Souhrn kvalifikace o postup na ME 2024 - úterý 12.9.

12.09.2023, 22:44, aktualizováno 12.09.2023, 23:33
Komentáře a souhrny
Erling Haaland (© AFP)

Žádný z velkých favoritů v poslední zářijový kvalifikační den o postup na EURO 2024 nezaváhal. Hravě si poradily Belgie a Španělsko, v důležitém klání pak Itálie porazila Ukrajinu. Výrazný krok k postupu udělalo Rakousko, a to právě na úkor svého soupeře ze Švédska. Norsko přetlačilo Gruzii, trefili se asi dvě jeho největší hvězdy současnosti, tedy Haaland a Ödegaard...

Skupina A

Norsko - Gruzie 2:1

12.09.2023 20:45

Góly: 25. Erling Haaland, 33. Martin Ødegaard - 90+1. Budu Zivzivadze

Reprezentanti Norska porazili v šestém kole kvalifikační skupiny A na mistrovství Evropy Gruzii 2:1. O osudu zápasu rozhodli po asistencích 18letého Antonia Nusy hlavní hvězdy v dresu Skandinávců Erling Haaland a Martin Ödegaard, kteří tak druhou výhrou v řadě zvýšili naděje svého týmu na účast v hlavní části turnaje. Naopak Gruzie v Oslu zaznamenala druhou prohru za sebou a po dobrém vstupu do skupinové fáze se jí začala vidina postupu vzdalovat.

Seveřané sehráli v probíhající reprezentační pauze pouze přátelský duel s Jordánskem, v němž zvítězili vysoko 6:0. Gruzie naopak čelila silným Španělům, od kterých si odnesla výprask 1:7. Norové tak byli na domácí půdě jasným favoritem, což podpořila i přítomnost Haalanda a Ödegaarda v základní sestavě. Právě družina kolem kandidáta na Zlatý míč potřebovala nutně získat tři body, jelikož ve skupině překvapivě dosud vyhrála pouze jednou.

A byl to právě Haaland, jenž ve 25. minutě zužitkoval převahu severského týmu. Nusa našel hvězdného forvarda přesným centrem do vápna a na jeho následnou hlavičku zblízka již neměl gólman šanci zareagovat. Po půlhodině hry se předvedla druhá hvězda norského výběru, kapitán Ödegaard. Ten se prosadil razantní ranou k pravé tyči, přičemž dvorního asistenta mu opět dělal Nusa. Chvíli před přestávkou mohl přidat Ödegaard další trefu, jeho efektní obstřel z dálky však skončil těsně vedle šibenice.

Norský kapitán připomněl svůj um chvíli po návratu z kabin, kdy vyslal z hranice šestnáctky prudkou ránu, která však proplachtila kousek od levé tyče. Seveřané nedávali soupeři žádné šance k zakončení, když po většinu druhé půle drželi míč na kopačkách a nehnali se do zběsilých ofenzivních akcí. Ojedinělou příležitost dostal v 76. minutě Khvicha Kvaratskhelia, střela z dobré pozice mu ovšem nesedla a míč skončil vysoko nad bránou. V nastaveném čase už byl úspěšnější Budu Zivzivadze, jenž si skvěle naběhl na střílený centr a zakončil k pravé tyči. Závěrečný tlak Gruzie už ovšem vyrovnávací trefu nepřinesl.

Norsko tak důležitý domácí zápas zvládlo na výbornou a podruhé v řadě získalo tři body. Další reprezentační zápasy se odehrají v říjnu. Seveřané změří síly s Kyprem, Gruzii bude čekat stejný soupeř.

Více informací k zápasu

Španělsko - Kypr 6:0

Góly: 18. Gavi, 33. Mikel Merino, 70. Joselu, 73. Ferrán Torres, 77. Alejandro Baena, 83. Ferrán Torres

Hráči Španělska na vlastní půdě potvrdili papírové předpoklady a v šestém kole skupiny A kvalifikace na Euro si poradili s Kyprem 6:0. Domácí tým na hřišti od úvodních minut vládl, což se projevilo i ve skóre. Na obou gólech v prvním poločase se asistencemi podepsal 21letý hráč Athletiku Bilbao Nico Williams. Ten mimo jiné poslal přesný centr na hlavičku Mikelu Merinovi, díky čemuž se záložník Realu Sociedad trefil v dresu národního týmu poprvé od olympijských her v roce 2021.

