Hokejistům generálka před mistrovstvím nevyšla. V posledním zápase Českých her podlehli Švýcarsku 2:3

Hokejová reprezentace podlehla na Českých hrách Švýcarsku 2:3 a nevyužila šanci vyhrát domácí turnaj série Euro Hockey Tour potřetí za sebou, přestože jí stačil bod. Gól a asistenci si připsal Jiří Smejkal, dvě nahrávky zaznamenal další útočník Filip Chlapík. Brněnský turnaj vyhrálo Švýcarsko, český tým skončil za Švédskem třetí.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 19:20 7. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zklamaní čeští hokejisté po prohře proti Švýcarsku

Zklamaní čeští hokejisté po prohře proti Švýcarsku | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Skóre otevřel záhy po úvodním buly obránce Michal Kempný. Útočník Ondřej Beránek pak inkasoval trest na pět minut a do konce utkání, čehož využil k vyrovnání Gaëtan Haas. Ve druhé třetině poslal Švýcary do vedení Romain Loeffel, na začátku poslední části vyrovnal Jiří Smejkal. V čase 45:59 rozhodl Marco Miranda. Kvůli zdravotním potížím odstoupil ze zápasu obránce David Jiříček.

Bookmakeři vidí Čechy jako čtvrtého největšího favorita mistrovství světa. Zlato predikují Finům

Číst článek

Přibližně v 19:30 oznámí trenér národního mužstva Kari Jalonen nominaci na světový šampionát v Tampere a Rize, který začne v pátek. Češi do turnaje vstoupí duelem se Slováky.

Češi zahájili boj o turnajový primát na výbornou. Filip Chlapík zpoza švýcarské branky posunul puk na Jiřího Smejkala, který našel Michala Kempného a jeho tečovaný pokus skončil za zády gólmana Roberta Mayera.

Ve třetí minutě chybělo málo, aby byl náskok domácího týmu dvoubrankový: Janis Jerome Moser chyboval při rozehrávce uvnitř vlastního obranného pásma, našel přesně Ondřeje Beránka, jenž další tečovanou střelou zazvonil na horní tyčku poté, co Mayer máchl lapačkou do prázdna.

Švýcarům pomohla dlouhá přesilovka

Švýcaři se snažili o rychlou odpověď a při tlaku několikrát prověřili pozornost Karla Vejmelky. Stav se však změnil až v sedmé minutě. Tou dobou hráli Češi dlouhé oslabení poté, co byl na pět minut a do konce utkání vyloučen po souboji u hrazení Beránek. Gaëtan Haas vypálil z kruhu, jeho rána bez přípravy se otřela o bránícího Michala Jordána a Vejmelka byl bezmocný.

Enzo Corvi mohl ještě v závěru dlouhé přesilovky dokonat obrat, napálil však jen spojnici pravé a horní tyčky Vejmelkovy branky. Ve 14. minutě měl naopak možnost vrátit vedení na českou stranu Jakub Flek, když nebezpečně vystřelil z mezikruží, Mayer však jeho pokus s trochou štěstí zneškodnil.

Ještě před přestávkou si Češi zahráli první přesilovku v utkání, velkou šanci Radana Lence zmařili na poslední chvíli bránící soupeři.

Hokejisté porazili po obratu Švédy 4:3 a sahají po triumfu na Českých hrách

Číst článek

Ve druhé třetině mohl skóre na stranu Švýcarů překlopit Damien Riat, jenže nedal. Ve velké šanci byl pak faulovaný Martin Kaut.

Švýcaři se při hře v oslabení ocitli na ledě v pěti a Češi měli k dispozici 91 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Jakub Zbořil během ní třikrát tvrdě pálil, ale ve všech případech Mayer vyrazil kotouč do bezpečí maskou.

Ve 32. minutě přišel jediný menší trest na straně domácích, když se hákováním provinil Zbořil a Švýcaři po vyšším trestu Beránka z první třetiny zužitkovali i kratší přesilovku, kterou dostali. Romain Loeffel ze středu hřiště dokonale využil zakrytého Vejmelkova výhledu a Švýcaři byli na koni.

Rozhodla třetí třetina

Do třetího dějství nastupoval český tým s vědomím, že má k dobru ještě 13 sekund přesilovky. A tento čas využil dokonale - sekundu před koncem Corviho trestu připravil Chlapík zpětnou přihrávkou ideální pozici Smejkalovi, jenž okamžitě pálil a trefil horní růžek švýcarské branky - 2:2.

Smejkal měl po chvilce další možnost, snažil se trefit z totožné pozice stejné místo jako chvilku předtím, ale Mayer jako kdyby mu přečetl myšlenky a tentokrát měl navrch on.

Na konci 46. minuty už zase vedli Švýcaři. Michael Fora zkusil štěstí od modré čáry, Vejmelka vyrazil kotouč jen před sebe, kde se dostal k dorážce clonící Marco Miranda. Jeho první pokus ještě Vejmelka pohotově vykryl betonem, ale na druhý už nedosáhl.

V 53. minutě se po povedené rychlé akci dostal do velmi dobré příležitosti na vyrovnání Flek, ale Mayer ho vychytal. Necelé čtyři minuty před vypršením základní doby to domácí zkusili bez gólmana.

Jejich převahu hráčů v poli ještě umocnil faul Tannera Richarda v čase 58:11. Druhou výhru v základní době z 12 startů v Euro Hockey Tour během této sezony už ale Švýcaři přes snahu českých hokejistů uhájili.

Švýcarští hokejisté slaví třetí gól do sítě českého národního týmu | Foto: Reuters, David W Cerny | Zdroj: Reuters

České hokejové hry v Brně, turnaj Euro Hockey Tour:
Česko - Švýcarsko 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Kempný (Smejkal, Chlapík), 41. Smejkal (Chlapík) - 7. Haas (Loeffel), 33. Loeffel (Corvi, Haas), 46. Miranda (Fora, Berni). Rozhodčí: Eriksson, Harnebring (oba Švéd.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 1:5, navíc O. Beránek (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4787.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít