Rekord na Leadvillu překonán, Petr Vakoč devátý

Keegan Swenson stanovil nový traťový rekord na americkém maratonu, v ženách vítězí Sofia Gomez Villafane...

Autor: Tomáš Ježek

Jeden z nejstarších maratonů na horských kolech Leadville 100 MTB se jezdí ve Spojených státech, konkrétně v Coloradu, již od roku 1994. Specifický není jen svou délkou, závod měří celkem 100 mil, tedy 160 kilometrů, ale i nadmořskou výškou. Závodníci se pohybují průměrně ve 3 500 metrech a vystoupají téměř do 4 000 metrů nad mořem. Již od prvního ročníku se jezdí závod na stejné trati a pro elitní jezdce je proto prestižní záležitostí překonání traťového rekordu. Přesně to se v letošním roce povedlo Keeganu Swensonovi (USA, Santa Cruz), jenž o neuvěřitelných 15 minut a 4 sekundy překonal čas Rakušana Albana Lakaty z roku 2015. Petr Vakoč (Isadore Canyon) závod dokončil na solidní 9. pozici.

Již v 6:30 tamního času do závodu odstartovali první jezdci

Keegan Swenson je specialistou na závody podobného typu. Zkušenosti má s akcemi jako 300 kilometrů dlouhý Unbound Gravel, Cape Epic a zmíněný Leadville už několikrát vyhrál. Letošní suverénní výkon je ale šokující. Nejen, že překonal traťový rekord o více než 15 minut, ale druhému jezdci v cíli Alexeyi Vermeulenovi (USA, Jukebox Shimano) nadělil více než 25 minut. Na třetím místě dojel další Američan John Gaston (USA).

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Keegan Swenson (@keegels99)

Petr Vakoč svůj první Leadville dokončil v top ten a se svým výkonem byl spokojen: "Bylo to super, ale hrozně tvrdý. Jel se od začátku šrot. Tempo se vůbec nezpomalovalo a v téhle nadmořské výšce je to strašně těžký. Nebylo ani teplo a stejně jsem přijel dehydratovanej. Od začátku jsem byl v první skupině, ale stálo mě to dost sil. Všichni jezdci, kteří byli přede mnou, bydlí ve slušné nadmořské výšce, vítězný Keegan bydlí asi ve dvou a půl tisících meterech. Jel neskutečně, před polovinou závodu nám nastoupil a už ho nikdo neviděl. Já jsem rád, že se mi podařilo dostat do desítky a ani na pódium to ve finále nebylo daleko," okomentoval závod Petr Vakoč a zároveň vyzdvihl výkon vítězného Swensona.

I v ženách zvítězila specialistka na podobné závody - Sofia Gomez Villafane (USA, Specialized), která v letošním roce vytvořila dvojici s Kateřinou Nash na africkém Cape Epic. Sofia závod absolvovala v čase 7 hodin, 9 minut a 48 sekund. Na druhém místě byla Ruth Winder (NED, Trek), třetí dojela Alexis Skarda (USA, Santa Cruz)

Unbound Gravel již nadcházející víkend
  2. Ostatní závody"Cílem je letos vítězství," hlásí Petr Vakoč před Unbound Gravel
    "Cílem je letos vítězství," hlásí Petr Vakoč před Unbound Gravel
  3. Ostatní závodyVíkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
    Víkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
  4. Ostatní závodyPetr Vakoč v Rakousku zahájil světovou gravel sérii
    Petr Vakoč v Rakousku zahájil světovou gravel sérii
  5. Ostatní závodyZávěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem
  6. Ostatní závodyCape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem
    Cape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem