pátek 10.5 19:45 - Stew club, Nádražní 83, Vimperk

pátek 10.5 19:00 - Malenice, KD

Na Nový rok se v Táboře běhá už dvacet let

Nejmladší děti startují.  , Autor: L. Kolářová

Nejmladší děti startují.     Autor: L. Kolářová

TÁBOR - Na parkovišti táborského hotelu Relax se na Nový rok odpoledne konal Novoroční běh kolem sídliště Nad Lužnicí, který tu má už dvacetiletou tradici. Na start se postavili závodníci od předškoláků až po legendu běžeckého sportu 78 letého Václava Šejbla z Písku na trati hlavního pětikilometrového závodu. Zaběhat si přišli místní, ale přijeli i závodníci z Prahy, Třebíče, Jihlavy, Kájova na Krumlovsku nebo z Jindřichohradecka.

Zakladatelkou Novoročního běhu kolem sídliště Nad Lužnicí je táborská běžkyně Eva Pláničková. První tři ročníky závodu pořádala v Chýnově. "Pak si tam organizování závodu převzala škola a termín se i posunul. Já jsem našla partnera v majiteli táborského hotelu Relax Josefu Drsovi, který nám tu od té doby poskytuje úžasné zázemí. Pro závodníky je tu polévka, nápoje, mohou se vysprchovat. Rádi se k nám vracejí, přestože se na přelomu roku koná na Táborsku několik akcí, 30. prosince noční závod v Soběslavi, pak Silvestrovský závod v Jistebnici a náš novoroční běh. Někteří vzdálenější závodníci tu pobývají i celé tři dny," těší Evu Pláničkovou. S organizací jí pomáhají přátelé - sportovci, pro vítěze jsou připraveny medaile a ceny od sponzorů pro všechny.

"Letos je účast trochu menší, běží se dnes i závod Jihočeského poháru na Budějovicku a Krumlovsku. Ale i tak si k nám našlo cestu dost milovníků běhání," poznamenala Eva Pláničková.

Hodinu po poledni dorazila hlídka městské policie, která dohlížela na bezpečnost závodníků. Nejmenší děti do sedmi let absolvovaly stometrový závod kolem hotelu Relax, ale už děti v kategorii 7 - 10 let se vydávaly na 300 metrovou trať a vozidlo strážníků je sídlištěm doprovázelo, stejně jako závodníky v kategorii 11 - 15 let a účastníky kilometrového rekreačního závodu.

Dětské kategorie

Kategorii nejmladších dívek do 7 let vyhrála na stometrové trati Dominika Tůmová, druhá byla Nora Součková a třetí Amanda Valdaufová. Ceny dětem přijel předávat starosta Tábora Štěpán Pavlík, který malou Amandu utěšoval společně s maminkou. Bronzovou medaili oplakala. Chlapeckou nejmladší kategorii vyhrál Jakub Svatoš před Eduardem Valtrem.

Poté šly na start děti ve věku 7 - 10 let a běžely 300 metrů. Kategorii chlapců vyhrál Simon Valdauf, druhý byl Petr Dubský a třetí Max Hrdina. V dívkách byla třetí Josefína Cenková, druhá Viktorie Dubská a jako první doběhla Ema Markalousová z Lodhéřova na Jindřichohradecku. Prozradila, že je členkou atletického oddílu Skok v Jindřichově Hradci a věnuje se všem atletickým disciplínám. "Ve skoku do dálky mám rekord 3,90 metru," pochlubila se.

V kategorii dívek 11 - 15 let v běhu na jeden kilometr se stala vítězkou Nora Plachá, druhá byla Viktorie Schneiderová a třetí Kamila Bartoňová, mezi chlapci byl nejrychlejší Ondřej Hubáček ze Sezimova Ústí, druhý byl Adam Hrdina a třetí Jakub Hubáček. Ondřej Hubáček je členem táborského Triathlon Teamu. "Naše triatlonové závody začínají v květnu, do té doby se v rámci přípravy zúčastňujeme běžeckých, cyklistických i plaveckých závodů. Kolo mě baví nejvíc," dal se slyšet v cíli Ondřej Hubáček. V triatlonu jeho ročník 2008 - 2009 absolvuje tři kilometry běhu, 400 metrů plavání a 12 kilometrů na kole. Medaile z kilometrové trati na Novoročním běhu je taky fajn.

Na stejně dlouhé trati se běžel i rekreační závod dospělých - ten si zaběhla Jana Svatošová z Mladé Vožice a spolu s ní šestiletý syn Jakub. Maminku na cílové rovince předběhl. "Byli jsme včera i na Silvestrovském běhu v Jistebnici, odkud pochází manžel. Jakub už uběhl i sedm kilometrů u nás doma na Vožickém běhu," zmínila maminka Jana Svatošová.

Kategorie dospělých

Ve 14 hodin se na start postavili účastníci hlavního závodu na 5 kilometrů. "Poběžíte dva a půl kilometru z kopce a pak dva a půl kilometru zpátky do kopce," informovala Eva Pláničková.

Jako první doběhl do cíle 31 letý Jakub Skalka z Prahy a stal se tím nejen vítězem své kategorie, ale i absolutním vítězem. Na Novoročním běhu v Táboře byl poprvé. "Slavil jsem Silvestra u sestry v Chotovinách, tak jsem si přišel zaběhat. Zúčastňuji se běžeckých závodů i triatlonu. Pracuju v IT firmě, běh a kolo jsou ideální pro vyčištění hlavy," řekl vítěz. Druhé místo v kategorii mužů do 39 let obsadil Vojtěch Orany z Jihlavy a třetí byl Tomáš Prášil. Ženskou nejmladší kategorii do 34 let vyhrála maminka úspěšných dětských běžců Ondřeje a Jakuba Martina Hubáčková. Mezi ženami byla absolutní vítězkou. Druhé místo v této kategorii žen patřilo Lence Tuškové a třetí Zitě Plaché.

Mužskou kategorii 40 - 49 let vyhrál Michal Korábik z Tábora, druhý byl Marek Prášil a třetí Jiří Nevoral. Kategorii žen do 50 let opanovala Jitka Dušková z Tábora před Jindrou Tušerovou a Marií Matoškovou. V ženách nad 50 let zvítězila táborská Alena Vogelová před Ivou Hubockou. V mužích 50 - 59 let byl vítězem Pavel Novotný z Chyšek, druhý Pavel Žahour z Kájova u Českého Krumlova a třetí Martin Plachý.

Pavel Žahour se svěřil, proč na táborský novoroční závod přijel už potřetí. "Běhám rekreačně a do Tábora jezdím rád. Je to příjemný závod, Tábor je hezké město a mám tu spolužáka z vejšky, se kterým zajdu i na večeři," řekl stříbrný závodník.

V mužích kategorie 60 - 69 let se stal vítězem Karel Hadrava z Jihlavy před Bohumilem Markalousem z Lodhéřova, třetí byl Petr Mejzlík. Ceny předával táborský senátor Marek Slabý a jeho posledním úkolem bylo dekorovat muže kategorie 70 - 79 let. Zde se stal vítězem Arnošt Koreš z Třebíče, druhý Pavel Pánek a třetí Václav Svoboda, čtvrté místo obsadil nejstarší závodník, 78 letý úspěšný veterán Václav Šejbl z Písku.

Všichni vítězové jsou ve fotoreportáži. Organizátoři se loučili pozváním na jarní závod na velikonoční pondělí na Harrachovce.