Česká hokejová osmnáctka podlehla na MS suverénnímu Švédsku 0:2

foto Puk v brance. Ilustrační foto.

Porrentruy (Švýcarsko) - Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa ve švýcarském Porrentruy Švédsku 0:2 a ve třetím zápase na turnaji si připsala druhou porážku. Vítěznou branku vstřelil v čase 48:22 v přesilové hře pěti proti třem obránce Tom Willander a výsledek pojistil pět sekund před koncem při power play do prázdné branky kapitán Seveřanů Otto Stenberg. Švédové zůstali bez ztráty a ovládli základní skupinu A. Skupinovou fázi uzavře výběr trenéra Jakuba Petra v úterý proti Kanadě.

Český tým se v úvodu ubránil při vyloučení Jakuba Dvořáka, který putoval na trestnou lavici už po 41 sekundách. Švédové sice v první třetině přestříleli soupeře v poměru 9:3, ale největší šanci měli Petrovi svěřenci. V 16. minutě rozjel český protiútok Pavel Šimek, předal puk Adamu Csabimu, který projel kolem Stenberga, ale ztroskotal na brankáři Noahu Erlidenovi.

Na přelomu první druhé třetiny se Češi neprosadili v přesilovce při vyloučení Felixe Ungera Söruma. V polovině druhé třetiny gólmana Michaela Hrabala při závaru před brankou nepřekonal Stenberg. V 35. minutě vyslal Jakub Štancl do úniku Adama Židlického, který ale forhendovým zakončení Erlidena nepřekonal. Za Seveřany nevyužili šance Stenberg a Edstrom a neprosadili se ani při trestu Židlického.

V 47. minutě byli český tým v početní výhodě při vyloučení Antona Wahlberga blízko úvodní branky. Adam Jiříček po průniku předložil puk Štanclovi, který trefil levou tyč. Vzápětí šel pykat Jakub Dvořák za faul, který se nezdál trenéru Petrovi. Český tým dostal navíc trest za zdržování hry a po 26 sekundách dvojnásobnou přesilovku využil Willander, který z pozice mezi kruhy zamířil do pravého horního rohu Hrabalovy branky.

Švédové se ubránili při trestu Antona Wahlberga i při závěrečné power play, při které zpečetil výsledek Stenberg.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Švýcarsku:

Skupina A (Porrentruy):

Slovensko - Kanada 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky: 38. Dvorský, 43. Císar, 60. Štrbák - 1. Barlow, 24. Ritchie, 35. Martone, 54. Celebrini.

Česko - Švédsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 49. Willander (Unger Sörum, Stenberg), 60. Stenberg (Edstrom). Rozhodčí: Jobbágy (SR), Kohlmüller - Merks (oba Něm.), Riecken (Rak.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 1558.

Skupina B (Basilej):

Švýcarsko - Lotyšsko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky: 19. a 58. Braillard, 3. Reber, 31. E. Meier, 45. Ustinkov - 14. Mateiko.

USA - Finsko 8:4 (2:2, 3:1, 3:1)

Branky: 2. O. Moore, 4. Minnetian, 24. Eiserman, 29. Hagens, 39. W. Smith, 43. Terrance, 56. G. Perreault, 60. Leonard - 14. Helenius, 20. Alasiurua, 34. Halttunen, 44. Kiiskinen.