Španělé si v předchozím utkání s chutí zastříleli, když překvapivě snadno smetli nevyzpytatelnou Gruzii 7:1. Před více než 50 tisíci fanoušky v Tbilisi se zaskvěl nový kapitán země z Pyrenejského poloostrova Álvaro Morata, jenž zaznamenal hattrick. Ještě oslavněji se však hovořilo o nejmladším španělském reprezentantovi Laminu Yamalovi, který ve svých 16 letech ozdobil premiéru v národním týmu vstřeleným gólem. Příliš odporu neměl klást ani Kypr, jehož fotbalisté dosud nezískali jediný bod.

A domácí od úvodního hvizdu potvrzovali roli favorita a zatlačili hráče Kypru před vlastní bránu, dlouho to ale k větším šancím nevedlo. Poprvé se přiblížil změně skóre v 11. minutě Morata, který metr před brankovou čárou hlavou nedosáhl na vysoký centr. Při další gólovce už byl Gavi neomylný, když mu míč na hranici malého vápna naservíroval Williams. Ten mohl zemi z Pyrenejského poloostrova po půlhodině hry poslat do dvougólového vedení, při samostatném úniku ho však dobře vychytal Joël Mall. Nakonec tak byl 21letý Španěl opět v roli asistenta, když posadil vysoký centr na hlavu Merina, jenž ve 33. minutě rozvlnil síť Kypru podruhé. Šest minut před koncem prvního dějství mohl přidat další pojistku mladík Yamal, z hranice vápna ale pálil do tyče. Při následující dorážce stál Morata v ofsajdu.

Druhý poločas začal z pohledu Španělů pasivněji. Na další branku si tak ochozy musely počkat až do 70. minuty, kdy nejdříve bezprostřední blízkosti bezchybně hlavičkoval střídající Joselu, o tři minuty později si potom dobře narazil s Danielem Carvajalem taktéž čerstvý hráč Ferran Torres, který se z hranice malého vápna nemýlil. Ani tím ale apetit střídajících hráčů neskončil. O chvíli později se po minutě na hřišti prosadil Álex Baena. Gólové hody potom završil druhou brankou v utkání Ferran Torres.

Kypr se tak o žádnou senzaci nepostaral a podle očekávání padl. Příště se představí 12. října na domácí půdě proti Norsku. La Roja tentýž den přivítá lídra skupiny ze Skotska.

Góly: 12. Davide Frattesi, 29. Davide Frattesi - 41. Andrij Jarmolenko

Itálie porazila v šestém kole kvalifikační skupiny C o postup na mistrovství Evropy Ukrajinu 2:1 a poskočila na druhé místo tabulky, kde nahradila právě reprezentanty těžce zkoušeného státu z východu kontinentu. O výhře domácích rozhodla dvěma góly z první půle čerstvá akvizice Interu Davide Frattesi. Čestný úspěch Ukrajinců zaznamenal Andrij Jarmolenko, jenž se 46. reprezentační trefou přiblížil historicky nejlepšímu střelci žlutomodrých Andriji Ševčenkovi na rozdíl pouhých dvou zásahů.

Italský národní tým po změně trenéra nezvládl utkání v Severní Makedonii, kde pouze remizoval 1:1. Jednalo se o třetí selhání proti této reprezentaci, přičemž jednou to Azzurri stálo místenku na mistrovství světa. Ani postup na následující Euro však modří neměli zdaleka jistý, jelikož se ve skupině nacházeli na třetí příčce. Na domácí půdě je tedy čekal klíčový zápas s Ukrajinou, která okupovala druhé místo a v posledním kole obrala o body silnou Anglii.

Ukrajinci se v úvodu utkání dopouštěli chyb v rozehrávce. Za to je ve 12. minutě potrestal Frattesi, jenž po podklouznutí jednoho z obránců zužitkoval přihrávku Mattiy Zaccagniho a propálil Heorhije Buščana. Po necelé půlhodině hry se navíc letní posila Interu dostala jako první ke zblokované střele a v pádu přidala svůj druhý gól. Hosté se ale nevzdali a před poločasovou pauzou snížili. Arťom Dovbyk se po rychlé kombinaci ocitl ve velké šanci, kterou dokázal Gianluigi Donnarumma zlikvidovat, avšak Federico Dimarco odražený míč omylem přihrál Jarmolenkovi, jenž jej uklidil do prázdné branky.

