Slávistické vzpomínky na bitvy s Italy: Klaus na tribuně, vítězný vlastňák i lekce v Lize mistrů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tři výhry, dvě remízy a dvě porážky. Takovou domácí bilanci má Slavia proti italským soupeřům v evropských pohárech. Ve čtvrtek večer přijde zápas číslo 8, Eden rozsvítí bitva s AS Řím ve čtvrtém pokračování Evropské ligy (18.45). Už se nemůžete dočkat? Zkraťte si čekání připomínkou předchozích sedmi domácích pohárových partií slávistů s italskými protivníky.

Tehdejší hvězda Interu Romelu Lukaku obchází brankáře Slavie Ondřeje Koláře v utkání z roku 2019.

Slavia–AS Řím 2:0 (5. března 1996, čtvrtfinále Poháru UEFA)

Nejstarší a zároveň nejsladší vzpomínka. Slávisté během památného tažení v Poháru UEFA přešli přes Graz, Freiburg, Lugano i Lens a zvládli taky první jarní překážku. Bitvu ve starém Edenu orámovaly góly Karla Poborského a Roberta Vágnera, kterým na tribuně tleskal i tehdejší premiér Václav Klaus. Na úspěšnou odvetu (porážka 1:3 v Římě stačila k postupu) slávistický národ s nostalgií vzpomínal už před dvěma týdny.

Slavia–Boloňa 0:2 (3. listopadu 1998, odveta 2. kola Poháru UEFA)

Dva roky po slavné jízdě do semifinále přišel hořký konec už na podzim. Vršovická parta proti Boloni doplatila už na nepovedený vstupní duel v Itálii (1:2). V domácí odvetě byl tým kolem Radka Černého, Luboše Kozla či Pavla Horvátha dlouho lepší, jenže v posledních deseti minutách dvakrát inkasoval a vypadl. Pro zajímavost: na Strahově se hrálo už od půl páté odpoledne, což je z dnešního pohárového pohledu nezvykle brzký čas.

Slavia–Udine 1:0 (29. února 2000, osmifinále Poháru UEFA)

Znovu Strahov, ale tentokrát šťastnější konec pro Slavii. Rozhodující moment: v 76. minutě po centru Iva Ulicha míč škrtl o čelo Tomáše Doška a stoper Marco Zanchi si dal nešťastný vlastní gól. „Velmi dobrý výsledek,“ spokojeně poznamenal legendární slávistický trenér František Cipro. V součtu s porážkou 1:2 v odvetě červenobílí proklouzli do čtvrtfinále, kde nestačili na Leeds (0:3, 2:1). Potom se mezi nejlepších osm v pohárech dostali ještě třikrát.

Slavia–Palermo 2:1 (16. února 2006, 1. kolo jarního play off Poháru UEFA)

Málem už s fotbalem seknul, místo toho zažil jeden z nejkrásnějších dnů v kariéře. Brankář Michal Vorel, jenž měl ve třiceti pohárovou premiéru, pochytal několik tutovek a sedm tisíc promrzlých fanoušků si vychutnalo zatím poslední výhru Slavie nad italským týmem. „Kluci z Palerma mě párkrát trefili a bylo po zápase,“ vtipkoval Vorel. V Itálii bylo hůř: po prohře 0:1 tým kouče Karla Jarolíma vypadl.

Slavia–Fiorentina 0:0 (27. srpna 2008, odveta 3. předkola Ligy mistrů)

Na cestě do nablýskané Champions League měli slávisté pekelně těžký úkol: vymazat dvougólové manko z Itálie. Nepovedlo se, parta ve fialových dresech si navíc ještě mohla náskok pojistit. Tým s Markem Suchým, Tomášem Necidem a spol. se přesunul do Poháru UEFA, kde nepřešel přes skupinu s Aston Villou, Žilinou, Hamburkem a Ajaxem. Hrálo se už v novém Edenu, který Slavia otevřela na jaře.

Slavia–FC Janov 0:0 (2. prosince 2009, skupinová fáze Evropské ligy)

Během poločasové pauzy se klub rozloučil s legendárním Vladimírem Šmicerem, jenž pár týdnů předtím ukončil kariéru, ovšem bezbranková plichta znamenala pohárový konec. Škoda břevna po střele Petera Grajciara či neuznaného gólu dnešního vedoucího slávistického áčka Stanislava Vlčka kvůli spornému ofsajdu. Pro slávisty to byla už třetí podzimní pohárová remíza, z jejich skupiny postoupily Valencie a Lille.

Slavia–Inter Milán 1:3 (27. listopadu 2019, skupinová fáze Ligy mistrů)

Deset let. Tak dlouho se v Edenu čekalo na zápas s italským protivníkem, navíc s hodně slavným. Stateční slávisté dlouho drželi plichtu 1:1, jenže v závěrečných deseti minutách schytali dva góly. Byl to sváteční podzim, do Edenu tenkrát přijela i Barcelona (1:2) a Dortmund (0:2). Tým trenéra Jindřicha Trpišovského a kapitána Tomáše Součka v našlapané skupině uhrál dva body a skončil poslední.