Hokejisté Karlových Varů vyhráli na ledě Sparty

foto 12. kolo hokejové extraligy HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary, 18. října 2023, Praha. Zleva Michal Vitouch ze Sparty, brankář Dominik Frodl z Karlových Varů, Jiří Černoch z Karlových Varů

Praha - Hokejisté Karlových Varů zvítězili v předehrávce 12. kola extraligy na ledě Sparty 5:2 a po čtyřech zápasech uspěli v základní hrací době. Pražané, kteří zůstali bez bodů potřetí za poslední čtyři utkání, před nejvyšší návštěvou sezony 12.544 diváků dvakrát vyrovnali, ale hosté rozhodli třemi zásahy ve třetí třetině. Ve 44. minutě dal vítězný gól Filip Koffer. Západočeši obrali Pražany o všechny body poprvé od února 2017 po 20 vzájemných duelech. Brankou a nahrávkou k tomu přispěl Dávid Gríger.

Karlovarští sice posbírali z posledních čtyř startů pouze dva body, ale v úvodním dějství na nich žádná nepohoda nebyla znát. Poté, co Horák s Kousalem nezvládli přečíslení dvou na jednoho, otevřel ve čtvrté minutě skóre Beránek. Reprezentační útočník vypálil po vyhraném buly chytře zpoza čárového sudího, brankář Kovář při těžkém zákroku vyrazil puk pouze nad sebe a ten skončil za brankovou čárou.

Sparťané vyrovnali v 10. minutě. Po vyhraném buly našel Němeček Hausera, jenž vypálil z otočky a po Frodlově zákroku dorážel do odkryté branky David Vitouch. Jenže stav 1:1 platil jen 27 sekund. Přečíslení tří na jednoho zakončil Gríger a s trochou štěstí prostřelil Kováře. V 18. minutě byl blízko gólové radosti Kestner, ale zpoza kruhu pálil pouze do brankové konstrukce těsně vedle spojnice.

V úvodu druhé části nejprve tým Energie nevyužil převážnou část přesilovky po vyloučení Buchteleho krátce před přestávkou. Ve 23. minutě se i díky tomu mohli Pražané radovat podruhé z vyrovnání. Irvingova rána skončila sice pouze na levé tyčce, ale kotouč se dostal k Lajunenovi, který číhal na dorážku a snadno ho uklidil do branky. Domácí pak mačkali hosty v jejich obranném pásmu, z velkého tlaku ale vedoucí gól nevytěžili. Vniveč přišla i početní výhoda po Bartejsově prohřešku.

Ve 43. minutě nebezpečně zakončoval z ideální pozice Konečný. Frodl kotouč vyrazil, Kestner ho při pokusu o dorážku zasáhl až na druhý pokus a brankář hostů se díky tomu stihl přesunout a skvěle zakročil. Vzápětí tak šli již potřetí do vedení Karlovarští, když sparťanskou defenzivu nachytal v nedbalkách Koffer. Poté, co se dostal do samostatného úniku, tváří v tvář Kovářovi bezchybně zakončil.

Sparta se snažila o zvrat, ale sama se přibrzdila fauly a pozorně hrající hosté už jí žádné velké šance nenabídli. Sami byli naopak vysoce produktivní při kontrech. V 54. minutě ujeli tři na jednoho, Zetterberg ideálně našel Procházku a ten zvýšil na 4:2. Když to pak domácí zkusili s hrou bez gólmana, využil toho k pojistce cenné výhry ještě Kangasniemi.

Hlasy trenérů po utkání:

Pavel Gross (Sparta): "Gratuluji soupeři k vítězství. První třetina byla taková vyrovnanější, ale bohužel taháme hodně často za krátký konec. Dáme gól na 1:1 a za pár sekund zase dostaneme gól. Pořád to taháme do kopce. Prohráli jsme dvě třetiny, ale když chceš vyhrát zápas, musíš hrát konstantně, což se nám nedaří. Šancí tam bylo hodně, to víme. V každém případě jsme všichni naštvaní, protože hlavně doma odevzdáváme body moc lehce. Není to tady rozhodně naše pevnost, jaká by měla být. Nevím, v čem je problém. Kdybychom to věděli, už bychom s tím něco udělali. Jestli se tady bojíme hrát... Každopádně soupeři sem jezdí a berou si body."

Václav Eismann (Karlovy Vary): "První třetina nabídla souboj útočných pásem. Pokud se Sparta dostala k nám, tak dominovala a byla obrovsky silná na kotouči, vytvářela si příležitosti. Myslím si ale, že stejně tak jsme působili i my, když jsme se do stali do útočného pásma. Měli jsme tam několik příležitostí. Druhá třetina byla jednoznačně pod taktovkou soupeře, my jsme ji ustáli jen díky výbornému výkonu brankáře Frodla. Do třetí třetiny jsme něco pozměnili, co se týká hry ve středním pásmu, dařilo se nám zachytávat vstupy Sparty přes útočnou modrou čáru. Z brejku jsme vstřelili vítěznou branku a v podobném duchu jsme pokračovali."

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 10. D. Vitouch (Hauser, Němeček), 23. J. Lajunen (Irving, Kestner) - 4. O. Beránek (Černoch), 11. Gríger (T. Rachůnek), 44. Koffer (T. Redlich), 54. O. Procházka (Zetterberg, Plutnar), 59. Kangasniemi (Gríger). Rozhodčí: Pražák, Jaroš - Hynek, Zíka. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 12.544.

Sparta: Jakub Kovář - Irving, Kempný, Mozík, Moravčík, Mikliš, Němeček - M. Forman, O. Najman, Buchtele - Kestner, J. Lajunen, Konečný - Řepík, R. Horák, P. Kousal - Hauser, D. Vitouch, M. Vitouch. Trenér: Gross.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Stříteský, Bartejs, Dlapa, D. Mikyska, Havlín - O. Beránek, Černoch, Jiskra - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - Zetterberg, Hladonik, O. Procházka - T. Redlich, R. Přikryl, Koffer. Trenér: Bruk.