První velká šance druhého půle přišla po 15 minutách, ale Giacomo Raspadori nedokázal potrestat Buščanovu chybu v rozehrávce. Další příležitost na pojištění výsledku měli Italové v 68. minutě, kdy se dostali hned k několika zakončením. Ani jedno se ovšem neujalo. Netrefil se ani Manuel Locatelli, který napálil břevno. V závěru se Azzurri museli stáhnout a soustředili se především na udržení nejtěsnějšího možného rozdílu, což se jim s vypětím všech sil i podařilo.

Itálie tak důležitý zápas zvládla a doma poprvé pod vedením Luciana Spallettiho vyhrála. Obě reprezentace se vrátí zpět do akce v říjnu, kdy Itálie přivítá Maltu a Ukrajina změří síly se Severní Makedonií.

Malta - Severní Makedonie 0:2

Góly: 5. Eljif Elmas, 41. Jovan Manev

Severní Makedonie navázala na dobrý výkon ze zápasu proti Itálii a v šestém kole kvalifikace o postup na mistrovství Evropy zvítězila na Maltě 2:0. Hosté měli výborný vstup do utkání, když se již po pěti minutách prosadil Eljif Elmas. K povinné výhře také velkým dílem přispěl autor vyrovnávací branky z předcházejícího duelu Enis Bardhi, jenž asistoval jak u trefy záložníka italské Neapole, tak u následného zásahu Jovana Maneva.

Hráči Severní Makedonie tak zapsali do tabulky již sedm bodů a v nadmíru obtížné skupině C je od druhé příčky dělí jen horší vzájemná bilance s Italy či Ukrajinci.

Reprezentanti Severní Makedonie po sedmigólovém výprasku od Anglie zabrali a v posledním kole uhráli remízu s Itálií. Ve velmi těžké skupině tak stále měli alespoň teoretickou šanci na postup. K tomu jim mohla pomoci i výhra nad outsiderem z Malty. V prvním vzájemném utkání to však neměli Lvi vůbec jednoduché, když doma zvítězili jen 2:1. Maltézští rytíři ukázali i v předchozích duelech poměrně pevnou defenzivu, díky které chtěli na domácí půdě zabojovat alespoň o jeden cenný bod.

Tento plán ovšem dostal trhliny již v páté minutě utkání, kdy v pokutovém území převzal míč Elmas a technickou ranou na zadní tyč otevřel skóre. Po inkasovaném gólu se domácí dostali mnohem více do hry a první poločas se nesl ve velmi vyrovnaném duchu. V závěru však hosté přece jen navýšili své vedení, když se po rohovém kopu přesnou hlavičkou k pravé tyči prosadil mladý obránce Manev. Druhou asistenci si navíc připsal Bardhi.

Domácí trenér nebyl s prvním poločasem svých svěřenců spokojený, a tak připravil ihned po pauze trojité střídání. To vedlo ke zlepšenému hernímu projevu a většímu držení míče na straně Malťanů. Do šancí se ovšem Sokoli nedostávali, jelikož si hosté velmi svědomitě plnili defenzivní povinnosti. Po hodině hry mohl z ojedinělé šance druhé půle vsítit gól Ezgjan Alioski, jeho pokus ale zastavilo břevno. Středomořský tým ani v závěru neohrozil bránu Damjana Siskovského a musel se smířit s další porážkou.

Severní Makedonie si tak udržela čisté konto a do tabulky si připsala důležité tři body. Další zápasy skupinové fáze kvalifikace se odehrají v říjnu. Maltézští rytíří vyzvou na souboj Itálii, Lvi poté změří síly s Ukrajinou.

Belgie - Estonsko 5:0

Góly: 4. Jan Vertonghen, 18. Leandro Trossard, 56. Romelu Lukaku, 58. Romelu Lukaku, 88. Charles De Ketelaere

Reprezentanti Belgie porazili v šestém kole kvalifikační skupiny F o postup na mistrovství Evropy Estonsko 5:0. Domácí celek měl od úvodního hvizdu jasnou převahu, kterou dokázal už po čtyřech minutách hry zužitkovat hlavičkující Jan Vertonghen. Matador obrany země z Beneluxu tak ideálním způsobem oslavil svůj 150. reprezentační duel.

Další skvělé vystoupení za národní tým předvedl také Romelu Lukaku, jenž si připsal asistenci na druhý gól utkání a po změně stran i sám přidal dvě přesné trefy. S celkovým počtem osmi gólů se tak osamostatnil v čele tabulky střelců celé kvalifikace.

