Serie A - souhrn 34. kola: Juventus druhý, Sampdoria sestupuje

06.05.2023, 16:56, aktualizováno 08.05.2023, 22:41
Komentáře a souhrny
Theo Hernández (© AFP)

Úřadující šampion Neapol zdolal Fiorentinu. Juventus vyhrál na půdě Atalanty a posunul se na druhé místo před Lazio, které nestačilo na AC Milán. Rossoneri se výhrou 2:0 dočasně posunuli na čtvrtou příčku, než se před ně vrátil Inter. Sampdoria prohrála v Udine a po jedenácti sezonách sestupuje ze Serie A...

US Sassuolo - Bologna FC 1:1

08.05.2023 20:45

Góly: 15. Domenico Berardi - 42. Nicolás Domínguez

Remíza 1:1 se zrodila na Mapei Stadium, kde se střetly týmy Sassuola a Boloni. O nic zásadního v duelu nešlo, jistotu záchrany mají jak domácí, tak i hosté. Všechny góly padly už v průběhu prvního poločasu a na trefu Domenica Berardiho odpověděl Nicolás Domínguez.

Oba celky vstupovaly do zápasu s tím, že v minulém kole prohrály. Sassuolo padlo na Laziu 0:2, zatímco Boloňa nestačila na Empoli. Chuť získat tři body tedy byla velká.

A netrvalo to dlouho a skóre se poprvé měnilo už v 15. minutě. Domenico Berardi pronikl z pravé strany do šestnáctky a tvrdou ranou k tyči poslal Sassuolo do vedení. Úvodní branka hru rozhýbala a k vidění byl poměrně svižný fotbal. Hrálo se před oběma šestnáctkami, nicméně na další gól se čekalo. Zhruba po půlhodině hry tempo opadlo, ale ve 42. minutě se Boloni podařilo vyrovnat. Nicolás Martín Domínguez dostal přihrávku na hranici pokutového území a krásnou střelou do šibenice nedal Consiglimu šanci. Do šaten se šlo za nerozhodného stavu.

I po změně stran pokračovala vyrovnaná partie a bohužel šancí moc nebylo. Oba celky byly s remízou spokojeni a zbytečně neriskovaly. Náznaky šancí už žádnou změnu skóre nepřinesly a zápas skončil remízou 1:1. Boloňa je desátá, zatímco Neroverdi jsou třináctí.

Více informací k zápasu

Empoli FC - Salernitana Calcio 2:1

08.05.2023 18:30

Góly: 38. Nicolò Cambiaghi, 63. Francesco Caputo - 85. Krzysztof Piątek

Na stadionu Carla Castellaniho se hrálo o lepší umístění v tabulce i přiblížení se vytoužené záchraně. Serii A si i v příští sezoně zahraje Empoli, které porazilo Salernitanu 2:1 a na sestupové pozice má náskok jedenácti bodů.

Empoli tak úspěšně navázalo na představení s Boloňou a po druhé v řadě vyhrálo, čímž se v tabulce posunulo právě před Salernitanu. Hosté ještě jistotu záchrany nemají, ale dá se očekávat, že tak v příštích kolech učiní.

Podobně jako v předchozích zápasech bylo pro hosty i tentokrát důležité, jak si v brance povede Ochoa. Mexický brankář poprvé zasáhl v 11. minutě po hlavičce Caputa a další zákroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mimochodem poradil si i s pumelicí Cambiaghiho. Empoli bylo v průběhu prvního poločasu lepší a nakonec se zaslouženě ujalo vedení. Na centr Caputa si naskočil Nicola Cambiaghi a Ochoa tentokrát nestihl zasáhnout.

Také druhý poločas přinesl zajímavé okamžiky a vstřelený gól, respektive góly. Nejprve hosté přečkali zákrok na Hendersona, po kterém Empoli chtělo pokutový kop a pár minut po hodině hry Azzurri zvýšili vedení. Po rohovém kopu dopravil zblízka balón za brankovou čáru Caputo a po přezkoumání VARu branka platila.

