Neděle nabídla šestero rekordů šampionátu

Aktuality
neděle 2. července 2023
Hned šest rekordů šampionátu bylo překonáno v průběhu nedělního programu na mistrovství České republiky do 22 let v Ostravě.

Kožuškaničová a Macík do TOP 10 historie

Dvoustovka žen měla úspěšnou obhájkyni v Natálii Kožuškaničové. Svěřenkyni trenéra Jakuba Uhra se to navíc podařilo ve výrazně vylepšeném rekordu šampionátu 23.24. Z pět let starého maxima Marcely Pírkové srazila 26 setin a stala se osmou nejrychlejší Češkou historie na této distanci. Pro velké osobáky si dosprintovaly i stříbrná Pavla Kvasničková s bronzovou Barborou Šplechtnovou. Obě proběhly cílem v čase 23.55. Všechny tři medailistky vyhověly nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 23 let v Espoo.

Vítěz mužské dvoustovky Ondřej Macík už si účast ve Finsku zajistil na Zlaté tretře, a tak mohl závodit na mistrácích relativně v klidu. Možná i díky tomu se zaskvěl novým kariérním maximem 20.64, čímž se posunul na dělené sedmé místo národních historických tabulek. Na rekord MČR Tomáše Němejce ztratil jen dvě setiny. Macík nás však v Espoo nebude na dvoustovce reprezentovat sám. Limit splnil i stříbrný Eduard Kubelík. Vítěz včerejší stovky se kvalifikoval díky osobnímu rekordu 20.75.

Sičaková pokořila šedesátku

Petra Sičaková se jako hlavní favoritka soutěže oštěpařek dlouho hledala a trefila se až v závěrečné sérii. Poslední pokus ovšem stál skutečně zato. Její náčiní dolétlo až na 60.05, díky čemuž se stala šestou českou šedesátimetrovou oštěpařkou. Devět let starý rekord šampionátu Petry Andrejskové vylepšila o 3.12 metru. Přes 50 metrů se pak dostala už pouze reprezentantka porubské atletiky Ivana Koktavá (52.84). Mezi oštěpaři kraloval její oddílový kolega Alexandr Čača v novém osobním rekordu 72.62.

Rekordy MČR na běžeckých distancích

Většina běžeckých disciplín mívá na domácích šampionátech spíše taktický průběh. To ovšem nebyl případ mužského stýplu. Zde si pro titul doběhl v novém rekordu mistrovství 8:44.91 Tomáš Habarta. Vlastní zápis z minulého mistrovství vylepšil o více než pět vteřin. Osobák si pak posunul téměř o dvě vteřiny. Nové kariérní maximum 8:47.16 zaznamenal také stříbrný Martin Kováčech. Oba běžci již mají splněný limit pro Espoo a před svým letošním vrcholem ukázali životní formu.

Rekord mistrovství byl k vidění také ve finále závodu žen na 800 metrů a obstarala ho nejmladší závodnice z celého startovního pole. Stále teprve 15letá Adéla Holubová (16 jí bude až v září) se stala po Barboře Malíkové naší druhou nejrychlejší dorostenkou historie na této distanci, když za sebou nechala všechny zkušenější soupeřky v čase 2:04.97. Historické maximum šampionátu Lenky Masné z roku 2007 srazila o 13 setin. Velmi solidní časy předvedly také další medailistky, kterými byly stříbrná Pavla Štoudková (osobní rekord 2:05.10) a bronzová Lenka Čechová (2:06.41). Štoudková ještě později přidala zlato na patnáctistovce za 4:23.03. Mužskou půlku vyhrál Michal Hroch v čase 1:51.58.

Dva rekordní zápisy z vrhačských kruhů

Jeden z nejstarších rekordních zápisů tohoto mistrovství byl pak překonán v mužském kladivu. Trošku překvapivě se o něj ovšem nepostaral hlavní favorit Jan Doležálek, který tentokrát zapsal tři křížky, ale Martin Buryan. Ten zvítězil hodem na 69.18, čímž vylepšil jedenadvacet let starý výkon Lukáše Melicha o 59 centimetrů. Limit na ME do 23 let mu bohužel unikl o necelý metr.

Neohroženou vládkyní koulařského sektoru byla dle očekávání Katrin Brzyszkowská. Zisk titulu navíc ozdobila novým rekordem šampionátu. Vlastní výkon z loňské sezóny posunula o 51 centimetrů na 16.22.

Čtvrtkařské talenty opět řádily

Ač se nejednalo o rekord mistrovství, postarala se Lurdes Gloria Manuel o jeden z nejkvalitnějších výkonů šampionátu. Ve finále hladké čtvrtky jasně dominovala v novém osobním rekordu 52.31. Kariérní maximum z minulého roku si vylepšila o 87 setin a v českých historických tabulkách kategorie do 20 let se vyhoupla už na druhé místo. Z velkých osobáků se radovaly také stříbrná Karolína Mitanová (53.86) a bronzová Kateřina Šmilauerová (53.95). Mistrovský závodu mužů na stejné trati opanoval ve svém nejrychlejším sezónním čase 46.93 Tadeáš Plaček. Toho na stupně vítězů doprovodili ve výkonech kousek od svých maxim David Bix (47.25) a Milan Ščibráni (47.75).

Michal Rada dokázal už včera v rozbězích na čtvrtce překážek zaznamenat nový dorostenecký národní rekord časem 52.08 a ve finále byl ještě rychlejší, když poprvé ve své krátké kariéře prolomil hranici 52 vteřin. Jeho vítězný čas měl hodnotu 51.98. Pro hlavní favoritku ženského finále na 400 metrů překážek Ester Bendovou skončil závod na šesté překážce, a tak se ze zisku titulu mohla těšit Klára Bartošková za 59.25.