Belgičané dál kráčeli vstříc suverénnímu postupu na mistrovství Evropy, byť poslední duel v Ázerbájdžánu nepřinesl nikterak přesvědčivý výkon. O jedinou branku zápasu se postaral šťastnou tečí Yannick Carrasco, poprvé v rámci kvalifikačních bojů tak vyšel střelecky naprázdno Lukaku. O jeho reprezentační formě velmi dobře věděli i Estonci, které robustní útočník setnul v úvodním vzájemném klání dvěma góly.

Favorit na nic nečekal a do vedení se dostal již ve čtvrté minutě, kdy si na Carrascův rohový kop naskočil veterán Vertonghen. O necelých 15 minut později navíc Leandro Trossard na hranici pokutového území využil Lukakova sklepnutí, obešel obránce a povedenou střelou překonal svého spoluhráče z Arsenalu Karla Heina. Před pauzou mohl ještě třetí gól přidat Jérémy Doku, Hein však tentokrát předvedl skvělý zákrok.

Po změně stran začal naplno úřadovat Lukaku. Nejprve v 56. minutě zužitkoval výbornou průnikovou přihrávku Orla Mangaly a i slabší nohou dokázal bez problému zakončit na vzdálenější tyč. O chvíli později se nejlepší kvalifikační střelec na velkém vápně otočil kolem obránce a opět pravou nohou zvýšil na 4:0. V poklidném závěru zápasu ještě přidal závěrečnou tečku v podobě pátého gólu Charles De Ketelaere.

Favorit utkání z Belgie tak oslavil svou první kvalifikační domácí výhru. V příštím kole se 13. října představí na půdě jediného týmu, který ho dosud obral o body, tedy Rakouska. Estonsko tentýž den přivítá Ázerbájdžán.

Švédsko - Rakousko 1:3

Góly: 90. Emil Holm - 53. Michael Gregoritsch, 56. Marko Arnautović, 69. Marko Arnautović (pen.)

Švédsko padlo v pátém utkání kvalifikační skupiny F o postup na evropský šampionát na domácí půdě 1:3 s Rakouskem. O vítězi rozhodl krátký interval na začátku druhé půle, kdy domácího gólmana překonal nejprve Michael Gregoritsch a jen o tři minuty později také Marko Arnautovič, který ještě z následné penalty svou druhou trefou vítězství pojistil. Zatímco severskému týmu se sen o závěrečném turnaji v Německu zřejmě definitivně vzdálil, hosté míří se sedmibodovým náskokem právě na Švédy za postupem minimálně ze druhého místa.

Skandinávci předvedli před třemi dny na stadionu nedalekého Estonska pětigólovou kanonádu, na kterou chtěli navázat i proti druhému Rakousku. Případná ztráta by totiž velmi pravděpodobně vyřadila modrožluté z boje o postup. Porazit středoevropského soupeře se nejevilo jako nepřekonatelná překážka, jelikož Rakušané zahájili reprezentační sraz velmi nepřesvědčivým domácím výkonem, který rezultoval v remízu s Moldavskem.

Úvod utkání nabídl z obou stran aktivní fotbal. Ve druhé minutě vyzkoušel svá mířidla hostující Stefan Posch, pálil ale nad bránu. Krátce nato se povedenou akcí propracoval ke střele ve vápně Rakušanů Viktor Gyökeres, jeho rána však postrádala razanci. Záhy se hra uklidnila, a další šance tak přišla až v 17. minutě, kdy v pokutovém území opět hlavičkoval 25letý Švéd. Mířil ovšem jen do náruče gólmana. Po půlhodině zápasu měl možnost vstřelit důležitou branku pro domácí výběr Alexander Isak, jenže ve skluzu bránu minul.

Krátce po změně stran se naopak výrazně přiblížili postupu Rakušané. V 53. minutě totiž mohl ve vápně nerušeně hlavičkovat Gregoritsch, který svůj pokus umístil přesně k levé tyči. Hororový švédský vstup do druhé půle navíc o tři minuty později ještě zhoršil Arnautovič, jenž z první uvnitř vápna propálil gólmana Robina Olsena. I nadále předváděli lepší výkon hráči Rakouska, a v 69. minutě se tak po faulu na jednoho z pronikajících útočníků dočkali penalty. K její exekuci se postavil Arnautovič, který ji se štěstím proměnil střelou doprostřed brány. Na konečném stavu tak nic nezměnila ani pozdní branka Emila Holma, jenž se trefil milimetrově přesně k pravé tyči.

Švédsko předchozí skupinová zaváhání nenapravilo a postup se mu notně vzdálil. Příště se představí v rámci kvalifikace 16. října v Belgii, Rakušané přivítají stejného soupeře o tři dny dříve.