Salernitana se dočkala do složité pozice, ale ještě dokázala závěr zápasu zdramatizovat kontaktním gólem. Vicario nejprve nohama balón vyrazil a posléze se dorážkou prosadil Krzysztof Piątek. I s nastavením měla Salernitana na vyrovnání deset minut a to nebylo málo. Na druhou stranu Empoli mohlo hrozit z brejku a Marco Pjaca dokonce vstřelil neuznaný gól z ofsajdu. V nastavení těsně minul domácí svatyni Mazzocchi, čímž odmítnul vyrovnání.

Udinese Calcio - UC Sampdoria 2:0

Góly: 9. Roberto Pereyra, 34. Adam Masina

Do Serie B už s jistotou míří Sampdoria Janov. "Námořníci" znovu prohráli, když v prvním poločase inkasovali z kopaček Roberta Pereyry a Adama Masiny. Udinese pak stačilo utkání kontrolovat a dovést do vítězného konce.

Sampdoria opustí nejvyšší italskou soutěž po jedenácti letech a vlastně se tak trochu vymění s konkurenčním FC Janov, který naopak do Serie A postoupil. "Námořníci" měli v Dacia Aréně vůbec poslední šanci a tuto příležitost nevyužili.

Hosté selhali už v prvním poločase, kdy je "Zebry" dvakrát ztrestaly. V 10. minutě dostal kolmou přihrávku za obranu Roberto Pereyra a z malého vápna překonal Ravagliu. Žádná odpověď se ze strany Sampdorie nekonala a ještě v prvním poločase Udinese zvýšilo. Ve 35. minutě se po centrovaném balónu pověsil do vzduchu Adam Masina a hlavičkou dal na 2:0. Hostující trenér Dejan Stanković se rozhodl o přestávce nestřídat, jakoby sám už tušil, že to nebude mít valný význam.

Nejsvětlejším okamžikem hostů byla branková konstrukce, kterou nastřelil Manolo Gabbiadini ve druhém poločase. Bylo to ale všechno. Zmar "Námořníků" pokračoval, zatímco Udinese v poklidu kontrolovalo výsledek. Co naplat, že domácí neměli žádnou větší šanci, když si vytvořili náskok už v prvním poločase. Udinese vyhrálo 2:0 a definitivně tím odsoudilo Sampdorii k sestupu do nižší soutěže.

US Lecce - Hellas Verona 0:1

07.05.2023 20:45

Góly: 71. Cyril Ngonge

Hellas dokázal vyhrát svůj duel s Lecce a připsal si do tabulky velmi důležité tři body. Ty mu vystřelil mladý útočník Cyril Ngonge. Lecce sice prohrálo, ale pořád má o jeden bod nad Hellasem navíc. A to je hodně důležitá zpráva dne.

Trochu překvapivě se jako první dostali do šance hosté, když se ve druhé minutě zkoušel prosadit Milan Đurić. Jeho zakončení ale brankář Wladimiro Falcone skvěle vytáhl mimo tři tyče a zachránil svůj celek i s pomocí břevna! Další jeho pokus musel Falcone zlikvidovat v desáté minutě, kdy musel rychle k tyči. Za chvíli poté se zkoušel prosadit Ceesay, který ale hlavičkoval mimo.

Hosté až před koncem poločasu vyrobili jednu hrubku. Tamézé si špatnou malou domů řekl o problém u vlastního trenéra, ale jeho brankář celou situaci nakonec zachránil. Lecce kontrovalo šancí Blina, který pálil pět minut po změně stran těsně mimo. Falcone vytahoval jeden zákrok za druhým, kterým likvidoval šance soupeře. Patnáct minut před koncem ale dokázal jedinou brankou rozhodnout utkání Cyril Ngonge, jehož teč zařídila hostům tři body.

SSC Neapol - ACF Fiorentina 1:0

07.05.2023 18:00

Góly: 74. Victor Osimhen (pen.)

Na tento den čekala Neapol dlouhých 33 let. Pod Vesuvem totiž proběhla oficiální korunovace nového mistra, kterým se už s předstihem stali Partenopei. Svěřenci trenéra Luciana Spallettiho mají co slavit. A mimochodem dnes to ještě podpořili těsnou výhrou nad Fiorentinou, kterou zařídil čtvrthodinu před koncem nejlepší střelec Victor Osimhen.

O novopečeném italském mistrovi se definitivně rozhodlo už v týdnu, avšak oficiální oslavy mohly začít až nyní. Neapol je ještě podpořila výhrou nad houževnatou Violou.

