Pastrňák s Krejčím si v NHL připsali dva body, skórovali Kaut, Zadina a Hronek

foto Utkání NHL Seattle - Boston. Na snímku zleva David Pastrňák, David Krejčí a Pavel Zacha v Seattlu 23. února 2023.

New York - David Pastrňák a David Krejčí přispěli v NHL shodně gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 6:5 na ledě Seattlu. Vítězství podpořil asistencí i Pavel Zacha. Martin Kaut skóroval poprvé od výměny z Colorada do San Jose. Gólem, na který mu přihrál Tomáš Hertl, jen zmírnil porážku 2:6 s Nashvillem. Na výhře Detroitu 4:1 nad New Yorkem Rangers se jednou trefou podíleli Filip Zadina a Filip Hronek, jemuž asistoval Dominik Kubalík.

Fotogalerie

New Jersey zdolalo Los Angeles 4:3 v prodloužení i díky 19 zákrokům Vítka Vaněčka, který si připsal navíc asistenci u vítězné branky. Druhý den po sobě chytal Daniel Vladař a zastavil 25 střel Vegas, ale nezabránil porážce Calgary 3:4 v prodloužení.

Boston prohrával 0:1 a 1:2, ale vyrovnal po akcích českých hráčů. Po přihrávkách Pastrňáka a Zachy se nejdříve prosadil ve 12. minutě z levého kruhu Krejčí. Na začátku druhé třetiny udeřil Pastrňák po elegantním sólu. Nejproduktivnější český hráč v soutěži převzal na červené čáře u levého mantinelu puk od Krejčího a zajel do útočného pásma, kde oklamal kličkou Adama Larssona. Povedeným manévrem se dostal před branku a celý průnik zakončil 42. gólem v sezoně.

Boston ještě v prostřední třetině vedl trefami Brada Marchanda a Patrice Bergerona 3:2 a 4:3. Seattle ale vždy brzy kontroval a v 56. minutě jej přiblížil Jaden Schwartz k výhře trefou na 5:4. Za 29 sekund ale vyrovnal Branden Carlo a v čase 58:22 rozhodl Jake DeBrusk o výhře lídra NHL.

"Dělali nám problémy a nutili nás k chybám. Měli jsme štěstí, že jsme neprohrávali po první třetině vyšším rozdílem. Postupem času jsme se rozjeli, lépe jsme bruslili a hráli rychleji. Líbila se mi bojovnost a v závěru jsme ukázali, jak jsme odolní," těšilo trenéra Jimmy Montgomeryho, který zařadil do sestavy jako sedmého beka Jakuba Zbořila. Český obránce hrál poprvé od 8. ledna, ale zvýšila se mu opět konkurence, neboť Boston oznámil v den zápasu, že získal Dmitrije Orlova z Washingtonu.

Pastrňákovi i přes gól narostla ztráta na nejlepšího střelce NHL. Connor McDavid se podílel čtyřmi body (2+2) na kanonádě Edmontonu 7:2 v Pittsburghu a před českým útočníkem vede o čtyři branky. Ze třetí pozice se na Pastrňáka tlačí Tage Thompson, který pomohl čtvrtým hattrickem v sezoně k výhře Buffala 6:5 v prodloužení na ledě Tampy Bay a na kontě má 39 tref.

Kaut, který nastoupil za San Jose podruhé, se radoval z druhého gólu v sezoně v úvodu třetí třetiny. Hertl zatáhl puk do útočného pásma, přihrál svému krajanovi na pravou stranu, který střelou k bližší tyči snížil na 2:4. Nashville ale žádné drama nepřipustil. Jeho výhru řídili dvougóloví střelci Mikael Granlund a Nino Niederreiter.

"Měli jsme ve hře pár světlých míst a dobrých věcí. Potěšilo mě, že Kaut skóroval, a Tommy Hertl odehrál velmi dobrý zápas," vyzdvihl kouč San Jose Dave Quinn české útočníky, které postavil k sobě do druhé řady. "Zatímco jsme ale posledně proti Seattlu (výhra 4:0) hráli dobře od první do poslední minuty, tak proti Nashvillu to byl obrat o 180 stupňů. Byli jsme jak bez života. Spousta kluků podala výkon pod své možnosti. Ale musíte se prokousat tím špatným, abyste byli dobří."

Zadina rychle odpověděl na vyrovnávací branku Rangers a upravil ve 28. minutě svým druhým gólem v sezoně na 2:1. Český útočník překonal Jaroslava Haláka střelou z levého kruhu nad lapačku. "Byl to ohromně důležitý gól, tohle jsme po jejich vyrovnání potřebovali. Nakopl nás," chválil trenér Detroitu Derek Lalonde Zadinu, jehož minule nahradil v sestavě Jakub Vrána. Tentokrát kouč našel místo pro oba útočníky, byť se objevila zpráva, že Vrána poputuje opět na farmu.

