Talentovaná Češka testovala elektrickou formuli E, debut oddálil požár baterií

rav rav
1. 11. 2023 15:40
Česká závodnice Gabriela Jílková se minulý týden poprvé svezla v monopostu elektrické formule E. Testy ve španělské Valencii narušil požár v boxech.
Gabriela Jílková při testech elektrické formule Porsche
Gabriela Jílková při testech elektrické formule Porsche | Foto: Porsche

28letá pilotka má velké zkušenosti se simulátory a také díky tomu dostala od týmu Porsche možnost vyzkoušet si vůz Porsche 99X Electric továrního týmu německé značky, který jinak pilotuje Portugalec António Félix da Costa.

Jílková minulý čtvrtek odjela 43 kol (152 kilometrů). "Jsem velmi ráda, že jsem v tomto testu dostala šanci poprvé řídit vůz formule E na závodní dráze. Porsche 99X Electric je skutečně výjimečné auto. Byl to pro mě neuvěřitelně fascinující zážitek, jak kolo po kole lépe porozumět autu a posunout se na limit," sdělila letošní vítězka závodu v rámci seriálu Prototype Germany. Jílková má za sebou i úspěšný start se sportovními vozy.

"Elektrický" debut české závodnice o den odložil velký požár v boxech, který vypukl v úterý odpoledne přímo během prvního dne testů. V depu explodovala baterie z vozu a způsobila požár v garážích.

Na místo okamžitě vyjeli záchranáři a paddock byl evakuován. Následně byl zrušen odpolední program i celý středeční trénink a jezdci se vydali na okruh Ricarda Torma až ve čtvrtek.

Desátá sezona světového šampionátu formule E odstartuje 13. ledna v Mexico City. Seriál bude mít 16 závodů a vyvrcholí tradičně v červenci v Londýně.