vyrovnali domácí.

A přišla 90. minuta. Christ Tiéhi pronikl svižně do vápna a Goutas jej zastavil nedovoleně. Rozhodčí neměl jinou možnost než nařídit pokutový kop. Míče se zhostil Lukáš Provod. Sešívaný univerzál při exekuci zvolil variantu přízemní střely na pravou stranu brankáře, ten jeho záměr však přečetl a pokutový kop zklikvidoval.

„Hodil jsem to za hlavu pár hodin po zápase, je to tak, jak to je. Klukům i trenérům jsem se za penaltu omluvil, všichni se za mě postavili, pomohli mi to překonat, jedeme dál,“ řekl k neproměněné penaltě Provod.

Bohužel, Slavii body z případné výhry chyběly v závěru skupiny, kdy skončila na třetím místě za Sivassporem a Kluží. A po třech letech tak přišlo jaro bez účasti ve vyřazovací fázi evropských pohárů.

V konečném účtování základní skupiny UECL dva body z Turecka slávistům zásadně chyběly.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.