MS kadetů pohledem vedoucího výpravy

MS mládeže ve věkových kategoriích do 8, 10 a 12 let se konalo od 14. do 27. října v egyptském letovisku na Sinajském poloostrově Sharm el Shaikh. Českou republiku reprezentovali v kategorii chlapců do 8 let Petr Střihavka, v kategorii dívek do 8 let sestry Eva Tykalová a Barbora Tykalová, v kategorii chlapců do 10 let Nikita Filindaš, v kategorii dívek do 10 let Amálie Martikánová, a v nejstarší kategorii do 12 let mezi chlapci Tomáš Mík a mezi děvčaty Anežka Nová. Jako trenéři působili na akci Michal Konopka a Karel Nováček.

Snaha FIDE, aby se podobné turnaje hrály i na jiných kontinentech než v Evropě, je pochopitelná. V Evropě ale bývá organizace na standardně vysoké úrovni, což může být na jiných kontinentech problém. V Egyptě se dokonce kvůli technickým problémům (nepřipravenost pořadatelů) začalo hrát s jednodenním zpožděním. Ubytování samo o sobě bylo vyhovující, ale hotely, ve kterých byly ubytovány jednotlivé výpravy, byly v plném provozu. Tedy kromě šachistů zde trávili dovolené i běžní turisté a tomu odpovídal i program (hlučné večerní programy a podobně) Hráči tak nemuseli mít úplně ideální podmínky na odpočinek a regeneraci. Byl to citelný rozdíl oproti vrcholným mezinárodním akcím pořádaným v minulosti například v Řecku, také u moře. Hrávalo se po turistické sezóně a hotely byly k dispozici pouze šachistům. Rezervy měli organizátoři i v komunikaci s jednotlivými výpravami. Spolehlivě naproti tomu fungovala doprava do hracího sálu, po chaotickém prvním dnu se situace uklidnila a všichni si zvykli na nastavený turnajový režim. A jak se našim hráčům vedlo?

Petr Střihavka získal 4,5 z 11 partií (69. místo). Pokazil závěr, když prohrál poslední dvě partie. Střídal světlé okamžiky se slabšími. Zahrál několik dobrých partií, měl zajímavé nápady, ale také několikrát přehlédl jednoduché hrozby. Jeho slabinou je slabší znalost zahájení, zde má nad čím pracovat.

Evička Tykalová (4/11, 55.místo) byla nejmladší účastnicí šampionátu (zanedlouho jí bude teprve 6 let). Získala více bodů, než jsme předpokládali, a turnaj byl pro ni velkou školou. Více se očekávalo od starší sestry, talentované Barbory Tykalové (5,5/11, 34.místo). Ta dobře začala, když vyhrála úvodní dvě kola, a ve třetím stála jasně na výhru. Nakonec tuto partii jen remizovala a přestalo se jí dařit. Téměř všechny své partie dobře rozehrála, ve střední hře ale přehlížela a ztrácela body. Možná příčina je v tom, že ještě není zvyklá hrát partie s klasickým tempem a zřejmě i to, že její soupeřky nedělaly zjevné chyby a kladly jí takový odpor, na který není v českých soutěžích zvyklá.

Nikita Filindaš byl nejúspěšnějším členem naší výpravy, když získal 8 bodů z 11 a to znamenalo pěkné 7. místo. Nebylo to ale jednoduché. Hned ve 3. a 4.kole ztratil bod a půl, když v časové tísni pokazil perspektivní pozice. Pokračoval ale dál v nekompromisním a bojovném pojetí, nezastavily ho ani další ztráty a výhrami v posledních dvou kolech se zaslouženě propracoval k hezkému umístění.

Amálka Martikánová získala „jen“4,5 bodu (50.místo), především proto, že pokazila závěr soutěže. V 10. kole stála s figurou více na výhru s osmou nasazenou Řekyní, po sérii menších nepřesností se dopracovala až do prohrané pěšcovky. V posledním kole pak získala hned v zahájení pěšce s ruskou soupeřkou, ale i zde šanci nevyužila. Potřebovala by zlepšit znalost zahájení, jinak ale zasluhuje pochvalu za několik pěkných útočných partií.

Tomáš Mík odehrál náročný turnaj, když zaspal na startu a dostával se na soupeře, na které se bylo těžké připravit, měli v databázi minimum partií (naopak soupeři se na něj mohli připravit pohodlně). Navíc se jednalo o šikovné a silné soupeře. Tomáše bych chtěl pochválit za to, že se nikdy nevzdal, nepříznivě vyvíjející se turnaj zakončil dvěma výhrami a dostal se nakonec nad 50 % (6/11, 34.místo).
Příjemně překvapila Anežka Nová, která byla po celý turnaj ve velmi dobré formě a pohodě. Ukázala všem, že se dá v těchto kategoriích úspěšně hrát jak s hráčkami z Asie, tak třeba i s obávanými Ruskami nebo Polkami. Hrála kvalitní partie, získala 7 bodů, a to znamenalo velmi hezké 15. místo.

Závěrem bych chtěl poděkovat druhému trenérovi Karlu Nováčkovi i všem rodičům a doprovázejícím osobám za jejich práci během turnaje, snahu vytvořit našim reprezentantům co nejlepší zázemí a za přátelskou atmosféru, která v naší výpravě panovala.