Fiorentina chtěla domácím oslavy trochu znepříjemnit a v první větší šanci neuspěl Jović, který hlavičkou donutil k zákroku Golliniho. Neapol si vytvořila první gólovku až v závěru poločasu a Osimhen po náběhu do šestnáctky trefil jen boční síť. První poločas byl pro natěšené domácí fanoušky zklamáním, protože Neapol toho zas tolik nepředvedla a Fiorentina byla o něco lepší.

Nažhavit je však mohl hned z kraje druhé půle Victor Osimhen. Po zákroku na Lobotku totiž sudí odpískal pokutový kop, jenomže nigérijský střelec z puntíku selhal a Terracciano mu vystihl směr. I tak se stadion Diega Armanda Maradony dostával do varu, další pokus Osimhena skončil na břevně.

V 72. minutě se defenzíva Violy dopustila další chyby a zákrok na Kvaraccheliu posoudil sudí jako penaltový. Victor Osimhen si střihl reparát a tentokrát už byl úspěšný! Neapol vedla a diváci byli při chuti. Zpražit je mohl ještě Kouamé, jenž byl v závěru blízko vyrovnání, avšak branku překopl. Po čtyřminutovém nastavení pak mohl konečně mistrovský ceremoniál začít.

Turín FC - AC Monza Brianza 1:1

07.05.2023 15:00

Góly: 46. Tonny Sanabria - 86. Gianluca Caprari

Hráči Monzy pokračují v dobrých výkonech a po remíze 1:1 s FC Turínem se i po tomto kole udrží v první polovině tabulky. Remíza zároveň prodloužila nováčkovi soutěže jeho neporazitelnost, která aktuálně činí šest zápasů.

Pro Monzu ale nezačalo utkání zrovna dobře, protože už po několika minutách musel odkulhat ze hřiště Pablo Marí. O chvíli později pak následovala první šance Turína, jenže Nikola Vlašić svým střeleckým pokusem Di Gregória nepřekonal. Brankář Monzy dobře zasáhl i proti Mirančukovi. Zahanbit se nenechal ani Milinković-Savić v brance Granaty. Ciurria ho zkoušel dobře obstřelit, nicméně srbský brankář se proletěl vzduchem a balón vytěsnil.

Ve 38. minutě se hra zase přesunula před Di Gregória a Sanabria dokonce vstřelil gól, který ovšem nemohl platit, protože si útočník při zpracování pomohl rukou. Brankář Di Gregório byl ústřední postavou prvního poločasu a vlastně i celého utkání. Jeho zákroky držely Monzu ve hře.

Turín se sice na začátku druhého poločasu dostal do vedení, nicméně to později neudržel. Střela Antonia Sanabriy z hranice šestnáctky šla do protipohybu brankáře a ten na ni nestačil zareagovat.

Ve druhém poločase byly k vidění šance na obou stranách. Milinković-Savić vychytal Augusta a Di Gregório pro změnu Mirančuka. Granatě se nepodařilo vstřelit pojistku a Monza v závěru srovnala krok. Gianluca Caprari dostal nabito a z hranice vápna krásnou ranou vyrovnal.

FC Turín ještě mohl urvat vítězství na svojí stranu, ale hraniční zákrok v šestnáctce Monzy nebyl vyhodnocen jako penaltový, a stav 1:1 se tak nezměnil.

Atalanta Bergamo - Juventus FC 0:2

07.05.2023 12:30

Góly: 56. Samuel Iling-Junior, 90+7. Dušan Vlahović

V boji o Ligu mistrů učinil důležitý krok Juventus. A čtyři kola před koncem si drží pěti bodový náskok na pátý AC Milán. Stará dáma vyhrála v Gewiss Aréně 2:0 a stejné cíle naopak zkomplikovala domácí Atalantě Bergamo. Skóre otevřel po změně stran Iling-Junior a výhru pojistil v nastavení Vlahović.

Rovněž nedělní várka zápasů nabídla jeden velký šlágr mezi Atalantou a Juventusem. V sázce je umístění v první čtyřce, o které se v Serii A vede velký boj.

