Český skokový pohár – Velká cena Hradištka

Jíchová se s MS rozloučila v semifinále. Kipyegonová slaví třetí zlato, šok přišel v disku

Nikoleta Jíchová má za sebou své první semifinále na vrcholné akci. Na dlouhých překážkách zaběhla za 55,01 a s MS se rozloučila celkovým 17. místem. Třetí světový titul získala Faith Kipyegonová v běhu na 1500 m. Překvapivou diskařskou šampionkou je Laulauga Tausagová z USA, která si ve finále o čtyři metry posunula osobní rekord. Výšku vyhrál Gianmarco Tamberi, Sufján El Bakkali obhájil loňské zlato z 3000 m překážek. Úterní program hodnotíme v novém Fokus podcastu.

Nikoletu Jíchovou potkal velmi složitý los, ve svém semifinále totiž měla Dalilah Muhammadovou i Femke Bolovou, dvě z největších překážkářek všech dob. V prvotřídní konkurenci si běžela svůj závod a doufala v pokoření 55 vteřin a potenciálně i limitu pro OH. Jíchová nakonec ve svém běhu finišovala šestá, o jednu setinu nad vysněnou hranicí (55,01).

"Bylo to určitě lepší než v rozběhu, v cíli jsem ale upřímně doufala v lepší čas. Celé mistrovství je pro mě velká motivace," přiznala Jíchová v rozhovoru pro ČT sport. Nejlepší čas semifinále zaběhla Američanka Shamier Littleová v letošním nejrychlejším čase 52,81. Druhá byla největší favoritka Bolová, která běžela o 14 setin pomaleji.

Šokem skončilo finále diskařek, kde si o čtyři metry vylepšila osobní rekord Američanka Laulauga Tausagová (69,49 m). Studentka Univerzity v Iowě překvapila všechny a získala světové zlato. Tausagová porazila stříbrnou krajanku Valarii Allmanovou (69,23 m) a bronzovou Číňanku Pin Feng (68,20 m).

"Nevím, jestli mám dobrou vílu, nebo v tom řekli něco moji předci, ale dnes jsem byla schopná předvést něco, o čem jsem si nemyslela, že je možné. Byla jsem přesvědčená, že když všechno půjde dobře, tak bych mohla proklouznout na medaili a nebýt dvanáctá jako na posledních dvou mistrovstvích světa," divila se novopečená šampionka.

Naopak žádným překvapením nebyl triumf Faith Kipyegonové na 1500 metrů. Keňanka letos překonala světový rekord jak na této distanci, tak na trati 5000 metrů a do závodu vstupovala jako zřetelná favoritka. A svou pozici potvrdila. Kipyegonová ani na metr nepustila žádnou soupeřku do čela a vyhrála před duem Dribe Weltejiová, Sifan Hassanová.

Vítězka potvrdila, že jejím plánem bylo nespoléhat na finiš. "Šla jsem hned dopředu, kontrolovala závod a zrychlovala. Je to pro mě skvělá sezona, světové rekordy a obhajoba zlata. Chtěla jsem vstoupit do historie," řekla Kipyegonová.

Na patnáctistovce byla Hassanová vděčná za medaili. "Jenom před pár týdny jsem se vrátila z maratonu a bylo pro mě těžké získat zpátky rychlost. Mluvila jsem se svým trenérem, že patnáctistovku vynechám, protože teď jsem spíš maratonkyně," řekla všestranná běžkyně, která v dubnu ovládla maraton v Londýně.

Sufján El Bakkali předvedl rovněž úspěšnou obhajobu, byť na 3000 m překážek byl favoritem spíše světový rekordman Lamecha Girma. Etiopan se pokusil marockého soupeře utrhnout v průběhu trati, ale El Bakkali, který je rovněž olympijským vítězem z Tokia, se jej udržel a v závěrečném kole rozpoutal útok, na který Girma již nenašel odpověď.

Gianmarco Tamberi se v Tokiu dohodl s Katařanem Mutazem Issou Baršimem, že si zlaté olympijské medaile ve výškařském sektoru rozdělí, a dál v soutěži nepokračovali. Podobný scénář pro Budapešť neměli v plánu a stejně by nevyšel, protože Katařan chyboval hned na své základní výšce 225 cm.

