V Plzni suverénním vítězem Matouš Eret

Jasným vítězem Calliditas Openu hraného v rámci 22. ročníku mezinárodního šachového festivalu PLZEŇ 2023 se stal hráč Sokola Klatovy Matouš Eret. Výhrou v posledním devátém kole vylepšil svoji bilanci na skvělých 8,5 bodu a dokázal jasnou převahu nad zbytkem startovního pole. Druhé místo obsadil s odstupem 1,5 bodu Vít Vilímek z ŠK Líně, třetí skončil lepší z šestiapůlbodových Jan Soural z TJ Pankrác. Stejný bodový zisk (6,5 bodu), ale horší pomocné hodnocení odsunulo na čtvrté místo Lukáše Klementa z ŠK Líně. Skvělé páté místo vybojoval nejlepší z hráčů pořádajícího ŠK 64 Plzeň Artem Mametev, hned za něj se zařadili mladíci šestý Matyáš Roubal z ŠK Sokol Klatovy a sedmý další z hráčů ŠK 64 Plzeň Makar Honcharov. Do první desítky konečného pořadí se dostali osmý Otto Huřťák z Bohemians Praha, devátý Polák Bartlomiej Hladun a Rudolf Hlaváč z Olympie Hroznětín.

Jedenatřicet hráčů se zúčastnilo doprovodného turnaje mládeže v rapid šachu PROdiamant OPEN. Po sedmi kolech velmi zajímavých bojů měli v konečném účtování dva hráči 6,5 bodu. Pomocné hodnocení přiklonilo palmu vítězství na stranu hráče ŠK 64 Plzeň Hynka Bludského, druhé místo “zbylo” pro aktuálního mistra ČR do 10 let Nikitu Filindashe hrajícího za Slavoj Litoměřice. Cenné třetí místo vybojoval další hráč ŠK 64 Plzeň Vojtěch Jančík před oddílovou kolegyní Viktorií Strazhnyk (oba 5 bodů).

Další z festivalových turnajů — bleskový turnaj PARKHOTEL OPEN měl 16 účastníků, mezi kterými byl nejlepší Vojtěch Tegda z Karlovarského šachklubu Tietz se 13 body o 1,5 bodu před Milošem Svobodou hrajícím za Sokol Plzeň-Letná a o 0,5 bodu před třetím polským reprezentantem Bartlomiejem Hladunem.

Na závěr bychom rádi poděkovali sponzorům, bez kterých by se festival nemohl uskutečnit: Městu Plzeň, Nadaci 700 let města Plzně, Callidotas Edutainment, PROdiamant s.r.o., NODAK s.r.o. a Parkhotelu Plzeň.