Branky, body, vteřiny

Sluneta má šestou výhru v řadě, Nymburk si poradil s Děčínem

Basketbalisté Nymburka týden po mistrovské Opavě porazili i druhého finalistu minulé sezony – NBL Děčín. Bývalí šampioni po pomalejším úvodu zvítězili 94:75 a pátou ligovou výhrou za sebou si upevnili vedení v tabulce. Dokonce šesté vítězství v řadě slaví ústecká Sluneta, která zvítězila 89:70 na palubovce Basketu Brno. Opava prohrála v Kolíně 89:90 a klesla na třetí místo o skóre za Ústí.

Basket Brno - SLUNETA Ústí nad Labem

Obhájci bronzu prohráli o tři body první čtvrtinu, ale od té doby se hrálo podle jejich not. Těžili z širšího a vyrovnanějšího kádru, hráči z lavičky přestříleli rezervu soupeře 43:14. Pět domácích hráčů dalo 11 nebo více bodů, Jitaurious Gordon, Sukhmail Mathon a Spencer Svejcar dali po 14 bodech. V týmu Děčína byli Maksim Šturanovič s 19 a Matěj Svoboda s 18 body příliš osamoceni.

"Hráli jsme solidní utkání a nejvíce mě těší, že se na výhře podíleli všichni a každý přidal nějakou cihlu do zdi," řekl nymburský kouč Francesco Tabellini. Jeho protějšek Tomáš Grepl si pochvaloval povedený vstup do obou poločasů. "Bohužel sudé čtvrtiny nám nevyšly vůbec v obraně. Druhým důvodem je 24 ztrát. Nejsme schopni si vážit míče, a proto je výsledek takový, jaký je," řekl trenér vicemistra.

Opava po úvodních šesti výhrách už potřetí prohrála. V Kolíně o tom rozhodl trojkou dvě sekundy před koncem domácí kapitán Adam Číž, díky němuž Středočeši ukončili sérii tří porážek. Byl to jeho pátý přesný pokus zpoza oblouku a dostal se tím na 29 bodů, k tomu přidal i osm asistencí. Opavský lídr Jakub Šiřina zaznamenal 18 bodů a 11 přihrávek.

"Přijel k nám mistr a nás to tak příjemně nabudilo. Vyhráli jsme hlavně proto, že jsme se nevzdali," řekl Číž s poukazem na desetibodové manko z prvního poločasu i ztrátu vedení těsně před koncem. "Všichni jsme jeli na 120 procent hlavně v obraně. V útoku nám tam naštěstí něco spadlo. Potom naštěstí Kuba Šiřina netrefil poslední střelu a já jo," radoval se domácí lídr.

Ústí nad Labem má opačnou bilanci a s šesti výhrami za sebou drží aktuálně nejdelší vítěznou sérii v lize. V Brně se mohli spolehnout na dva dvacetibodové střelce Ladislava Pecku (26) a Tye Nicholse (21), Lamb Autrey navíc těsně nedosáhl na triple double, poté co zaznamenal 14 bodů a po devíti doskocích a asistencích. Domácí Ondřej Šiška dal 23 bodů, Gregory Lee k 18 bodům přidal 11 doskoků.

K Opavě se přiblížil USK po výhře 81:70 nad Olomouckem. Hrdinou Pražanů byl Dalibor Vlk, který v poslední čtvrtině trefil čtyři trojky a nastřílel 19 ze svých 21 bodů.

Nováček z Písku porazil díky trojce Filipa Novotného s klaksonem 83:80 poslední Ostravu. Sršni vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a v tabulce jim patří páté místo.

Novotný svou druhou úspěšnou trojkou rozhodl vyrovnaný duel, v jehož druhém poločase se několikrát týmy vystřídaly ve vedení. Do závěrečné čtvrtiny vstupovala s tříbodovým náskokem Ostrava, na začátku poslední minuty měli ale navrch o pět bodů Jihočeši. Hosté 12 sekund před sirénou díky Elyjahu Williamsovi vyrovnali, při posledním útoku ale trefil zpoza oblouku vítěznou střelu Novotný.

"Ostrava je velmi náročný soupeř a my jsme do toho šli naplno. V prvním poločase nám dávali body z útočných doskoků a druhých šancí, což bylo asi dvacet bodů. To jsme v druhém poločase zlepšili. Co se týče té poslední střely, byla to taková třešnička na dortu. Poslední dvě minuty byly vyrovnané a nakonec jsme si udrželi vedení se štěstím," uvedl hrdina zápasu Novotný.

V píseckém dresu nastříleli 18 bodů Štěpán Borovka a Petra Šlechta, Vojtěch Sýkora si připsal 16 bodů a 15 asistencí. Nejlepším střelcem zápasu byl s 20 body ostravský Chase Jeter.