Biker Schurter vylepšil rekord, Cink na bronz nenavázal

foto Ilustrační foto - Závod Světového poháru horských kol v cross country, muži elite, 21. května v Novém Městě na Moravě. Vítěz Nino Schurter ze Švýcarska.

Val di Sole (Itálie) - Švýcarský biker Nino Schurter vyhrál ve Val di Sole závod Světového poháru v cross country, vybojoval druhé prvenství v sezoně a vylepšil vlastní rekord o 35. triumf. V Itálii se nedařilo Ondřeji Cinkovi, který nenavázal na třetí místo z minulého závodu v Leogangu a obsadil až 32. místo.

Sedmatřicetiletý Schurter se při svém posledním úspěchu v červnu v Lenzerheide odpoutal v historickém pořadí nejúspěšnějších jezdců od Francouze Juliena Absalona a po nevýrazném minulém výsledku v Rakousku nyní přidal další vítězství. Cílem projel s bezmála půlminutovým náskokem před krajanem Mathiasem Flückigerem, třetí skončil Rumun Vlad Dascalu po souboji s Joshuou Dubauem z Francie.

"Cítím se tu skvěle, trať s prudkými a technickými výstupy mi sedí. A to, že mám skvělou formu, jsem cítil už v Lenzerheide," řekl webu swiss-cycling.ch Schurter, který na trati v Trentinu slavil už šestý triumf a získal tu v roce 2021 i jeden z deseti titulů mistra světa. Nyní se v polovině osmidílného seriálu vrátil do čela průběžného pořadí SP před francouzského jezdce Jordana Sarroua, který tentokrát dojel osmý.

Cink, který se v Leogangu vrátil v seriálu olympijského cross country na stupně vítězů po dvou letech a před týdnem byl desátý na mistrovství Evropy, se tentokrát pohyboval nejlépe na hraně druhé a třetí desítky pořadí. Ve druhé polovině závodu se ještě propadl a do cíle přijel se ztrátou 4:38 minuty na vítěze. Druhým nejlepším českým jezdcem z šestice reprezentantů byl na 59. místě Lukáš Kobes.

"Bolela mě záda, vůbec jsem nemohl jet. Je znát, že příprava na tenhle blok závodů byla krátká, je to čtvrtý těžký závod v řadě, asi už potřebuju oraz," citoval web mtbs Cinka.

Závod žen vyhrála Puck Pieterseová z Nizozemska, jež před týdnem ovládla i ME a Evropské hry v Krakově. Po třetím vítězství v sezoně SP si upevnila vedení v průběžném pořadí. Jitka Čábelická obsadila 35. pozici s více než devítiminutovou ztrátou.

"Dneska se mi vůbec nepovedl start, byla jsem hodně vzadu. První kolo jsem se snažila jet si svoje tempo, ale bylo tam pár chyb. Nevím, jestli já jsem se praštila o kámen nebo mi někdo najel do šaltru a špatně mi to řadilo na nejlehčí převod. Je to sedmý závod během čtyř týdnů, jsem ráda, že teď bude chvilku volno," řekla Čábelická.

SP na horských kolech ve Val di Sole (Itálie) - cross country:

Muži: 1. Schurter 1:20:22, 2. Flückiger (oba Švýc.) -26, 3. Dascalu (Rum.), 4. Dubau (Fr.) oba -38, 5. Hatherly (JAR) -52, 6. Marotte (Fr.) -1:00, ...32. Cink -4:38, 59. Kobes -7:41, 62. Škarnitzl -8:04, 71. Průdek -9:28, 83. Hula -11:30, 85. Vastl -9:27 (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 8 závodů): 1. Schurter 848, 2. Sarrou (Fr.) 726, 3. Hatherly 721, 4. Schwarzbauer (Něm.) 718, 5. Flückiger 681, 6. Forster (Švýc.) 663, ...16. Cink 373, 84. Vastl 14, 88. Kobes 9.

Ženy: 1. Pieterseová (Niz.) 1:19:49, 2. Bertaová (It.) -0,52, 3. Hendersonová (Austr.) -1:00, 4. Stiggerová -1:06, 5. Mitterwallnerová (obě Rak.) -1:53, 6. Neffová (Švýc.) -2:01, ...35. Čábelická -9:14, 53. Vojta, 57. Tvarůžková (všechny ČR) obě -2 kola.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 8 závodů): 1. Pieterseová 1096, 2. Ferrandová Prévotová (Fr.) 800, 3. Stiggerová 690, ...32. Čábelická 176, 73. Vojta 15, 78. Tvarůžková 11.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2.06.2024 ČTK