Srbsko - Česko 3:1Důstojný konec ve čtvrtfinále, volejbalistky obraly Srbsko o první set

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Volejbalový zázrak se v bruselském čtvrtfinále mistrovství Evropy nestal, i když zisk prvního setu proti silným Srbkám se cení. Další průběh duelu ale odhalil herní limity českého celku, který po téměř sto minutách statečného vzdoru prohrál 1:3, ale končí na turnaji důstojně.

České volejbalistky získaly ve čtvrtfinále ME proti favorizovanému Srbsku set

Ostatní čtvrtfinálové zápasy se odehrály ve třech setech, pouze národní tým vzdoroval víc a obral favoritky alespoň o set. „Šly jsme do toho odvážně, první set v kapse se určitě počítá. Pak nás soupeřky hodně zatlačily a herně předčily, ale domů pojedeme se vztyčenou hlavou,“ tvrdila nahrávačka Kateřina Valková.

Češky začala proti úřadujícím světovým šampionkám opravdu s chutí a nebojácně a při výborné obraně v poli vedly 10:9. I když Srbsko čtyřmi body v řadě skóre otočilo, bylo přece jen znát, že není úplně v klidu a mělo ve své hře spoustu nedůsledností. Naopak reprezentantky dokázaly zatlačit servisem a po přímém bodu Koulisiani z podání zase vedly 17:16. První set tak docela nečekaně spěl do vyrovnané koncovky.

Odvážná smeč nejproduktivnější hráčky Mlejnkové dokonce znamenala stav 24:23 a překvapivý setbol pro národní tým. Srbky ho sice odvrátily, ale už viditelně znervózněly. Riskantním servisem poslaly míč do sítě a druhý český pokus o ukončení úvodní sady už se k údivu všech přítomných vydařil.

Takové memento a varování bylo pro favoritky dostatečné. Druhé dějství přineslo výraznější herní agresivitu soupeřek na síti, přitvrzení na bloku, a zejména zpřesnění přihrávky i úderů. Srbskému útoku velela neudržitelná Boškovičová, k ní se přidaly Aleksičová s Lazovičovou.

Češky přes enormní bojovnost nenacházely způsob, jak takovému volejbalovému levelu čelit. Přesto nic nevzdaly, srbská mašina však začala fungovat takřka bez chyb a národní tým už se tolik ani nemohl opřít o servis.

Duel se pak nesl zcela v režii obhájkyň stříbra. Reprezentantky ve druhé sadě uhrály sedmnáct bodů, ve třetí dokonce pouhých jedenáct. Ve čtvrté části svitla naděje za stavu 11:12, ale od té chvíle se Česko zmohlo už jen na tři míče.

„Za zisk prvního setu jsem na naše hráčky ohromně pyšný. Ve víc jsme snad ani doufat nemohli. Srbky začaly útočit častěji přes středové blokařky, které jsou vyšší a fyzicky silnější. Dosáhly velmi vysoké úspěšnosti v útoku, pro nás bylo opravdu složité reagovat na jejich hru. Také přidaly na agresivitě. Jeden z nejlepších týmů na světě odhalil naše slabá místa,“ říkal trenér Jannis Athanasopulos.

„Přesto je česká účast v elitní evropské osmičce po dvanácti letech opravdu velký úspěch a užili jsme si i každou čtvrtfinálovou vteřinu. Holky se během turnaje neskutečně semkly, bojovaly jako tým, ve všech složitých chvílích držely spolu a radovaly se z každého bodu. Pro národní tým je velké plus, že dokáže soupeřit i s absolutní špičkou a umí hrát dobrý volejbal,“ doplnil řecký kouč v českých službách.