Góly: 90+3. Gavrie Kanichowsky

Izrael v šestém kole kvalifikační skupiny I o postup na mistrovství Evropy porazil Bělorusko 1:0. Úspěch favorizovaného celku se ale nerodil lehce, když zejména v první půli musel několikrát do akce jeho brankář Omri Glazer. Po změně stran se obraz hry rapidně změnil a aktivita modrobílých přinesla ovoce ve třetí minutě nastavení, v níž svůj první reprezentační gól vstřelil Gabi Kanichowsky. Domácí se díky tomu posunuli v neúplné tabulce na druhou příčku tabulky.

Izrael po remíze z předchozího kola s Rumunskem nevzdával boj o přímé postupové pozice. Tentokrát jej na domácí půdě čekal duel s Běloruskem, do kterého nastupoval jako jasný favorit. I přesto však modrobílí nesměli svého soupeře podcenit. V prvním vzájemném měření sil ve skupině totiž otáčeli nepříznivý vývoj až v úplném závěru. Herně ale byli značně lepší, což chtěli potvrdit i před vlastními fanoušky.

To se jim od úvodních minut dařilo, o čemž svědčilo vysoké procento držení míče a optická dominance. Jako první zahrozil v 15. minutě Manor Solomon, který ovšem z bezprostřední blízkosti tvrdou střelou přestřelil hostující branku. O pár minut později se však ukázali také Bělorusové, konkrétně tedy Valeriy Bocherov, jehož pokus provětral rukavice Glazera. Izraelský brankář si Bocherova vychutnal i ve 26. minutě, kdy střelu z velkého úhlu vyrazil na roh. I přesto, že na míči byli aktivnější domácí, do větších šancí se dostávali hosté. Po půlhodině hry vytáhl další skvělý zákrok Glazer, jenž byl nakonec hlavním důvodem bezgólové první půle.

Po změně stran se více do zakončení tlačili Izraelci a hráči Běloruska začali herně pomalu odcházet. Diváci tak sledovali hru převážně na jednu branku, domácím se však nedařilo dostávat se do velkých příležitostí. Nakonec se však modrobílí přece jen dočkali kýženého gólu, když velký tlak proměnil ve třetí minutě nastavení ve vítěznou trefu Kanichowsky, jenž nádhernou střelou zamířil přesně do levé šibenice.

Izrael tak roli favorita na vlastní půdě i se štěstím zvládl a získal důležité tři body. Následující reprezentační pauza je na programu v říjnu. Bělorusové se v ní nejprve utkají s Rumunskem, zatímco modrobílí vyzvou Švýcarsko.

Rumunsko - Kosovo 2:0

Góly: 83. Nicolae Stanciu, 90+3. Valentin Mihăilă

Rumunsko zvítězilo v utkání šestého kola skupiny I kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2:0 nad Kosovem. Průběh střetnutí výrazně narušily transparenty a pokřiky domácích příznivců směrem k soupeři, kvůli kterým hlavní arbitr zápas na několik desítek minut přerušil. Hlavní postavou úvodního dějství se stal Vedat Muriqi, jenž byl ve 42. minutě vyloučen.

Hráči ve žlutém se však dlouho nedokázali prosadit i proto, že Nicolae Stanciu neproměnil penaltu. Bývalý fotbalista pražské Sparty nebo Slavie se přece jen sedm minut před koncem prosadil ze hry a rozhodl o posunu svého týmu na druhou příčku tabulky.

Hráči "Tricolorii" měli skupinovou fázi skvěle rozjetou, jelikož se po pěti odehraných kolech nacházeli na druhé příčce bez jediné prohry. I přesto, že byli na dobré cestě za postupem, museli si dávat pozor především na svá záda, na která jim dýchali Izraelci. S nimi Rumuni v minulém utkání uhráli remízu, což byla třetí dělba bodů v řadě. Tentokrát chtěli potěšit vlastní fanoušky vítězstvím, k čemuž měli proti Kosovu nadějné papírové předpoklady.

Hosté se ovšem mírného favorita nezalekli, ba naopak se díky smělým průnikům Milota Rashici dostávali na dostřel soupeřovy brány mnohem častěji. Poté byla hra na delší dobu přerušena, když se fotbalisté museli po čtvrthodině odebrat do šaten kvůli rumunským divákům, kteří společně s použitím pyrotechniky vyvěsili diskriminační transparenty mířící na státní suverenitu Kosova. Po zdlouhavé pauze se jako první předvedl domácí obránce Radu Dragusin, jenž z brankové čáry na poslední chvíli odkopl míč po zakončení Muriqiho. Útočník španělské Mallorky nepotěšil kosovského trenéra ani ke konci poločasu, kdy po nešikovném faulu obdržel druhou žlutou kartu.