První poločas nabídl z obou stran ofenzivně laděné utkání, a i když se ani jednou nepodařilo trefit prostor mezi třemi tyčemi, nuda to nebyla. Asi nejblíže byl vstřelené brance Giorgio Scalvini, po jehož střele zachránila Juventus tyčka. Atalanta byla ve střelbě pilnější, ale i Juventus měl dobré příležitosti. Ángel Di María ani Adrien Rabiot však své pokusy do branky také nenasměrovali.

V Gewiss Aréně začaly padat góly až po změně stran. V 56. minutě posílal už ve vápně Rabiot přihrávku před branku, kde se po zmatcích zblízka prosadil Samuel Iling. Atalanta okamžitě přepnula na vyšší obrátky, jenže Juventus zformoval obranu a držel těsné vedení.

Až čtvrthodinu před koncem zaměstnal Szczesnyho nebezpečnou střelou Koopmeiners, polský brankář každopádně i nadále držel čisté konto. Čas Atalantě ubíhal a do útočných řad Gasperiniho svěřenců se vkrádala křeč. V 90. minutě ovšem měla Stará dáma velké štěstí, protože Zappacostova pumelenice skončila na tyči.

Sudí Daniele Doveri ještě nastavil úctyhodnou porci minut, nicméně ani během nich nebylo domácím přáno. Naopak v osmé minutě přišla rána z milosti. Chiesa táhl rychlý kontr a posunul balón na Dušana Vlahoviće, ten mohl vracet opět na Chiesu, ale rozhodl se pro nekompromisní zakončení pod břevno, a udělal dobře.

Juventus vyhrál na hřišti Atalanty Bergamo 2:0 a je blízko tomu, aby si v příští sezoně zahrál Ligu mistrů. Tu si naopak zkomplikovala Atalanta, která zůstává šestá.

US Cremonese - Spezia Calcio 2:0

06.05.2023 20:45

Góly: 41. Daniel Ciofani, 77. Johan Vásquez

Cremonese znovu otevřelo boj o záchranu, protože dokázalo porazit Spezii. Spezia prohrála v Cremoně o dvě branky a domácí svou situaci zlepšili. Sice neopustili předposlední místo, ale přiblížili se sedmnáctému místu na rozdíl tří bodů.

Cremonese ještě nevzdalo boj o záchranu, jakkoli se zdá utopický. Pravdou ale je, že v poslední době se tým trenéra Ballardiniho ukazuje ve skvělém světle a boduje. Spezia se naopak ocitla až na 18. místě, o skóre za sedmnáctým Hellasem. Takže i klub z La Spezie nutně potřeboval body. Blíž k nim ale měla Spezia. Brankář Carnesecchi likvidoval šanci Amiana a následně i Wiśniewského.

O to větší šok nastal pět minut před koncem. Tehdy Spezia chybovala v rozehrávce, míče se chopil veterán Daniele Ciofani a krásnou ranou propálil brankáře Dragowského.

Do druhé poloviny nastoupila lépe Spezia a Šomurodov napálil po samostatném úniku břevno! Po hodině hry mířil nepřesně i Verde. Stejně dopadl na opačné straně Benassi. Mnohem lépe si vedl patnáct minut před koncem utkání Johan Vásquez, který zakončil hlavou centr Galdamese a Cremonese překvapivě vyhrálo!

AS Řím - Inter Milán 0:2

06.05.2023 18:00

Góly: 33. Federico Dimarco, 74. Romelu Lukaku

AS Řím si připisuje další slabý výkon, viditelně unavené mužstvo dnes nemělo šanci bodovat s Interem a přenechalo mu všechny tři body. Nerazzurri potvrdili dnešní dominanci milánských klubů nad římskými a stačily jim k tomu trefy Dimarca s Lukakem.

Na Olympijském stadionu bylo opět vyprodáno, jak mají příznivci AS v této sezoně ve zvyku. Bouřlivou atmosféru podporovalo i to, že oběma týmům šlo o Ligu mistrů. Vítěz dnešního zápasu by měl velkou výhodu v boji o místo v milionářské soutěži a poražený naopak obrovské problémy. AS bylo decimované absencemi, čehož Inter, relativně v plné síle, chtěl samozřejmě využít.

