MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Souboj Vingegaarda s Pogačarem skončil patem. Využil jej Rodríguez

Dva se perou a třetí se směje. Dvaadvacetiletý Carlos Rodríguez to ve 14. etapě předvedl excelentně. Španělský cyklista využil souboje Tadeje Pogačara s Jonasem Vingegaardem a dojel si v Morzine pro etapové vítězství. Vingegaard udržel svůj žlutý dres a jemně navýšil svůj náskok na deset vteřin. Etapu hodnotíme spolu s Petrem Vakočem v novém Velo fokus podcastu.

Carlos Rodríguez
zdroj: Reuters

Když Jonas Vingegaard s Tadejem Pogačarem soupeřili na Col de Joux Plane, průběžně čtvrtý muž pořadí Carlos Rodríguez odpadl. Jakmile ale pod vrcholem zvolnili, mladý Španěl se dokázal vrátit do hry a ve sjezdu do cílového Morzine oběma rivalům dokonce odjel. Rodríguez etapu vyhrál a přidal druhý triumf týmu Ineos Grenadiers ve dvou dnech.

"Nemám slov. Snem bylo se sem vůbec dostat, ale ještě vyhrát... děkuji všem za podporu," soukal ze sebe španělský cyklista v cíli. "Když mě utrhli, tak jsem samozřejmě vůbec nevěřil, že bych mohl vyhrát. Snažil jsem se jet vlastním tempem a když jsem viděl, jak se na sebe dívají, tak jsem toho využil. Riskoval jsem a vyšlo to," dodal.

Pogačar v závěru Vingegaarda přespurtoval a získal druhé místo, hlavní cíl ale nesplnil. Vingegaard navíc paradoxně díky vítězství na Joux Plane ještě o vteřinu navýšil svůj náskok. Mezi oběma hvězdami je nyní rozestup deseti vteřin. Třetí je díky výkonu v etapě již Rodríguez, který o vteřinu předskočil Jaie Hindleyho.

Jak etapa probíhala?

Ještě než etapa pořádně začala, museli ji organizátoři kvůli hromadnému pádu zastavit. Kolize ukončila všechny naděje například pro Louise Meintjese, který byl v minulých letech opakovaně v nejlepší desítce pořadí. Odstoupilo také duo týmu EF Education-EasyPost Esteban Cháves a James Shaw, k zármutku francouzských fanoušků skončila zřejmě otřesem mozku Tour také pro Romaina Bardeta.

Poté, co byl závod po neutralizaci znovu odstartován, převzala otěže stáj Jumbo-Visma, která nedávala úniku žádný prostor. Thibaut Pinot, Michael Woods nebo Giulio Ciccone měli chuť závodit o vrchařské prémie, ale až robotické tempo domestiků nizozemského týmu jejich naděje utnulo. Na předposlední prémii Col de la Ramaz už vedli celý závod.

A vedli jej také na Joux Plane, klíčovém stoupání etapy. Wout van Aert táhl tempo v údolí do Samoëns, startovního bodu tohoto kopce označeného prémií HC. Poté převzal tým Sepp Kuss, patrně nejlepší světový domestik. V tu chvíli už kromě dvou hlavních favoritů zůstávali na čele pouze Kuss, Adam Yates, Carlos Rodríguez, Jai Hindley a překvapivě i Felix Gall.

Postupná vylučovačka vyústila necelé čtyři kilometry pod vrcholem v první Pogačarův útok, který Vingegaard zprvu nezachytil a musel dva kilometry stahovat. Paradoxně to pak nakonec byl Dán, který měl v závěru navrch a přespurtoval svého soupeře na vrcholu kopce. Získal tím tři vteřiny bonifikace navíc.

Ani jeden z velkých rivalů ale nakonec etapu nevyhrál. Zezadu se totiž přihnal Rodríguez, který využil patové situace na čele, ve sjezdu oběma soupeřům odjel a nakonec mohl v cíli slavit. Pogačar v závěru přespurtoval Vingegaarda, ale svůj hlavní cíl nesplnil.

Cyklistický závod Tour de France - 14. etapa (Annemasse - Morzine Les Portes du Soleil, 152 km):

1. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) 3:58:45, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) oba -5, 4. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -10, 5. Kuss (USA/Jumbo-Visma) -57, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -1:46.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 57:47:28, 2. Pogačar -10, 3. Rodríguez -4:43, 4. Hindley -4:44, 5. A. Yates -5:20, 6. Kuss -8:15.