Rumuni se snažili využít početní převahu hned po návratu ze šaten, série ofenzivních výpadů však skončila neslavně. Šanci na změnu skóre dostal před hodinou hry domácí Stanciu, jenž si vzal na starost pokutový kop. Jeho střelu do pravého dolního rohu ovšem skvěle vykryl brankář. O nápravu se Stanciu postaral až v 83. minutě, kdy se přesnou střelou o levou tyč zasloužil o rozhodující gól. V nastavení ještě přidal pojišťující trefu Valentin Mihaila.

Rumunsko tak nakonec domácí zápas zvládlo a udrželo se na druhé příčce v tabulce. V následující reprezentační pauze se střetne s Běloruskem, na Kosovo bude čekat Andorra.

Švýcarsko - Andorra 3:0

Góly: 49. Cédric Itten, 84. Granit Xhaka, 90+2. Xherdan Shaqiri (pen.)

Švýcarsko se v domácím duelu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy s Andorrou dlouho trápilo, nakonec si ale připsalo vítězství 3:0. Hráči ze země helvétského kříže si podle očekávání vytvořili územní převahu, ta však celou první půli nevedla k vážnějšímu ohrožení branky soupeře. To změnila až poločasová přestávka, po které favorit duelu zabral a ve 49. minutě Cedric Itten zaznamenal rozhodující trefu. Velkého momentu se dočkal na druhé straně legendární andorrský obránce Ildefons Lima, jenž byl už v průběhu úvodního dějství plánovaně vystřídán, a oslavil tak svůj 137. a zároveň úplně poslední zápas na mezinárodní scéně.

Národní tým Švýcarska jako favorit skupiny dvakrát v řadě nečekaně zaváhal, když remizoval s Rumunskem a v posledním duelu i s Kosovem. Právě po minulém klání byl velmi kritický kapitán Granit Xhaka, jenž označil švýcarský výkon jako fotbálek v parku. S ohledem na velmi vyrovnanou tabulku už bylo pro domácí nepřípustné, aby opět ztratili. Navíc v Sionu přivítali Andorru, která byla i přes sympatické výkony a některé překvapivé výsledky na poslední příčce.

Nebylo tak překvapením, že od úvodního hvizdu se právě hráči v červeném usadili na polovině soupeře. Ačkoliv byl tlak Švýcarů setrvalý, četné míče hledající hlavy dvou vytáhlých útočníků dlouho nenacházely svůj cíl. Ne zcela záživný průběh první půle obohatila alespoň 23. minuta, kdy se při plánovaném předčasném odchodu ze hřiště s reprezentačním fotbalem nadobro rozloučila ikona defenzivních řad Andorry Lima.

I po tomto okamžiku pokračoval pouze platonický tlak domácích, jejichž hrozivou vizitkou bylo, že proti 154. týmu žebříčku FIFA nevyprodukovali za prvních 45 minut ani jednu střelu směřující mezi tři tyče.

Ta naštěstí pro Švýcarsko přišla velmi krátce po změně stran, kdy si po přiťuknutí od Xhaky stáhl míč směrem k brance Itten a pohotovou střelou mezi nohama gólmana dodal klid do té doby nervózním divákům v Sionu. Kromě toho však nejspíš uklidnil také sebe a své spoluhráče, neboť v dalším průběhu druhé půle obraz hry opět připomínal nudnou obehrávanou z úvodního dějství.

To mohl změnit až v 66. minutě Xhaka, kapitán domácích ale tvrdou ranou z první nemířil přesně. Někdejší záložník Arsenalu dostal další podobnou možnost v závěrečné desetiminutovce, kdy utaženou placírkou tentokrát neminul a přesnou ranou k levé tyči pojistil svému týmu vítězství. Definitivní podobu skóre určil v nastaveném čase ještě Xherdan Shaqiri, jenž s klidem proměnil nařízenou penaltu.

Švýcaři tak tentokrát na domácí půdě roli favorita zvládli a pojistili si první příčku ve skupině I. Pokračování kvalifikace je v plánu v říjnu. Andorru bude čekat Kosovo, Švýcarsko se utká s Izraelem.