Český postup s otazníkem. Čížek se kvalifikoval do světového finále TCR, stále ale váhá

Petr Čížek si zajistil účast ve světovém finále TCR. Jezdec stáje EXPRES AUTO si ale zatím není jistý, zdali tuto možnost skutečně využije. Jako náhradníci by teoreticky mohli do podniku nastoupit i Jáchym Galáš s Adamem Koutem. Ani tato možnost ale není příliš pravděpodobná.

Již před časem se Čížek nechal slyšet, že by se světového finále nejspíše nezúčastnil. Hlavním důvodem byly obavy, že by jako soukromník mohl jen stěží konkurovat elitním účastníkům. Postoj mosteckého závodníka se nemění ani poté, co už má jistotu postupu. Svůj start ale ještě nechce vyloučit úplně.

„Ještě nebyly oznámeny podmínky ani místo konání, takže se k tomu v tuto chvíli těžko vyjadřuje. Bude hodně důležité, co nám promotér nabídne. Zatím se ale spíše přikláním k tomu, že se nezúčastním,“ prozrazuje.

Podle pravidel se podnik musí uskutečnit nejpozději čtyři měsíce od skončení světového turné TCR, které letos vyvrcholí 19. listopadu v Macau. Startovní listinu utvoří hned 60 jezdců. Bude se skládat z nejlepší patnáctky světového turné a k tomu ze 45 nejvýše umístěných jezdců ve světovém žebříčku ze 4. října 2023.

Zatímco prvních patnáct jezdců ze světového turné automaticky postoupí do rozhodující fáze, zbylá pětačtyřicítka bude muset do play-off závodů, ze kterých se probojuje dále nejlepších patnáct. Vyřazení ovšem dostanou šanci ještě v opravném závodě, kde se zachrání nejlepší čtveřice. Celkem tak ve finále zabojuje o titul 34 závodníků.

Čížek se do světového finále kvalifikoval ze 49. místa v žebříčku. Do něj se závodníkům počítá vždy 20 posledních výsledků. Za postup tak český jezdec nevděčí pouze svým letošním výkonům, ale zejména těm loňským. Právě v roce 2022 totiž zažil svou nejvydařenější sezonu. V TCR Eastern Europe získal čtyři pódiová umístění a celkově skončil třetí. Letos se na stupně vítězů podíval jenom jednou, když dojel druhý v Mostě. V konečném pořadí se umístil na deváté pozici.

Kout a Galáš na střídačce

Mezi postupujícími se sice z Čechů nachází pouze Petr Čížek, přesto ale není vyloučena varianta, že by se na startu objevili i další z našich závodníků. V případě, že by se někdo z kvalifikantů rozhodl účasti vzdát, mají pořadatelé v záloze několik náhradníků. A mezi nimi se nacházejí i Adam Kout s Jáchymem Galášem.

Zatímco Kout figuroval při rozhodující aktualizaci světového žebříčku na 63. místě, Galáš byl jen o jednu pozici za ním. To znamená, že se oba nacházejí jen těsně „pod čarou“ – Kout je třetí a Galáš čtvrtý. Tím pádem vůbec není vyloučeno, že budou osloveni s nabídkou zúčastnit se. Ani tady by si ale čeští fanoušci neměli dělat velké naděje.

Jáchym Galáš zažil v období 2021-2022 úspěšné působení v seriálu TCR Europe. Během něj dosáhl mimo jiné i na dvě pódiová umístění včetně vítězství na okruhu Spa-Francorchamps. Letos ale zahájil novou kapitolu své kariéry. Přesunul se k týmu Jiřího Mičánka a s jeho Lamborghini Huracán ST EVO2 vybojoval titul sprintového šampiona třídy GTC v ESET Cupu. Není tak žádným překvapením, že o účasti ve světovém finále TCR neuvažuje.

„Nemělo by to smysl. Už rok jsem v tom autě neseděl,“ potvrzuje.

Adam Kout letos závodil s vozem TCR premiérově. Jeho vstup na tuto scénu ale byl úspěšný. V TCR Eastern Europe dokázal s Hyundai Elantra mimo jiné vyhrát druhý závod v Mostě a celkově nakonec skončil třetí. Ani on se ale do finále nehrne.

„Bohužel to nevidím příliš reálně. Znamenalo by to velké náklady,“ vysvětluje.

I kdyby nenastoupil český jezdec, mohla by naše země mít v podniku zastoupení díky některému z českých týmů. Kvalifikovat se totiž podařilo také Maťu Homolovi, který se letos stal šampionem TCR Eastern Europe v barvách stáje Janík Motorsport. Postup si zajistili i Bartosz Groszek se Sebastianem Steibelem, kteří závodí pro tým Aditis.

Kdo všechno ve finálovém podniku nakonec pojede, bude jasné 6. listopadu. Právě do tohoto termínu totiž musí závodníci potvrdit svou účast. Pokud by se nepodařilo poskládat šedesátičlenné startovní pole ze standardně kvalifikovaných jezdců a jejich náhradníků, přišla by řada na některé z 30 divokých karet. Ty nominuje porota složená ze zástupců společnosti WSC Group (majitel práv na koncept TCR) a výrobců vozů.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.