MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Zemanová potvrdila formu a v Dendermonde si dojela pro nejlepší výsledek ve SP v kariéře

Po zisku bronzové medaile z evropského šampionátu do 23 let se Kristýna Zemanová přesunula do belgického Dendermonde a zazářila 6. místem ve Světovém poháru mezi dospělými, což je její nejlepší výsledek v kariéře. Z vítězství se radovala Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová před krajankou Lucindou Brandovou. V mužské kategorii triumfoval další zástupce cyklokrosařské velmoci Pim Ronhaar. Nejlepším z Čechů byl sedmnáctý Michael Boroš.

Dvojnásobná republiková šampionka Zemanová si vylepšila osobní maximum v elitním seriálu. Nejlepším výsledkem dvacetileté cyklokrosařky ve SP byla dosud dvě 10. místa. Výše než v neděli Zemanová byla v pohárovém závodě z českých reprezentantek naposledy v prosinci 2019 v Namuru Kateřina Nash.

V Dendermonde nestartovaly vzhledem k nabitému programu některé elitní závodnice včetně úřadující mistryně světa a Evropy a vítězky prvních dvou pohárových závodů v sezoně Fem van Empelové z Nizozemska. Na nejvyšším stupni ji vystřídala krajanka Alvaradová a svou první výhrou v elitním seriálu po třech letech protáhla vítěznou sérii nizozemských cyklokrosařek už na 27 závodů.

Druhá s odstupem 37 sekund skončila při návratu do terénu Brandová. Po téměř třech letech, poprvé od ledna 2021, se díky Britce Zoe Bäckstedtové dostala na "bednu" jiná než nizozemská závodnice. Čerstvá mistryně Evropy do 23 let dojela do cíle půl druhé minuty po vítězce.

Zemanová v na ženy neobvykle dlouhém závodě strávila na těžké trati přes 58 minut a zvládla úspěšný souboj o šestou pozici s Nizozemkou Aniek van Alphenovou. Na Alvaradovou ztratila 2:22 minuty.

Ronhaar poprvé triumfoval

Také mužský závod měl nizozemského vítěze. Pro první triumf v elitní kategorii si dojel Ronhaar s náskokem 16 sekund před krajanem Larsem van der Haarem, jenž před dvěma týdny vyhrál v Maasmechelenu. Třetí byl domácí Belgičan Laurens Sweeck.

Šestinásobný mistr republiky Boroš se na hraně elitní desítky pohyboval jen v úvodu a nakonec skončil sedmnáctý s odstupem 1:58 za vítězem. Jakub Kuba obsadil 42. pozici. Ani v mužském závodě nestartoval čerstvý mistr Evropy, jímž se stal před týdnem Belgičan Michael Vanthourenhout.

Seriál pokračuje za týden čtvrtým dílem v Troyes ve Francii.

SP v cyklokrosu v Dendermonde (Belgie):

Ženy:
1. Alvaradová 55:45, 2. Brandová (obě Niz.) -0,37, 3. Bäckstedtová (Brit.) -1:35, 4. Norbertová Riberolleová (Belg.) -2:01, 5. Bakkerová (Niz.) -2:11, 6. Zemanová -2:22, ...28. Vaníčková, 29. Jeřábková, 33. Hladíková (všechny ČR) všechny -2 kola.

Průběžné pořadí (po 3 ze 14 závodů): 1. Alvaradová 95, 2. Van Empelová (Niz.) 80, 3. Bäckstedtová 59, ...8. Zemanová 36, 50. Hladíková 1.

Muži:
1. Ronhaar 56:04, 2. Van der Haar (oba Niz.) -16, 3. Sweeck -27, 4. Iserbyt -33, 5. Kuypers (všichni Belg.) -40, 6. Kuhn (Švýc.) -42, ...17. Boroš -1:58, 42. Kuba (oba ČR) -2 kola.

Průběžné pořadí (po 3 ze 14 závodů): 1. Van der Haar 91, 2. Iserbyt 82, 3. Ronhaar 79, ...23. Boroš 13.