Hronek přidal na začátku poslední třetiny čtvrtý gól týmu, když se prosadil v přesilové hře střelou zápěstím od modré čáry. Detroit tak vyhrál sedmé z posledních osmi zápasů a vyšvihl se ve Východní konferenci na poslední postupové místo do play off.

New Jersey prohrávalo po úvodní třetině 0:2 a ještě v poslední minutě 2:3. Při risku bez gólmana ale Nico Hischier poslal zápas do prodloužení, které rozhodl svou druhou trefou v zápase Dawson Mercer. Vaněček si připsal asistenci za přihrávku Dougiemu Hamiltonovi, který s Mercerem vyšachoval obranu Los Angeles.

Vladař o den dříve vychytal výhru 6:3 na ledě Arizony a ve Vegas držel čisté konto až do 35. minuty, v níž ho překonal v přesilové hře Jack Eichel z levého kruhu a snížil na 1:2. Calgary odskočilo ještě v prostřední třetině do dvougólového trháku, ale domácí zápas otočili.

Kontaktní gól dal z rychlého protiútoku Zach Whitecloud, po závaru před brankou vyrovnal William Carrier a prodloužení ukončil z dorážky Alex Pietrangelo. "Dobře jsme začali, ale dohnala nás trošku únava," mrzelo trenéra Calgary Darryla Suttera.

Výsledky NHL:

Columbus - Minnesota 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky: 4. Duhaime, 9. Kaprizov. Střely na branku: 30:25. Diváci: 17.997. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. Fleury (oba Minnesota), 3. Korpisalo (Columbus).

Detroit - NY Rangers 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 16. Copp, 29. Zadina, 39. Rasmussen, 45. Hronek (Kubalík) - 27. Trocheck. Střely na branku: 23:31. Diváci: 19.116. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Husso, 3. Rasmussen (všichni Detroit).

New Jersey - Los Angeles 4:3 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 43. a 63. Mercer (na druhou Vaněček), 37. Tatar, 60. Hischier - 8. Kopitar, 12. Arvidsson, 56. Durzi. Střely na branku: 32:22. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval tři branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Diváci: 15.397. Hvězdy zápasu: 1. Mercer, 2. Tatar, 3. Hischier (všichni New Jersey).

Pittsburgh - Edmonton 2:7 (1:2, 0:4, 1:1)

Branky: 2. a 59. Letang - 14. a 57. McDavid, 18. Draisaitl, 27. Yamamoto, 28. Shore, 36. Foegele, 39. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 24:44. Diváci: 18.400. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Letang (Pittsburgh).

Tampa Bay - Buffalo 5:6 v prodl. (1:1, 1:3, 3:1 - 0:1)

Branky: 3. Stamkos, 33. Hedman, 46. Point, 49. Cirelli, 55. Colton - 30., 33. a 47. Tage Thompson, 12. Girgensons, 34. Quinn, 62. Ljubuškin. Střely na branku: 41:23. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Tage Thompson (Buffalo), 2. Point (Tampa Bay), 3. Dahlin (Buffalo).

Washington - Anaheim 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 12. Oshie, 30. Jensen - 28. Lundeström, 30. Terry, 43. Silfverberg, 59. Grant. Střely na branku: 43:21. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Fowler (oba Anaheim), 3. Oshie (Washington).

St. Louis - Vancouver 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky. 16. Toropčenko, 27. Tucker - 50. J.T. Miller, 60. Kuzmenko, 65. E. Pettersson. Střely na branku: 22:41. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. E. Petterson, 2. J.T. Miller (oba Vancouver), 3. Binnington (St. Louis).

Vegas - Calgary 4:3 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 35. Eichel, 46. Whitecloud, 53. Carrier, 61. Pietrangelo - 14. Pelletier, 22. Huberdeau, 37. Backlund. Střely na branku: 29:28. Daniel Vladař odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 17.609. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. Carrier, 3. Whitecloud (všichni Vegas).

Seattle - Boston 5:6 (1:1, 3:3, 1:2)

Branky: 1. Beniers, 22. Dunn, 30. Oleksiak, 39. Gourde, 56. Schwartz - 12. Krejčí (Zacha, Pastrňák), 23. Pastrňák (Krejčí), 29. Marchand, 38. Bergeron, 57. Carlo, 59. DeBrusk. Střely na branku: 41:33. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron (Boston), 2. Beniers, 3. Gourde (oba Seattle).

San Jose - Nashville 2:6 (0:1, 1:3, 1:2)

Branky: 29. Sturm, 41. Kaut (Hertl) - 7. a 51. Niederreiter, 22. a 34. Granlund, 40. Trenin, 54. Novak. Střely na branku: 24:31. Diváci: 11.320. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Duchene, 3. Tomasino (všichni Nashville).

2. Winnipeg 58 35 1 22 181:150 71
3. Minnesota 58 32 5 21 171:162 69
4. Colorado 55 31 5 19 173:155 67
5. Nashville 56 28 6 22 163:169 62
6. St. Louis 58 26 4 28 178:212 56
7. Arizona 58 20 9 29 158:205 49
8. Chicago 57 20 5 32 143:206 45