Na 236 cm, což by bylo vyrovnání jeho letošního světového maxima, už neuspěl. Zato Tamberi zdolal laťku napoprvé a druhým pokusem se k němu připojil Američan JuVaughn Harrison. Ten ještě v Tokiu kombinoval výšku s dálkou a ani v jedné disciplíně neuspěl. Teď už si vybral a byla z toho stříbrná medaile.

"Šel jsem si pro to. Chtěl jsem přepsat historii tím, že vyhraji zlato na všech velkých soutěžích. Ten pocit je úžasný. Stojí to za všechny oběti, které jsem musel za ta léta udělat. Po kvalifikaci jsem se trochu bál, protože jsem se necítil tak dobře, jak jsem chtěl, ale věděl jsem, že se pro finále vždycky proměním," radoval se Tamberi.

Gardinera zastavilo svalové zranění

V semifinále skončily naděje olympijského vítěze Stevena Gardinera. Bahamského čtvrtkaře na trati zastavil zřejmě svalový problém, pro který svůj běh s bolestivým výkřikem musel ukončit. Namále měl i Wayde van Niekerk, který se musel spoléhat na výsledky svých soupeřů. Nakonec Jihoafričan se štěstím mezi osm nejlepších prošel. Skvěle běžel Matthew Hudson-Smith, který překonal evropský rekord (44,26).

Američanka Kendra Harrisonová se v rozběhu na 100 m překážek nešetřila. I s náskokem běžela naplno až do konce a čas 12,24 byl jen čtyři setiny za jejím bývalým světovým rekordem z roku 2016. Rychleji od té doby běžela jen Tobi Amusanová z Nigérie. Harrisonová se také dostala do čela letošních světových tabulek.

V rozbězích na 800 m byl nejrychlejší Keňan Emmanuel Wanyonyi v čase 1:44,92. Jeho slavnějším krajanům se ale vstup do šampionátu vůbec nepovedl. Dva nejlepší z olympijských her v Tokiu Emanuel Korir a Cheruiyot Rotich pomalé rozběhy takticky nezvládli a skončili v poli poražených.

Mistrovství světa v atletice v Budapešti:

Finále:

Muži:

3000 m př.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:03,53, 2. Girma (Et.) 8:05,44, 3. Kibiwot 8:11,98, 4. Bett (oba Keňa) 8:12,26, 5. Beamish (N. Zél.) 8:13,46, 6. Miura (Jap.) 8:13,70.

Výška: 1. Tamberi (It.), 2. Harrison (USA) oba 236, 3. Baršim (Kat.), 4. Zayas (Kuba), 5. Potye (Něm.) všichni 233, 6. U Sang-hjok (Kor.) 229.

Ženy:

1500 m: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:54,87, 2. Weltejiová (Et.) 3:55,69, 3. Hassanová (Niz.) 3:56,00, 4. Mageeanová (Ir.) 3:56,61, 5. Chepchirchirová (Keňa) 3:57,90, 6. Muirová (Brit.) 3:58,58.

Disk: 1. Tausagaová 69,49, 2. Allmanová (obě USA) 69,23, 3. Feng Pin (Čína) 68,20, 4. Van Klinkenová (Niz.) 67,20, 5. Perkovičová (Chorv.) 66,57, 6. Pudenzová (Něm.) 65,96.

Kvalifikace:

Muži:

400 m – semifinále: 1. Watson (Jam.) 44,13, 2. Hudson-Smith (Brit.) 44,26 - evropský rekord.

800 m – rozběhy: 1. Wanyonyi (Keňa) 1:44,92.

Ženy:

100 m př. – rozběhy: 1. Harrisonová (USA) 12,24.

400 m př. – semifinále: 1. Littleová (USA) 52,81, ...17. Jíchová (ČR) 55,01 - nepostoupila do finále.

Kde hledat favority jednotlivých disciplín? Zajímají vás přehledy medailistů nebo nejlepších letošních výkonů? Podívejte se na komentátorské přípravy Michala Dusíka: