Výborně! Menšík na US Open slaví životní výhru. Postupují i Muchová, Kvitová a Veselý, Lehečka se Siniakovou končí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Začal poslední tenisový grandslam sezony a hned od prvních minut hlavní soutěže US Open byly ve hře české naděje. Finalistka French Open Karolína Muchová vyřídila Australanku Storm Hunterovou za 66 minut a po výsledku 6:4, 6:0 postoupila dál. Linda Fruhvirtovou naopak neměla v duelu s domácí Danielle Collinsovou šanci a po prohře 2:6, 0:6 se s turnajem loučí. Třetí nejvýše postavená Češka Petra Kvitová si bez větších problémů poradila se Španělkou Cristinou Bucsaovou 6:1 a 7:6 (7:5). Světová jednička ve čtyřhře Kateřina Siniaková se na americkém betonu v singlu příliš neohřála, nestačila na Rusku Annu Kalinskou 4:6, 2:6.  V mužské části se raduje sedmnáctiletý Jakub Menšík, který vyřadil Gregoirea Barréreho z Francie po setech 6:4, 4:6, 7:6 (6:1), 6:2.  Postup přes francouzského soupeře slaví i Jiří Veselý, když v pětisetovém dramatu porazil Enza Couacauda 5:7, 6:3, 6:2, 3:6, 6:4. Své žebříčkové maximum bohužel nepotvrdil Jiří Lehečka, jenž prohrál s Rusem Aslanem Karacevevem třikrát 3:6.

Česká tenistka Karolína Muchová v utkání 1. kola US Open.

Karolína Muchová je poprvé od roku 2020 ve druhém kole US Open. Proti deblové specialistce Hunterové z Austrálie neměla žádný problém a ve druhé sadě jí nadělila dokonce kanára. Ve druhém kole se střetne s Polkou Frechovou. „První kola jsou vždy zrádná, takže jsem se snažila soustředit na sebe a  svou hru. Jsem ráda, jak jsem ukončila druhý set na servisu. Hrála jsem dobré výměny, šla jsem si za body. Mám ze svého výkonu radost,“ řekla na tiskové konferenci Muchová.

Sérii porážek nezastavila Linda Fruhvirtová. V utkání s domácí Collinsovou neměla šanci a uhrála pouze dvě hry. Duel trval pouhých 53 minut. Fruhvirtová čeká na vítězství déle než dva měsíce.

Talentovaný Menšík vyřadil 59. hráče světa Barréreho po více než třech hodinách a vyzve v další fázi buď turnajovou osmnáctku Itala Lorenza Musettiho, nebo dalšího Francouze Titouana Drogueta.

Český teenager navázal na povedenou kvalifikaci, v níž vyřadil Itala Fabia Fogniniho, Švýcara Leandra Riediho, nebo krajana Zdeňka Koláře. V duelu s Barrérem si pomohl 13 esy a zahrál 45 vítězných míčků. V zápase přišel pouze dvakrát o servis, soupeře naopak brejknul čtyřikrát.

Postup slavil také třicetiletý Veselý, který se do hlavní soutěže dostal díky chráněnému žebříčku. Francouzského kvalifikanta Couacauda udolal za tři hodiny a 18 minut. Zaznamenal 23 es a 59 vítězných míčů. Do druhého kola US Open prošel poprvé od roku 2016 a narazí na Argentince Francisca Cerúndola.

Jiří Lehečka je na svém kariérním maximu. Poprvé nakoukl do nejlepší světové třicítky a s Rusem Karacevem byl mírným favoritem. Nedávný finalista generálky ve Winston Salemu ale Rusovi nesebral ani jeden set. Lehečka v utkání doplatil na 29 nevynucených chyb.

Český hráč zaznamenal nejhorší grandslamový výsledek v sezoně. Vedle čtvrtfinále Australian Open a osmifinále Wimbledonu se dostal do druhého kola na Roland Garros. „Celkově jsem si ani nepřipadal, že hraju grandslam. Za jeden den jsem se snažil připravit nejlépe, jak jsem jen mohl. Soupeř byl lepší, aktivnější. Využil šance, které jsem mu nabídl. V prvním setu jsem měl nějaké příležitosti, které jsem ale neproměnil. Natropil jsem nějaké jednodušší chyby, od té chvíle to už bylo v jeho režii,“ uvedl pro Tenisový svět Lehečka.

Ani současná královna ženské čtyřhry nebude vzpomínat na letošní US Open s úsměvem na tváři. V souboji s Ruskou Annou Kalinskou ztratila sedmadvacetiletá Kateřina Siniaková v obou setech třikrát podání a po hodině a sedmnácti minutách opouštěla kurt po prohře 4:6, 2:6.

To dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová si vedla o poznání lépe. V duelu se Španělkou Cristinou Bucsaovou si od začátku věřila a v prvním setu dovolila soupeřce pouze jeden gem a když ve druhém setu zvládla tiebreak bylo jasné, že po stavu 6:1, 7:6 (7:5) se představí i ve druhém kole.