MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

SOUHRN 9. KOLA: Derby zvládly Pardubice, Smoleňák rozhodl o výhře Kladna a Plzeň přerušila sérii porážek

Šňůra šesti zápasů bez výhry je u konce. Plzeň v extralize konečně zabrala a v devátém kole přetlačila Vítkovice 1:0 díky brance Tomáše Dujsíka. Ostravané spadli na poslední místo tabulky o skóre za Západočechy. Naopak Sparta v domácím prostředí nestačila na Liberec a prohrála 1:4, triumf Kladna 4:3 na ledě Mladé Boleslavi zařídil Radek Smoleňák v 58. minutě. V čele tabulky je nadále Dynamo o skóre před Litvínovem po triumfu ve východočeském derby nad Hradcem Králové 4:2.

Utkání Hradec Králové – Pardubice
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Dynamo si pohlídalo souboj s Hradcem

Pardubice ovládly východočeské derby, když Hradec Králové přetlačily 4:2. Dynamo ani jednou v utkání neprohrávalo. Skóre zápasu otevřel Tomáš Zohorna šikovnou tečí a po hradeckém vyrovnání přidali další branky Martin Kaut, jenž se dočkal poprvé po návratu z NHL, z dorážky Tomáš Vondráček a do prázdné branky David Cienciala. Hradečtí dávali góly jen v přesilovkách, když přesně mířili Christophe Lalancette a Jérémie Blain, prodloužení si ale nevybojovali.

Hradec Králové – HC Dynamo Pardubice 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Lalancette (Blain, T. Pavelka), 44. Blain (T. Pavelka) – 17. T. Zohorna (Vála, R. Kousal), 32. M. Kaut (Cienciala), 40. Vondráček (Hrádek, Mandát), 59. Cienciala. Rozhodčí: Šír, J. Ondráček – Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6533.

Liberec si vyšlápl na Spartu

Bílí Tygři se gólově prosadili na Spartě v každé třetině a nakonec porazili Pražany 4:1. Klíčový podíl na výhře Severočechů měl Adam Najman, jenž přihrál na rozdílovou branku T. J. Melancona a poté se sám zapsal mezi střelce. Za domácí se trefil jen Michal Kempný v přesilové hře. Liberec uspěl potřetí v řadě, Sparta padla podruhé z posledních tří duelů.

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Kempný (Řepík) – 4. M. Ivan (Rychlovský, Filippi), 30. Melancon (A. Najman, Flynn), 45. A. Najman (Hawryluk, Melancon), 58. Filippi. Rozhodčí: Pražák, Květoň – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 9355.

Plzeň zabrala, do hlubší krize poslala Vítkovice

Západočeši potřebovali po šesti porážkách vyhrát, neboť vedení klubu vyzvalo tým už před osmým kolem ke zlepšení výkonů i výsledků. Proti Vítkovicím se Plzni povedlo odehrát perfektní zápas z defenzivního pohledu, a protože brankář Dominik Pavlát neinkasoval, stačila jí jediná vstřelená branka Tomáše Dujsíka z 48. minuty. Ostravané mají z osmi utkání jen dvě výhry a nenavázali na předchozí vítězství proti Olomouci (4:3 PP).

HC Škoda Plzeň – HC Vítkovice Ridera 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 48. Dujsík (Matýs, Holešinský). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Brejcha, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4023.

Kladno uspělo v Mladé Boleslavi, rozhodl dvougólový Smoleňák

Radek Smoleňák už se Kladnu začíná vyplácet po návratu domů z Hradce Králové. Ve druhém duelu za Rytíře si připsal vítězný gól na ledě Mladé Boleslavi, kde 122 sekund před koncem utkání rozhodl o triumfu 4:3. V zápase se navíc prosadil také v přesilovce, kdy zvyšoval na 3:1. Bruslaři poté sice srovnali, ale naději na bod neudrželi a prohráli počtvrté za sebou. Kladno už není poslední.

BK Mladá Boleslav – Rytíři Kladno 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. J. Aaltonen, 27. Pyrochta (J. Aaltonen), 51. Osburn (Lantoši, O. Roman) – 10. Melka (M. Procházka), 14. Tralmaks (Jarůšek, Ticháček), 24. Smoleňák (Dotchin, Klepiš), 58. Smoleňák (Dotchin, Klepiš). Rozhodčí: Veselý, Šindel – J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Diváci: 3588.

Za Třinec se prosadilo pět různých střelců

Oceláři si doma poradili s Karlovými Vary 5:1, přičemž dvakrát zužitkovali početní výhodu, kdy se do statistik zapsali Marko Daňo a Andrej Nestrašil. Další branky Slezanů zařídili Miloš Roman, Martin Růžička a Viliam Čacho. Za hosty dal gól jen Dávid Gríger na 1:1.

HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Daňo (D. Voženílek, Marinčin), 7. Miloš Roman (P. Vrána), 25. A. Nestrašil (D. Voženílek), 36. M. Růžička (D. Voženílek, Pánik), 47. Čacho (Kurovský, Dravecký) – 7. Gríger (Bartejs, Kangasniemi). Rozhodčí: Cabák, Kika – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 4415.

Kometa vyhrála moravské derby

Zápas jako na houpačce nakonec patřil Brnu. V derby proti Olomouci nejprve vedlo po brance Adama Zbořila, Hanáci však skóre otočili po trefách Lukáše Kucsery a Michala Kunce, ale Jihomoravané přece jen našli cestu k vítězství. V závěru třetí třetiny nejprve srovnal obránce Daniel Gazda v přesilovce, v nastavení v čase 61:08 sice neproměnil trestné střílení Kristián Pospíšil, ale o výhře 3:2 po prodloužení přece jen rozhodl Jan Ščotka v další početní výhodě.

HC Kometa Brno – HC Olomouc 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 37. A. Zbořil (Ďaloga), 54. Gazda (Holík, Moses), 64. Ščotka – 39. Kucsera (Anděl, Sirota), 49. Kunc (Anděl, Kucsera). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Axman, Blažek. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 6708.

Litvínov zvítězil poosmé v řadě

Vítěznou sérii Litvínova nezastavil ani českobudějovický Motor. Jihočeši celý zápas marně dotahovali náskok černožlutých a prohráli 3:4. Lukáš Válek přispěl k osmému vítězství za sebou dvěma góly, klíčovou branku na 4:2 zařídil v přesilovce Ondřej Kaše, autor dvou bodů. Liam Kirk nasbíral v dresu vítězů tři asistence.

HC Verva Litvínov – Banes Motor České Budějovice 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Válek (Abdul, Kirk), 17. Válek (Abdul, Kirk), 27. Hlava (O. Kaše, D. Kaše), 34. O. Kaše (Kirk) – 26. Hovorka (Gulaš), 34. Ordoš (M. Beránek, Štencel), 41. Gulaš (Kubík, Gulaši). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:5, navíc Šalda 5 min. a do konce utkání, Baránek – Harris, Ordoš všichni 5 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5023.