Domácí se od úvodu utkání snažili hrát naplno, ale dlouho jim trvalo, než si vypracovali nějakou větší šanci nebo snad tlak. S tím si ostatně Inter poradil bez větších potíží. V úvodu utkání se hrál vyrovnaný duel, který delší dobu nic nenarušovalo. Až po třiceti minutách se hostům povedlo přetavit individuální kvalitu ve vedoucí branku. Denzel Dumfries poslal z pravé strany přihrávku podél vápna na vzdálenější tyč a klouzající bek Federico Dimarco využil na zadní tyči faktu, že nebyl nikým dostatečně hlídán - 1:0 pro Inzaghiho tým.

Vlci se snažili do konce poločasu vytvořit si aspoň nějakou šanci, ale Camara a po něm ani Belotti v tom snažení úspěšní nebyli. Do druhého poločasu vstoupil lépe Inter, který mohl zvýšit svoje vedení díky snaze Dimarca. Tentokrát ale italský reprezentant pálil vedle. Římané naopak působili unaveně až bezbranně, a to Inter ještě nasadil osvědčené zbraně jako De Vrije, Mchitarjana nebo argentinského střelce Lautara Martíneze.

A právě v té chvíli definitivně rozhodl o svém vzestupu a bodovém přísunu. Domácí stoper Roger Ibañez jako už tradičně ve velkých zápasech vyrobil fatální chybu v rozehrávce, která umožnila Romelu Lukakovi postupovat na brankáře Ruie Patrícia. Svou úlohu belgický bomber zvládl na jedničku a portugalský brankář neměl šanci zasáhnout. V závěru ještě Lautaro Martínez orazítkoval břevno jeho brány. Inter svou roli zvládl, naopak AS se ocitá v problémech.

AC Milán - SS Lazio 2:0

06.05.2023 15:00

Góly: 17. Ismaël Bennacer, 29. Theo Hernández

Důležitého vítězství dosáhl odpoledne AC Milán. V přímém souboji o účast v první čtyřce porazil Lazio 2:0 a zároveň se vítězně naladil na semifinále Ligy mistrů. Jedinou kaňkou zůstává zranění Rafaela Leãa, který kvůli svalovému zranění opouštěl hrací plochu po deseti minutách. Branky AC obstarali Ismaël Bennacer a Theo Hernández.

Nakolik je zranění Leãa vážné se teprve ukáže, ale jeho střídání po deseti minutách zrovna milánské fanoušky nepotěšilo a už vůbec ne Stefana Pioliho. Důležitý souboj s Laziem se přesto ještě v prvním poločase přelil na stranu Rossoneri.

V prvním náznaku šance netrefil balón ideálně Giroud a hned vzápětí se v 17. minutě nepovedla rozehrávka Laziu, čehož rychle využil Ismaël Bennacer a po přiťuknutí Girouda vstřelil vedoucí gól. Zaplněné San Siro mohlo být spokojené, protože přesně to domácí celek potřeboval.

AC Milán se sice nemohl spolehnout na individuální kvality Rafaela Leãa, ale využil ty Thea Hernándeze. Francouzský obránce prošel s balónem na noze od vlastní poloviny až k šestnáctce, odkud parádním obstřelem zvýšil na 2:0. Lazio si v prvním poločase nic nevytvořilo a domácí vedení bylo zcela zasloužené.

Rossoneri kontrolovali zápas i ve druhém poločase a to i přesto, že Stefano Pioli točil sestavu. Bohužel příliš gólových akcí k vidění nebylo a do 60. minuty byl nejzajímavějším okamžikem střet Hernándeze s Casalem, po kterém si hráč Lazia odnesl krvavý šrám. Milán se dokázal ještě jednou prosadit, nicméně branka Rebiće nebyla pro ofsajd uznána. Maurizio Sarri se sice snažil osvěžit hru svých svěřenců střídáním, ale ani to nepomáhalo.

Pokud někdo v tomto zápase zasloužil uznání, byla to defenzivní řada AC. Stefano Pioli naordinoval svým svěřencům výbornou taktiku a Lazio si s ní nevědělo rady. Průběžně druhý tým tabulky na San Siru ani jednou nevystřelil na branku. AC je po vítězství na pátém místě, ale na druhé místo ztrácí čtyři kola před koncem tři body.