ME Maďarsko

Satková i Přindiš vyjeli na závěr sezony stříbro v Paříži, Přindiš tak potřetí ovládl Světový pohár

Stříbrnou tečku v záveřečné zastávce Světového poháru ve Vaires-sur-Marne si užila Gabriela Satková. Zvítězila favoritka Jessica Foxová, která tak pošesté ovládla i celkové pořadí. Dělené druhé místo a třetí trium v hodnocení Světového poháru si připsal ve finále mužů i Vít Přindiš. Jiří Prskavec po vyhraném semifinále chyboval a skončil sedmý. Přímý přenos nedělního závodu kajak cross sledujte živě od 14:25 na ČT sport Plus.

Přindiš navázal na celkové triumfy z let 2017 a 2021 a vyrovnal se trojnásobnému vítězi Jiřímu Prskavcovi a dalším čtyřem kajakářům v čele historických statistik disciplíny. Předloni navíc ovládl celkově také hodnocení kayakcrossu. Na rozdíl od předchozích vítězných sezon dokázal tentokrát ovládnout pohárové pořadí bez dílčího triumfu, z pěti závodů skončil potřetí druhý a jednou byl třetí.

"Sezonu jsem odmakal. Mrzí mě, že jsem hlavní dva vrcholy v podobě mistrovství světa (24.) a mistrovství Evropy (18.) zkonil. I když jsem se cítil dobře, něco tam prostě neklaplo. Ale ve Světovém poháru to byla jiná písnička. Mít čtyři medaile z pěti závodů je úžasné," pochvaloval si Přindiš.

Do závodu šel s jednobodovým náskokem, i průběžně čtvrtý Prskavec ho se ztrátou 24 bodů mohl v dvojnásobně hodnoceném finále ohrozit. "Věděl jsem, že ve finále můžu o všechno přijít, ale ustál jsem to slušnou jízdou a dopadlo to skvěle. Je to velká satisfakce za celou sezonu," dodal.

V Paříži ho porazil jen domácí reprezentant Titouan Castryck, který vybojoval premiérové vítězství v kariéře s náskokem 2,58 sekundy. Přindiš dosáhl stejného času jako Brit Jonny Dickson. Medailisté byli jedinými účastníky dvanáctičlenného finále bez penalizací.

Tresty se naopak nevyhnuly Prskavcovi. Po semifinálovém triumfu se mu závěrečná pařížská jízda nepovedla a se třemi dotyky branek obsadil sedmé místo. "Věděl jsem, že na medaili je třeba jet skvělou jízdu, ale dal jsem jednoho blbého šťoucha rukou a bohužel pak naskočily další," konstatoval Prskavec. "Ve Francii jsem medaili ještě nikdy neměl, tak si říkám, že v dalším závodě v příštím roce bych to tu mohl zlomit," dodal s výhledem na olympijský start.

Vítěz letošních závodů SP v Praze a Tacenu, kde byl pokaždé jediným Přindišovým přemožitelem, a obhájce celkového prvenství se v konečné klasifikaci musel spokojit se třetím místem. Obě české hvězdy ovládly posledních šest ročníků seriálu, tentokrát se mezi ně vklínil Ital Giovanni de Gennaro, jenž sezonu zakončil devátým místem. "Já jsem si to celkové pořadí odpálil (38. místem v Seu) ve Španělsku. Trojka je pěkná, ale samozřejmě jsem si to chtěl ujet hezčí jízdou," řekl Prskavec.

Foxová stále kraluje ženám

Satková s dvousekundovou penalizací prohrála s jedinou bezchybnou finalistkou Foxovou o 4,04 sekundy, třetí skončila mistryně světa Mallory Franklinová z Británie. Jednadvacetiletá česká reprezentantka k dosavadní kompletní medailové sbírce ze SP přidala druhé stříbro, po bronzu z pažské Troje si vylepšila maximum v sezoně a v seriálu obsadila konečné deváté místo jako nejlepší česká kanoistka.

"Být za Jessicou není prohra, to je naopak čest stát vedle ní. Na jízdách je vidět, že je zkušenější závodnice, je strašně dobrá. Já mám méně zkušeností, ale když se mi na ni podaří dotáhnout, tak z toho mám radost. Jsem strašně spokojená, je to nádherné zakončení sezony," radovala se Satková, jež v Paříži vyhrála kvalifikaci a do finále postoupila z druhého místa.

Foxová po čtvrtém vítězství v sezoně ovládla celý seriál už pošesté. Na trůnu vystřídala vítězku z předchozích dvou sezon Terezu Fišerovou, jež v Paříži nebyla stejně jako kajakář Jakub Krejčí ve finále. Další česká slalomářka Tereza Kneblová skončila ve francouzské metropoli devátá.

Devětadvacetiletá Foxová v tomto roce nevyhrála SP na C1 jen v Tacenu. V pátek navíc přidala třetí letošní prvenství na kajaku a popáté za sebou opanovala v této disciplíně celkovou klasifikaci.

Finále SP ve vodním slalomu v Paříži:

Muži:

K1: 1. Castryck (Fr.) 89,20 (0 trest. sekund), 2. Přindiš (ČR) a Dickson (Brit.) oba -2,58 (0), ...7. Prskavec -95,40 (6), v semifinále 17. Krejčí (oba ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Přindiš 304, 2. De Gennaro (It.) 271, 3. Prskavec 252, ...9. Krejčí 187.

Ženy:

C1: 1. J. Foxová (Austr.) 106,4 (0), 2. G. Satková (ČR) -4,04 (2), 3. Franklinová (Brit.) -5,93 (2), ...9. Kneblová -14,00 (6), v semifinále Fišerová (obě ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. J. Foxová 334, 2. Woodsová (Brit.) 222, 3. Usová (Ukr.) 217, ...9. G. Satková 175, 11. Fišerová 165, 12. T. Kneblová 163, 35. M. Satková 66, 42. Říhová 25, 48. Matulková (všechny ČR) 21.