Pohár pro vítěze festivalu Czech Open 2023 putuje do Kazachstánu

Sobotní boje v pardubickém Ideonu rozhodly o vítězích hlavních festivalových turnajů.

Kazašský IM Zhandos Agmanov ovládl hlavní velmistrovský turnaj a stal se tak mezi 876 šachisty a šachistkami ze 47 zemí světa nejúspěšnějším účastníkem festivalu Czech Open 2023!

A – PARDUBICE OPEN

S půlbodovým náskokem zvítězil IM Zhandos Agmanov (7,5 bodu z 9 partií), druhé místo obsadil indický velmistr Babu Lalit (7/9) a třetí skončil německý mezinárodní mistr Christopher Noe (7/9). Nejlepším Čechem se stal velmistr Jiří Štoček, který uhrál taktéž sedm bodů a skončil kvůli horšímu pomocnému hodnocení těsně za stupni vítězů. Po prohře s pozdějším vítězem se až s desátým místem musel spokojit největší favorit turnaje GM Sergej Movsesjan. Nejlepší ženou se stala kazašská WIM Alua Nurmanova se ziskem 5,5 bodu. Na turnaji bylo splněno osm norem mezinárodních titulů.  Normu mezinárodního mistra získali čeští mladíci FM Václav Finěk a FM Ondřej Švanda, dále FM Adelard Bai z Taiwanu, polský Jan Malek, FM Tobias Kügel a Leonardo Costa z Německa a ukrajinský Artem Berin. Pro třináctiletého Václava Fiňka se jednalo již o poslední normu a na příštím kongresu FIDE mu bude udělen titul IM.  Normu mezinárodní mistryně uhrála v Pardubicích WFM Emilia Dylag z Polska.

B – MOTORGAS OPEN

Anatoly Moskvin reprezentující mezinárodní federaci FIDE ovládl s osmi body z devíti kol ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2200, MOTORGAS OPEN. Druhé a třetí místo obsadili s půlbodovou ztrátou na vítěze Bram Van den Berg z Holandska a In-Jung Gu z Jižní Koreje. Nejlepším českým účastníkem se stal na jedenáctém místě Adam Švanda z TJ Štefanydes Polička.

C – GASCO OPEN

V turnaji pro hráče s ELO do 1700, GASCO OPEN, zvítězil s osmi body z devíti kol Hashem Alali z Německa. Jen o půl bodu méně získala dvojice českých účastníků Jakub Škňouřil z ŠK Hustopeče a Veronika Vančáková z Beskydské šachové školy, kterým tak patří stříbro a bronz.

30+ STAPRO OPEN

Turnaji určenému hráčům nad třicet let vévodil taktéž s osmi body z devíti kol polský FM Witoslaw Walkusz. Jen o půl bodu méně získal a samostatné druhé místo vybojoval Luděk Mészáros ze Sokola Tábor. Třetí místo si s již bodovou ztrátou na našeho hráče odváží do Finska Lauri Kangas.

Výsledky doprovodných turnajů

Série bleskových turnajů Q1-Q3, AVE-KONTAKT OPEN:

Q1: Zvítězil domácí IM Jakub Půlpán před Kamilem Kaliszukem z Polska, třetí místo vybojoval IM Aaron Grabinsky z USA.

Q2: Stoprocentním ziskem jedenácti bodů z jedenácti kol zvítězil americký mezinárodní mistr Aaron Grabinsky. Druhý skončil Jan Turner z ŠK Tachov a třetí místo obsadila Maria Siekanska z Polska.

Q3: Turnaj ovládl IM Aaron Grabinsky z USA před IM Dominikem Orzechem z Polska, třetí místo vybojoval domácí Jan Turner.

Bleskový turnaj družstev AVE-CHESS OPEN

Rekordní účast 30ti týmů zaznamenal oblíbený bleskový turnaj družstev. Vítězství vybojoval polský tým Nieudacznicy. Druhé skončilo ukrajinské družstvo Kiyv Odessa Europa 2023 posilněné americkým IM Grabinskym. Bronz si z Pardubic odvezla Moravská Slavia Brno.

Otevřený turnaj v Raindropchess, ZÁLOŽNA OPEN

Dvacet šest účastníků se zúčastnilo bojů ve speciální disciplíně, Raindropchess. Zvítězil Jan Rusnák před Janem Nešpůrkem, třetí skončil Jiří Jezbera.

IM Zhandos Agmanov, vítěz hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN

Jaké jsou Vaše dojmy?

Cítím se velmi šťastný, protože jsem to absolutně nečekal. Mé poslední turnaje nebyly moc dobré, naposledy jsem vyhrál turnaj před jedním rokem.

