Čech hvězdou. Vaněček kryl 32 střel a dovedl New Jersey k výhře

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 10. 2023 8:18
Vítek Vaněček kryl v NHL 32 střel, dovedl New Jersey k výhře 4:3 nad Detroitem a stal se druhou hvězdou zápasu. Vítězství podpořil asistencí Ondřej Palát.
Český brankář Vítek Vaněček se osvěžuje při utkání s Detroitem, v němž pomohl týmu New Jersey k výhře | Foto: Reuters

Vaněček se několikrát vyznamenal zejména v úvodní polovině utkání a poprvé inkasoval až ve 33. minutě, když jej překonal zblízka Daniel Sprong.

Na 2:1 otočil ještě v prostřední třetině dvěma góly Jack Hughes. U první trefy mu přihrál Palát do jízdy a lídr domácích překvapil gólmana Villeho Hussa, když se nahození dostalo od jeho zad do branky.

Detroit vyrovnal v 50. minutě v přesilové hře, kterou využil Alex DeBrincat.

New Jersey však odskočilo trefami Dougieho Hamiltona a Erika Hauly na 4:2. Hosté už zápas jen zdramatizovali, když se prosadil 34 vteřin před koncem Robby Fabbri z dorážky.

Filip Zadina vstřelil za asistence Tomáše Hertla gól obhájci Stanleyova poháru, ale San Jose prohrálo doma s Vegas 1:4.

Zadina, který v létě rozvázal s Detroitem smlouvu a podepsal v San Jose, nastupoval s Hertlem v elitním útoku a nové angažmá zahájil gólem. Český útočník se prosadil poté, co se k němu odrazil puk od Hertlovy brusle, a z pravého kruhu z otočky vyrovnal.

Odpověděl tím na konci první třetiny na vedoucí gól Michaela Amadia. Vegas pak rozhodlo třemi góly v rozmezí 39. až 43. minuty.

I díky přihrávce Filipa Chytila porazili New York Rangers venku Buffalo 5:1. Český forvard se podepsal pod první gól Rangers v nové sezoně. Na útočné modré čáře přistrčil puk Artěmiji Panarinovi, po jehož přihrávce zakončoval Alexis Lafreniere do odkryté branky.

Hlavním strůjcem výhry hostů byl ovšem Chris Kreider, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál. Tři body za asistence si připsal Mika Zibanejad.

Jakub Vrána asistoval u jediné branky St. Louis, které podlehlo v Dallasu 1:2 po nájezdech.

Jamie Benn vstřelil po 18 vteřinách druhé třetiny úvodní gól Dallasu, ale z vedení se domácí radovali necelé tři minuty. Vrána přihrál mezi kruhy Tyleru Tuckerovi, který vyrovnal.

V rozstřelu, který rozhodl Matt Duchene, český útočník šanci nedostal.

Výsledky NHL:

Buffalo - NY Rangers 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Branky: 39. Peterka - 13. a 52. Kreider, 4. Lafreniere (Chytil), 33. Panarin, 59. Trouba. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Peterka (Buffalo).

Columbus - Philadelphia 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)

Branky: 9. Bean, 60. Laine - 13. a 60. Konecny, 4. Farabee, 59. Atkinson. Střely na branku: 33:37. Diváci: 18.614. Hvězdy zápasu: 1. Hart (Philadelphia), 2. Merzlikins (Columbus), 3. Konecny (Philadelpha).

New Jersey - Detroit 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Branky: 34. a 39. J. Hughes (na první Palát), 56. Hamilton, 59. Haula - 33. Sprong, 51. DeBrincat, 60. Fabbri. Střely na branku: 27:35. Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval tři góly z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,4 procenta. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Vaněček, 3. Hamilton (všichni New Jersey).

Nashville - Seattle 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 31. Sissons, 51. Nyquist, 59. Pärssinen. Střely na branku: 35:23. Diváci: 17.629. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Sissons, 3. Nyquist (všichni Nashville).

Dallas - St. Louis 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 21. Jamie Benn, rozhodující sam. nájezd Duchene - 23. Tucker (Vrána). Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger (Dallas), 2. Binnington (St. Louis), 3. Duchene (Dallas).

Minnesota - Florida 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 8. Faber, 33. Eriksson Ek. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.976. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson, 2. Faber, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

San Jose - Vegas 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 18. Zadina (Hertl) - 16. Amadio, 39. Hague, 40. Roy, 43. Pachal. Střely na branku: 23:32. Diváci: 17.435. Hvězdy zápasu: 1. Hague, 2. W. Karlsson, 3. Pachal (všichni Vegas).