Kajakář Přindiš byl druhý v Paříži a potřetí ovládl slalomářský Světový pohár

ČTK ČTK
7. 10. 2023 13:08
Kajakář Vít Přindiš potřetí v kariéře ovládl hodnocení Světového poháru ve vodním slalomu. Čtyřiatřicetiletý exmistr světa udržel průběžné vedení v seriálu díky dělenému druhému místu ve finálovém závodě na budoucí olympijské trati v Paříži.
Vít Přindiš.
Vít Přindiš. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Stříbrnou pozici v dějišti příští her pod pěti kruhy obsadila i kanoistka Gabriela Satková, jež se musela sklonit jen před suverénkou divoké vody Jessicou Foxovou z Austrálie.

Přindiš navázal na celkové triumfy z let 2017 a 2021 a vyrovnal se trojnásobnému vítězi Jiřímu Prskavcovi a dalším čtyřem kajakářům v čele historických statistik disciplíny. Předloni navíc ovládl celkově také hodnocení kayakcrossu. Na rozdíl od předchozích vítězných sezon dokázal tentokrát ovládnout pohárové pořadí bez dílčího triumfu, z pěti závodů skončil potřetí druhý a jednou byl třetí.

V Paříži ho porazil jen domácí reprezentant Titouan Castryck, který vybojoval premiérové vítězství v kariéře s náskokem 2,58 sekundy. Přindiš dosáhl stejného času jako Brit Jonny Dickson. Medailisté byli jedinými účastníky dvanáctičlenného finále bez penalizací.

Tresty se naopak nevyhnuly Prskavcovi. Po semifinálovém triumfu se mu závěrečná pařížská jízda nepovedla a se třemi dotyky branek obsadil sedmé místo. Vítěz letošních závodů SP v Praze a Tacenu, kde byl pokaždé jediným Přindišovým přemožitelem, a obhájce celkového prvenství se v konečné klasifikaci musel spokojit se třetím místem. Obě české hvězdy ovládly posledních šest ročníků seriálu, tentokrát se mezi ně vklínil Ital Giovanni de Gennaro, jenž sezonu zakončil devátým místem.

Satková s dvousekundovou penalizací prohrála s jedinou bezchybnou finalistkou Foxovou o 4,04 sekundy, třetí skončila mistryně světa Mallory Franklinová z Británie. Jednadvacetiletá česká reprezentantka k dosavadní kompletní medailové sbírce ze SP přidala druhé stříbro, po bronzu z pražské Troje si vylepšila maximum v sezoně a v seriálu obsadila konečné deváté místo jako nejlepší česká kanoistka.

Foxová po čtvrtém vítězství v sezoně ovládla celý seriál už pošesté. Na trůnu vystřídala vítězku z předchozích dvou sezon Terezu Fišerovou, jež v Paříži nebyla stejně jako kajakář Jakub Krejčí ve finále. Další česká slalomářka Tereza Kneblová skončila ve francouzské metropoli devátá.

Devětadvacetiletá Foxová v tomto roce nevyhrála SP na C1 jen v Tacenu. V pátek navíc přidala třetí letošní prvenství na kajaku a popáté za sebou opanovala v této disciplíně celkovou klasifikaci.

Finále SP ve vodním slalomu v Paříži:

Muži:

K1: 1. Castryck (Fr.) 89,20 (0 trest. sekund), 2. Přindiš (ČR) a Dickson (Brit.) oba -2,58 (0), …7. Prskavec -95,40 (6), v semifinále 17. Krejčí (oba ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Přindiš 304, 2. De Gennaro (It.) 271, 3. Prskavec 252, …9. Krejčí 187.

Ženy:

C1: 1. J. Foxová (Austr.) 106,4 (0), 2. G. Satková (ČR) -4,04 (2), 3. Franklinová (Brit.) -5,93 (2), …9. Kneblová -14,00 (6), v semifinále Fišerová (obě ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. J. Foxová 334, 2. Woodsová (Brit.) 222, 3. Usová (Ukr.) 217, …9. G. Satková 175, 11. Fišerová 165, 12. T. Kneblová 163, 35. M. Satková 66, 42. Říhová 25, 48. Matulková (všechny ČR) 21.