Jak probíhala z Vašeho pohledu partie posledního kola, kdy Vašemu soupeři GM Gretarssonovi hrajícímu bílými stačila remíza k vítězství v turnaji?

Viděl jsem, že Helgi hraje na remízu, protože vybral celkem klidnou variantu. Ztratil ovšem hodně času, možná začínal pomýšlet na výhru a tak jsem bojoval a snažil jsem se nehrát úplně jednoduché tahy. V pozici po mém dvanáctém tahu c4, kdy jsem obětoval pěšce, jsem byl velice spokojený a cítil jsem, že můžu vyhrát, což se nakonec i podařilo.

Krom partie z posledního kola, měl jste v turnaji nějaký důležitý moment?

Určitě si vážím výhry nad GM Movsesjanem, ale klíčové pro mě bylo 8. kolo. Vyhrál jsem v něm totiž  po prohře v předchozím kole. Dříve jsem míval problém předvést po prohrané partii maximální výkon, ale včera se mi to povedlo.

Jaké mají šachy v Kazachstánu postavení?

Šachy jsou u nás obrovsky populární, projekt Šachy do škol výborně běží, máme velkou podporu vlády a federace. I díky ní jsem od roku 2021 šachovým profesionálem a mohl jsem přijet i do Pardubic.

Na Czech Openu jste poprvé, jak se Vám tu líbilo?

Pardubice jsou krásné město, lidé jsou stále usměvaví a velmi milí. Je to má první velká výhra v Evropě, takže budu samozřejmě velmi rád vzpomínat!

Jiří Štoček, nejlepší český účastník hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN

Jirko, gratuluji Ti ke čtvrtému místu, zdálo se mi, že jsi letos hrál výborné šachy.

Těžko říct, jsem dost spokojený – otázkou je, jak bych hrál proti ještě o něco houževnatějším soupeřům.

Uhrál jsi sedm bodů z osmi kol a samozřejmě každého zajímá, proč sis vzal volno v sedmém kole?

To je kuriozita a musím říct, že se mi to po dlouhá desetiletí šachové turnajové činnosti ještě nepřihodilo. Ovšem okolnosti se vyvinuly tak, že jsem potřeboval odcestovat domů k návštěvě zubní ordinace…

Věřím, že problémy se zuby Tě brzy opustí a uvidíme Tě na dalších akcích – co plánuješ?

Je to program spíše lokální, středoevropský – za týden bych měl hrát malý, ale zajímavý otevřený turnaj ke stému výročí staroměstského šachového klubu. Potom mám v plánu druhý ročník turnaje exe: Slovakia Open v Bratislavě, který se letos bude hrát standardním tempem hry a kde obhajuji loňské vítězství.

Přejeme hodně úspěchů!

Sergej Movsesjan, první nasazený hráč hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN

Sergeji, jak hodnotíš svůj výsledek?

Výsledek zhruba odpovídá předvedené hře – nebyl jsem úplně spokojený s kvalitou, ale nakonec to dopadlo celkem přijatelně.

Asi rozhodla prohra s pozdějším vítězem IM Agmanovem, je to tak?

Rozhodně, prohra s kazašským hráčem nasměrovala ten turnaj jiným směrem, než bych si přál. Na druhou stranu musím vyzdvihnout mladého soupeře, který i celkovým vítězstvím prokázal, že tady měl výbornou formu.

Ovšem radost Ti nejspíše udělal Tvůj třináctiletý svěřenec Vašek Finěk, který uhrál v turnaji poslední normu IM.

To rozhodně. Myslím si, že předvedl velmi dobrý výkon, zabojoval v posledních dvou kolech a v těžké zkoušce proti velmistrovi z Indie partii posledního kola dokonce vyhrál, i když mu stačila remíza.

Věřím, že na Pardubice jsi nezanevřel…

To určitě ne, do Pardubic se vždy rád vracím a je to pro mě speciální turnaj.

Jan Mazuch, ředitel festivalu Czech Open 2023

Honzo, gratuluji Ti k dalšímu úspěšnému ročníku festivalu Czech Open, můžeš nám ho zhodnotit, jak jsi spokojený?

Jsme velmi rádi, že se do hlavních turnajů vrátili účastníci z exotických zemí – např. letos přijela rekordně velká výprava z Jižní Koreje (61 hráčů + doprovod), výprava ze Spojených arabských emirátů (19 hráčů z Dubaje a z emirátu Sharjah). Po covidových letech se také vrátily větší výpravy, např. z Německa letos přijelo 231 hráčů. Rovněž nás velmi potěšila rekordní účast 132 týmů na Otevřeném MČR čtyřčlenných družstev.

Hlavním cílem pro příští rok je přilákat větší množství silných hráčů do velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN.