Zlatá Evropská liga mužů 2024

Klasickou desítku v Beitostölenu opanovali Golberg a Niskanenová, Novák doběhl čtrnáctý

Čtvrtého vítězství v kariéře dosáhla na Světovém poháru v běhu na lyžích v Beitostölenu Finka Kerttu Niskanenová, tentokrát si podmanila závod na 10 kilometrů klasicky. České reprezentantky Kateřina Janatová s Adélou Novákovou skončily mimo elitní třicítku. Tereza Beranová po životním šestém místě v pátečním sprintu do sobotního měření sil nenastoupila. Mezi muži potvrdil pozici vedoucího závodníka SP Nor Paal Golberg, Michal Novák byl čtrnáctý.

Čtyřiatřicetiletá Niskanenová vyhrála o 12,7 sekundy před Annou Kjersti Kalvaaovou z Norska, třetí skončila Švédka Frida Karlssonová.

Niskanenová potvrdila, že jí intervalový závod na 10 kilometrů klasicky svědčí. Naposledy v něm triumfovala loni v Lenzerheide a na stejné distanci získala i dvě zbývající prvenství.

Nejlepší česká závodnice Janatová měla lehké zdravotní potíže. „Od minulého týdne se necítím úplně stoprocentně. Hůř se mi dýchá a zima tomu moc nepomáhá. Snad jsem neztratila všechny síly, nějak se z toho zotavím a do nedělní štafety to bude dobré. Servis odvedl dobrou práci, spíše se teď potýkám sama se sebou,“ uvedla Janatová.

Novák je spokojený

Novák doběhl do cíle v čase 24:30 a za Golbergem zaostal o půl minuty. Čtrnáctou příčkou si vyrovnal druhý nejlepší výsledek v sezoně, jeho maximem je desáté místo z pátečního sprintu.

Golberg deváté individuální vítězství v kariéře získal s náskokem 7,6 vteřiny před krajanem Didrikem Tönsethem. Andrew Musgrave z Velké Británie se po pěti letech dočkal umístění na pódiu a na třetí příčce ztratil na vítěze 10,3 sekundy.

„Pole je těsné, je to ve vteřinách. Norský tým je na téhle distanci hodně silný. Kdybych byl v desítce, už bych porazil hodně dobrý týpky. I tak jsem spokojený. Budeme se snažit dál, abychom jednou Nory porazili,“ řekl Novák.

SP v běhu na lyžích v Beitostölenu (Norsko) – 10 km klasicky:

Muži:
1. Golberg 23:55,6, 2. Tönseth (oba Nor.) -7,6, 3. Musgrave (Brit.) -10,3, 4. Iversen -13, 5. Nyenget (oba Nor.) -20,3, 6. De Fabiani (It.) -21, ...14. Novák -34,4, 48. Fellner -1:31,2, 62. Šeller (všichni ČR) -2:24,3.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 32 závodů):
1. Golberg 756, 2. Klaebo (Nor.) 430, 3. Nyenget 426, 4. Pellegrino (It.) 398, 5. Jouve (Fr.) 370, 6. Musgrave 365, ...9. Novák 355, 46. Černý (ČR) 110, 79. Šeller 56, 120. Fellner 12.

Ženy:
1. Niskanenová (Fin.) 26:56,3, 2. Kalvaaová (Nor.) -12,7, 3. Karlssonová (Švéd.) -16,5, 4. Hennigová (Něm.) -23,0, 5. Matintalová (Fin.) -31,0, 6. Digginsová (USA) -33,8, ...36. Janatová -2:26,5, 50. A. Nováková (obě ČR) -3:44,4.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová (Nor.) 690, 2. Karlssonová 588, 3. Digginsová 538, 4. Hennigová 492, 5. Dahlqvistová (Švéd.) 478, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) 470, ...31. Beranová 180, 40. Janatová 139, 60. Antošová 72, 89. P. Nováková (ČR) 8, 93. A. Nováková 6.