26. kolo: Fotbalisté Plzně zdolali Jablonec, Baník vyhrál na Slovácku

foto 26. kolo první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - FK Jablonec, 8. dubna 2023 Plzeň. Matěj Vydra střílí třetí gól Plzně.

Praha - Fotbalisté Plzně ve 26. kole první ligy udolali po obratu Jablonec 3:2 a v nejvyšší soutěži zvítězili po čtyřech zápasech. Obhájce titulu Viktoria z třetího místa neúplné tabulky ztrácí čtyři body na první Slavii i druhou Spartu, ale oba pražské týmy mají nedělní zápasy k dobru. Slovácko doma podlehlo Ostravě 0:1, Hradec Králové po otočce zvítězil v Brně 2:1 a Liberec si stejným poměrem poradil s předposledním Zlínem.

Úřadující mistry z Plzně poslal do vedení Jan Sýkora v nastaveném čase prvního poločasu. Brankami v 66. a 74. minutě otočil skóre Matěj Polidar, ale poté vstřelil dvě branky také střídající Matěj Vydra. Západočeši v utkání navíc čtyřikrát trefili brankovou konstrukci.

Plzeň doma v lize s Jabloncem podeváté za sebou neprohrála, z toho poosmé zvítězila. Severočeši prohráli po pěti kolech a jsou osmí.

Ostrava vyhrála na Slovácku gólem albánského stopera Enea Bitriho ze 30. minuty. Baník ukončil sérii sedmi zápasů bez vítězství v nejvyšší soutěži a teprve podruhé na jaře bodoval naplno. Tým z Uherského Hradiště nevyhrál třetí kolo v řadě a zůstal pátý o dva body za Bohemians. Slezané se posunuli na jedenácté místo.

Brno proti Hradci Králové poslal do vedení v 19. minutě Nigerijec Musa Alli, ještě do přestávky srovnal Daniel Vašulín a sedm minut po změně stran rozhodl Matěj Ryneš střelou z 30 metrů.

"Votroci" vyhráli po čtyřech kolech a posunuli se na sedmé místo. Ligový nováček je po třetí porážce v řadě třináctý a zůstává s pouhými 12 body nejslabším týmem na domácím hřišti.

Liberec zvítězil nad Zlínem po brankách v poslední dvacetiminutovce. V 71. minutě otevřel skóre z pokutového kopu Imad Rondič a v 86. minutě po jeho přihrávce přidal pojistku střídající Victor Olatunji. "Ševci" dokázali už jen snížit zásluhou Martina Cedidly v nastavení.

Severočeši oplatili soupeři říjnovou porážku 1:2 a ve vzájemných ligových duelech bodovali po třech nezdarech. Liberečtí zvítězili po sedmi kolech a více než dvou měsících a upevnili si pozici v první desítce tabulky. "Ševci" nenavázali na minulou vysokou výhru 5:1 nad Českými Budějovicemi a na 15. místě mají stejně bodů jako poslední Pardubice.

V neděli se vedoucí Slavia představí v Mladé Boleslavi. Druhou Spartu, která za městským rivalem zaostává pouze o skóre, čeká duel v Pardubicích. Olomouc se utká s jiným pražským celkem Bohemians 1905 a České Budějovice vyzvou Teplice.

Statistika sobotních zápasů 26. kola první ligy:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 0:1 (0:1)

Branka: 30. Bitri. Rozhodčí: Nehasil - Volf, Matoušek - Adámková (video). ŽK: Buchta, Cadu, Šehič, Letáček (všichni Baník). Diváci: 6250.

Zbrojovka Brno - FC Hradec Králové 1:2 (1:1)

Branky: 19. Alli - 40. Vašulín, 52. Ryneš. Rozhodčí: Všetečka - Pečenka, Kotalík - Kocourek (video). ŽK: Texl, Alli - Kubala, Klíma, Harazim, Dvořák. Diváci: 3155.

Slovan Liberec - Trinity Zlín 2:1 (0:0)

Branky: 71. Rondič z pen., 86. Olatunji - 90.+3 Cedidla. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Arnošt - Szikszay (video). ŽK: Frýdek - Hlinka, L. Kozák, Hrubý. Diváci: 1692.

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 3:2 (1:0)

Branky: 77. a 82. Vydra, 45.+3 Sýkora - 66. a 74. Polidar. Rozhodčí: Orel - Caletka, Ratajová - Batík (video). Bez karet. Diváci: 8309.