Slalomářka Dubovská zahájila sezonu 14. místem v Levi, vyhrála Vlhová

foto Slovenská lyžařka Petra Vlhová v 1. kole slalomu SP v Levi, 11. listopadu 2023.

Levi (Finsko) - Lyžařka Martina Dubovská vstoupila do Světového poháru čtrnáctým místem ve slalomu v Levi. Ve finském středisku dominovala Slovenka Petra Vlhová, která měla nejrychlejší časy v obou kolech a zvítězila o 1,41 sekundy před Němkou Lenou Dürrovou. Druhá česká reprezentantka Adriana Jelínková, jejíž hlavní disciplínou je obří slalom, se startovním číslem 73 nedokončila první kolo.

Česká slalomářská jednička Dubovská v obou kolech držela s nejlepšími krok v úvodní rovinatější pasáži, ale ztrácela v prudkém třetím sektoru. Už po prvním kole byla čtrnáctá. Po druhé jízdě se zařadila na čtvrtou příčku, ale nakonec si nepohoršila. Na vítěznou Vlhovou, která jako šestá lyžařka vyhrála 20 slalomů ve Světovém poháru, ztratila v součtu 3,72 sekundy. Od první desítky dělilo Dubovskou 42 setin sekundy.

"Je to super, že nějaké body jsou doma, ale doufám, že zítra to vylepším a posunu se ještě trošku výš. Udělala jsem pár chyb v těch jízdách. V první jsme se necítila celkově moc dobře a druhá měla chybu v prudké části," uvedla Dubovská v nahrávce pro média.

Olympijská vítězka Vlhová nedala soupeřkám sebemenší šanci. Její odstup od druhé Dürrové byl největším náskokem vítězky ženského slalomu SP od prosince 2019. V Levi vyhrála slovenská lyžařská hvězda už pošesté, takže bude mít už šestého soba, který je zde tradiční odměnou za vítězství.

"Jsem trochu překvapená, ale samozřejmě šťastná, protože obě kola byla z mé strany perfektní. Upřímně jsem nečekala takovou díru mezi sebou a Lenou s Katharinou, ale cítím se dobře, užívám si lyžování a věřím si," řekla Vlhová mezinárodní federaci FIS.

S přispěním třetího místa z úvodního obřího slalomu v Söldenu se Vlhová dostala do průběžného vedení v seriálu. Šestou výhrou v Levi vyrovnala Američanku Mikaelu Shiffrinovou, která dnes skončila čtvrtá a ani ve druhém závodě nové sezony se nedostala na stupně vítězů. Vedle Vlhové a Dürrové ji předstihla ještě Katharina Liensbergerová.

Rakušanka, které se v minulé sezoně vůbec nedařilo, byla na stupních vítězů poprvé od vítězství ve slalomu v Aare v březnu 2022. "Pro mě obzvlášť bylo úžasné předvést tento výkon dnes na začátku nové sezony. Je to pro mě opravdu nový začátek," zářila štěstím slalomářská mistryně světa z roku 2021.

Další závod čeká slalomářky v Levi v neděli.

Pořadí slalomu žen v Levi:

1. Vlhová (SR) 1:50,59 (53,79+56,80), 2. Dürrová (Něm.) -1,41 (53,97+58,03), 3. Liensbergerová (Rak.) -1,55 (54,81+57,33), 4. Shiffrinová (USA) -1,70 (54,21+58,08), 5. Hectorová (Švéd.) -2,60 (55,22+57,97), 6. Nullmeyerová (Kan.) -2,97 (55,95+57,61), ...14. Dubovská -3,72 (55,82+58,49), Jelínková (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 45 závodů): 1. Vlhová 160, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 100, 3. Hectorová 95, 4. Shiffrinová 90, 5. Brignoneová (It.) a Dürrová obě 80, ...26. Dubovská 18.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 12.05.2024 ČTK