Německo - Česko 2:3Volejbalistky porazily Německo na ME po 26 letech, když předvedly neskutečný obrat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Neuvěřitelný obrat proti domácím volejbalistkám předvedly Češky na ME v německém Düsseldorfu. I když prohrávaly 0:2 na sety, nakonec po 160 minutách zvítězily v tie-breaku 18:16 a připsaly si skalp Německa na šampionátu po 26 letech.

České volejbalistky předvedly nevídaný obrat.

Německou psychiku přece jen poznamenala nečekaná pondělní porážka se Švédskem a české reprezentantky se snažily určitě herní nepohody soupeřek využít. První set za nerozhodného stavu 20:20 spěl do napínavé koncovky, jenže domácí tým se včas koncentroval a drama odmítl, když následně uhrál čtyři body v řadě. Potom využil i třetí setbol.

Český tým se dál pokoušel útočit hlavně přes smečařky, neměl ani tak agresivní servis jako soupeřky. Nicméně při podání Hodanové uhrál šest míčů v řadě a otočil skóre na 18:16. Ani tato dvoubodová převaha na zisk druhé sady ale nestačila, koncovka znovu patřila Němkám hrajícím s mohutnou podporou publika. Se štěstím vytěžily z lepší práce na nahrávce.

Ve třetím dějství pak dlouho slavila úspěch preciznost domácích na bloku i lepší příjem, ale nejstarší z reprezentantek Havelková se odvážnou hrou postarala o smazání čtyřbodového manka. Svým riskantním pojetím hry pozitivně nakazila i spoluhráčky, zejména Orvošovou, až z toho bylo české vedení 19:15. Německo ještě srovnalo (23:23), ale nakonec měl kýžený efekt druhý setbol národního týmu.

Pro české hráčky to byl třetí náročný zápas ve třech dnech, přesto v sobě ještě nacházely sílu svést nad síti velkou bitvu. Ve čtvrtém setu se ani jeden tým dlouho nedostal do brejku, na obou stranách se poctivě ztrátovalo. Až čtyři uhrané míče při servisu Koulisiani znamenaly vedení 23:19, pak už reprezentantky setbol z ruky nepustily.

Dramatický zápas tak dospěl k tie-breaku, který Češky začaly skvěle. Při podání Hodanové se povedlo utéct do vedení 4:0, jenže Němky zvedly hlavu po oddechovém času a vyrovnaly na 6:6. Rozjela se nelítostná bitva o každý bod, za stavu 13:13 bylo všechno otevřené. Němky si uhrály dvakrát mečbol, ale výborné české bloky s obranou v poli je pomohly odvrátit.

Ani Češky za stavu 16:15 svou první možnost ukončit zápas nevyužily, druhá už byla úspěšná, neboť německý útok skončil v zámezí. „Odvedly jsme výbornou práci a jsme šťastné. Bylo to obrovské drama, ale v rozhodujících chvílích jsme dokázaly Německo odtáhnout od sítě a účinně útočit,“ mínila nahrávačka Kateřina Valková.