Harrachov uzavřel Český pohár XCM 2023, Adel i Kalašová obhájili prvenství

Harrachov podobně jako vloni hostil finálový závod ČP XCM a stejně jako vloni se z celkového vítězství radoval Adel a Kalašová. Závod ale ovládli Poláci...

Autor: Jan Němec

Desátý podnik seriálu Prima Cup a také nejvyšší domácí soutěže Škoda Auto Český pohár v maratonu se odehrál v krásném počasí v nejvyšším českém pohoří Krkonoších. Harrachov kromě pohárové trasy na 115 km nabídl i další dva okruhy na 22 a 48 km. Nejdelší trasa, které vedla po hřebenech Krkonoš a jejich ikonických místech, byla zapsána kalendáři UCI a předvedly se v něm také desítky zahraničních účastníků, kteří závodu dominovali.

V závodě zvítězil po 5 hodinách a 45 minutách polský reprezentant Paweł Bernas před krajanem a stájovým kolegou týmu z JBG-2, Michałem Glanzem. Třetí místo obsadil Filip Adel (Superior). V ženách slavila vítězství s časem 7:36 maratonkyně Milena Kalašová (K3 Performance) před Anetou Hovorkovou z týmu D2Mont Merida, třetí finišovala Hana Uhlíková. Stejně jako vloni se z celkového vítězství v seriálu Škoda Auto Český pohár XCM 2023 radoval Adel a Kalašová.

Na české straně Krkonoš odstartovali jezdci stoupáním na Čertovu horu (1.021 m n. m.), poté se vydali na Dvoračky (1.140 m n. m.), Horní Mísečky (1.024 m n. m.) a závěrečný český vrchol Slezské sedlo (Špindlerovka) (1.197 m n. m.). Polská strana Krkonoš nabídla několik desítek kilometrů zábavných trailů v okolí Borowice. Závěrečným stoupáním byl Wysoki Kamień (1.058 m n. m.), odkud se pomalu klesalo zpět do cílového Harrachova. Ničím neošizený maraton nabídl celkem 3 800 stoupání!

Milena Kalašová zdolává "Čerťák"...

"Český pohár v maratonu v Harrachově byl můj poslední letošní plánovaný počin. Taktika byla pouze si vybudovat časový polštář a pak už jen kontrolovat situaci, nikam se nehnat, v klidu si obstarat občerstvovačky, jet hlavou a prostě si závod užít. A to se mi povedlo," uvedla na svých sociálních sítích Milena Kalašová, která své nejbližší soupeřce nadělila devět minut.

Polák Pawel Bernas na vedoucí pozici na polské straně Krkonoš...

Zařazení harrachovského závodu do mezinárodního kalendáře UCI kategorie C2 přilákalo na start silnou zahraniční konkurenci. Mezi favority se kromě několikanásobného vítěze tohoto závodu Filipa Adela řadil například vítěz letošního MTB Trilogy Michael Holland (AUT, Naturfreunde Wilhelmsburg) nebo polští jezdci JBG-2 teamu, ale i domácí mistr republiky Lubomír Petruš (D2 Mont Merida). Jenže pro něj závod skončil už po první hodině, kdy se v klopence při sjezdu do Rokytnice poroučel k zemi a byl převezen do vyšetření do nemocnice.

"Ze začátku to hrozně bolelo a musel jsem zůstat ležet, po chvilce jsem se pokusil zvednout a pokračovat, ale udělalo se mi černo před očima a motala hlava, tak jsem zase skončil na zemi. I přesto jsem vnímal a vážím si starostivosti soupeřů, kteří na mě volali, informovali na feed zóně tým a zajímali se jestli jsem v pořádku.

Po chvilce se u mě objevil @janstroz a bez váhání zastavil, postaral se o mě a vyrazil za pořadateli @venahornych a @janbrychtaphoto pro pomoc, ti mě odvezli do zázemí a s týmem @d2mont_meridacyclingteam jsme pokračovali na kontrolu do nemocnice. Výsledek vyšetření ukázal otřes mozku a pohmoždení páteře - pár dní vklidu, ale není to nic vážného a rychle budu moct pokračovat v tréninku a závodech. Je to škoda, protože jsem se cítil skvěle a věřil si na dobrý výsledek, ale pořád je to jen jeden závod z mnoha a budou další příležitosti… Vážím si respektu a podpory kolegů a soupeřů, díky!" napsal na své sociální sítě úřadující mistr republiky Petruš.

Lubomír Petruš na startu...

Závod se tak dál odehrával pod taktovkou zahraničních bikerů a byl to právě Rakušan Holland byl od startu velice aktivní. Již v úvodním stoupání na Čertovu horu si vypracoval na čele náskok. Držet se ho dokázal pouze Filip Adel. Polští závodníci naopak začali rozvážněji. Harrachovská trať je pravděpodobně jak technickou náročností, tak převýšením nejobtížnějším MTB maratonem u nás, a právě náročnost trati si začala vybírat daň na těch, kteří přepálili úvod. V polovině závodu se již dvojice poláků dotáhla na čelo závodu k Hollandovi s Adelem a v rozhodujícím nejnáročnějším stoupání z Piechowic se nejprve zbavili uvadajícího Rakušana a v úplném závěru posledního kopce ujeli i Adelovi.

Filip Adel...

„Trať v Harrachově dobře znám a vím, jak důležitý je tady nepřepálit začátek. Michael Holland držel od startu vysoký tempo, který jsem s ním po hodině závodu udržel už jen já. Nohy jely sice dobře, ale v hlavě jsem tušil, že to je asi trochu přes čáru a v závěru budeme trpět. Dlouho to vypadlo nadějně, měli jsme na čele 2 minuty náskok a moc jsem nevěřil tomu, že nás ještě někdo dojede. V dlouhých singlech v polovině závodu nás ale doskočila dvojice poláků. Povedlo se nám jim v nejtěžším sjezdu ještě odskočit, ale pod nejdelším stoupáním na devadesátým kilometru už s námi byl zase Bernas, který se nám začal pomalu vzdalovat. Těsně pod vrcholem mě ještě skočil Glanz a já zůstal na třetím fleku sám, protože Holland toho měl už taky dost. Poslední hodinu a půl jsem vyloženě trpěl, chtělo to jet v úvodu asi trochu víc hlavou, ale nechtěl jsem si to nechat odjet, když pocity byly dobrý. S bednou nakonec spokojenost, přijel jsem ale do cíle po šesti hodinách úplně prázdnej,“ popsal závod ze svého pohledu Filip Adel.

Filipu Adelovi se podařilo obhájit celkové vítězství v Českém poháru. Jan Jobánek v této nejvyšší celoroční maratonské soutěži skončil třetí.

Zatímco Harrachov v rámci Prima Cupu ukončil seriál Českého poháru, Prima Cup má před sebou ještě dvojici zastávek: V tradičním termínu 28. září se v Hradci Králové pojede exhibiční závod Gočárovy schody, 7. října je naplánován podnik v Mikulově, kde se seriál bude loučit s cyklistickou sezonou za doprovodu kvalitního moravského vína a cimbálové muziky.

Čechy na Zadově zaskočili sourozenci Holmgrenovi z Kanady
  6. Český pohárNa Zadov míří slušná konkurence, bikovou sezonu na ČP zahájí Kata Blanka Vas