V Žilině kralovali Zajíc a Hrochová

Aktuality
sobota 29. dubna 2023
V Žilině proběhlo společné mistrovství České republiky a Slovenska v běhu na 10 000 metrů na dráze. Českými šampiony se stali úspěšný obhájce Martin Zajíc a premiérově Tereza Hrochová.

V mužském mistrovském závodě byl obhájcem titulu brněnský Martin Zajíc. Ten před rokem vybojoval zlato po napínavém souboji s Jiřím Homoláčem. Letos byla jeho jízda za triumfem v rámci MČR o poznání suverénnější. Martinovou hlavní motivací pro toto klání však bylo pokoření třicetiminutové hranice. K tomu mu výrazně pomohla společnost slovenského šampiona, kterým byl Peter Ďurec, s nímž se dokázal Zajíc držet až do šestého kilometru. Pětkou probíhali oba borci ještě společně v mezičase 14:35, což bylo dobré znamení pro další průběh závodu.

I když se už v druhé polovině musel Martin Zajíc spoléhat pouze na vlastní síly, svou žilinskou misi úspěšně splnil, když si doběhl pro obhajobu v novém osobním rekordu 29:39.56. Pouhých třináct setin pak chybělo k pokoření 30 minut stříbrnému Matěji Hřebačkovi. Běžec, který loni závodil ještě jako junior, proběhl cílem v čase 30:00.13. Spokojen mohl být také bronzový Jakub Davidík, jenž si od středních tratí odskočil na výrazně delší distanci a prezentoval se velmi solidním časem 30:22.10.

Slovenský titul bral nejrychlejší závodník z celého startovního pole Peter Ďurec za 29:15.79. Pod 30 minut stlačil svůj čas i mimo soutěž běžící Američan Nick Deal (29:51.04).

Přesto, že Tereza Hrochová absolvovala před týdnem maraton v Hamburku, rozhodla se po náročném startu závodit i na mistrovství republiky v dráhové desítce. Vědoma si toho, že je jasnou favoritkou na zlato, šetřila v první polovině závodu síly a držela se v balíku čelní skupiny. Zhruba po šesti kilometrech pak svým soupeřkám velmi dynamickým způsobem nastoupila, a ty neměly šanci reagovat. Následně si v poklidu doběhla pro svůj premiérový titul na této distanci v čase 35:12.98. Svůj první start na trati 10 000 metrů proměnila v zisk mistrovského stříbra opavská Barbora Lampová, která si s tratí poradila v čase 35:27.00. Bronz si na krk pověsila a Gabriela Veigertová za 35:56.15.

V kategorii juniorů si celkem s přehledem doběhl pro zlato Matěj Šolc. Svěřenec trenéra Jana Pernici, jenž se dosud věnoval hlavně středním tratím, triumfoval v čase 31:52.41. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrský Jiří Špiroch (32:35.02) a Lukáš Havlík z Hvězdy Pardubice (32:40.25).

Mezi juniorkami se po loňském bronzu dočkala kovu nejcennějšího Eliška Hostková, která ozdobila své vítězství novým osobním rekordem 36:19.84. Stříbro si na krk pověsila Iva Gieselová za 36:33.31 a bronz putuje do Kopřivnice zásluhou Anny Slívové (38:05.61).