Čeští florbalisté jsou po 18 letech ve finále MS, Švýcary porazili 11:3

foto Mistrovství světa florbalistů - semifinále: Švýcarsko - Česko, 12. listopadu 2022 v Curychu. Zleva Claudio Laely ze Švýcarska a Ondřej Němeček z ČR.

Curych - Čeští florbalisté postoupili podruhé v historii do finále mistrovství světa a minimálně vyrovnají stříbrný úspěch z roku 2004. V semifinálovém souboji v curyšské Swiss Areně porazili svěřenci trenéra Jaroslava Berky domácí Švýcarsko 11:3 a v neděli od 15:45 budou hrát o historický triumf proti Švédsku. Švýcary čeká v poledne duel o bronz s Finskem.

K vítězství českého týmu pomohl čtyřmi body za gól a tři asistence Marek Beneš. Po třech bodech zaznamenali Filip Forman (2+1) a Filip Langer (1+2), dvě branky vstřelili Adam Hemerka a Jiří Besta. Reprezentanti zdolali Švýcary stejně jako loni na MS v Helsinkách v duelu o bronz.

Češi tak mají na 14. šampionátu jistou pátou medaili. Vedle stříbra po finálové porážce se Švédy v roce 2004 získali také tři bronzy v letech 2010, 2014 a loni.

V úvodu kryl Lukáš Bauer dvě možnosti Švýcarů a po 110 sekundách se na druhé straně po dlouhé přihrávce Filipa Formana prosadil střelou z otočky Mikuláš Krbec. Za 70 vteřin bylo vyrovnáno díky střele Christopha Meiera a v 6. minutě otočil stav Patrick Mendelin, který u pravé tyče zakončil přihrávku Nilse Conrada zpoza branky.

"Věděli jsme, že vstup bude trošku kostrbatý, oni měli hodně sil. Ale pracovali jsme s tím, že když se dostaneme do naší hry, tak tu jejich roztrháme. Tušili jsme, že pokud se nám podaří do toho dostat, mohlo by to být i větším rozdílem. To se nám podařilo. Po dvou třetinách už skoro bylo rozhodnuto," řekl Berka.

V čase 13:05 poslal ideální pas Marka Beneše do odkryté branky Hemerka a za 152 sekund už zase vedli Češi. Rychlý brejk po Langerově přihrávce zakončil střelou z levé strany k protější tyči kapitán Ondřej Němeček.

Po 31 sekundách druhé části se po nahození Marka Beneše zpoza branky odrazil balonek před Langera a ten překonal Patricka Edera, který po první pauze vystřídal Pascala Meiera. V 23. minutě zakončil rychlou kombinaci zblízka Besta a sudí Thomas Andersson s Rickardem Wissmanem si u videa ještě ověřili, že míček skončil za brankovou čárou.

V čase 32:06 využil přesilovou hru střelou přesně do levého horního rohu Forman a za 148 sekund zvýšil Adam Hemerka už na 7:2. V 37. minutě zkorigoval stav střelou z voleje Mendelin, v závěru druhé části se Berkův výběr ubránil při Krbcově vyloučení.

Podle kouče Berky bylo cílem Čechů proměnit švýcarskou výhodu domácího prostředí v nevýhodu. "Přesně o tom jsme se bavili, měli jsme na to nějaký plán. Věděli jsme, že první třetina bude v tomhle stylu, pak jsme přesně věděli, jak chceme hrát, roztáhli jsme to. Byli jsme připravení na všechny varianty. Na konci už neměli síly s tím něco dělat," uvedl Berka.

Švýcaři už brzy po začátku třetí třetiny začali na krátké pasáže hrát power play a v 49. minutě zvýšil do prázdné branky Martin Tokoš. Další gól při hře domácích florbalistů bez gólmana přidal Marek Beneš a Edera překonali ještě Forman s Bestou. Zkorigovat výsledek mohl 20 sekund před koncem Manuel Maurer z trestného střílení, ale náhradník Martin Beneš jej vychytal.

V neděli se Češi pokusí na desátý pokus na MS porazit Švédy, s kterými v základní skupině poprvé remizovali (3:3). Na kontě mají celkově z 51 soubojů jen tři výhry. "Makáme na tom, chtěli jsme je porazit ve skupině. Oni to se štěstím trochu ubránili, zítra máme novou příležitost," prohlásil Berka.

V kádru má 17 bronzových medailistů z loňska z Helsinek, další dva hráče se stejným kovem z minulých MS a sedm juniorských mistrů světa. Měl dopředu víru v úspěch.

"Bylo vidět, že hráli pod tlakem. Punčochář, Hemerka, Forman... Vyváželi balon mezi třemi hráči. Rozdávali to do prázdné. Vím, že se to moc nenosí. Ale my jsme to říkali před mistrovstvím světa, že chceme být s veškerou pokorou nejlepším týmem. Připravovali jsme se na všechny situace. Míříme k tomu vrcholu," dodal Berka.

MS florbalistů ve Švýcarsku:

Semifinále:

Švýcarsko - Česko 3:11 (2:3, 1:4, 0:4)

Branky a nahrávky: 3. Ch. Meier (Heller), 7. Mendelin (Conrad), 37. Mendelin (Bürki) - 2. M. Krbec (F. Forman), 14. Hemerka (Marek Beneš), 16. Němeček (Langer), 21. Langer (Marek Beneš), 23. Besta (Tokoš), 33. F. Forman (Langer), 35. Hemerka (Marek Beneš), 49. Tokoš, 53. Marek Beneš (Němeček), 57. F. Forman (M. Krbec), 59. Besta (Kisugite). Rozhodčí: Andersson, Wissman (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 11.254.

Švýcarsko: P. Meier (21. Eder) - Bischofberger, Heller, Graf, Mock, Bürki, Conrad, Camenisch - Riedi, Ch. Meier, Laely - Zaugg, Braillard, Seiler - Maurer, Schiess, Mendelin - Rüegger. Trenér: David Jansson.

Česko: Bauer (v čase 59:40 na TS Martin Beneš) - Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Šindler - Marek Beneš, Langer, Havlas - Delong, F. Forman, M. Krbec - Tokoš, Jendrišák, Besta. Trenér: Jaroslav Berka.

Švédsko - Finsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)

Branky: 23. Nordgren, 30. Gustafsson, 32. K. Nilsson, rozhodující sam. nájezd Galante Carlström - 25. J. Kainulainen, 34. Salo, 56. Lehkosuo. Rozhodčí: Wehingerová, Zurbuchenová (obě Švýc.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 11.254.

O 5.-8. místo:

Lotyšsko - Slovensko 8:5 (3:3, 2:1, 3:1)

Branky: 21. a 47. Raitums, 1. Jurševskis, 9. Kovalevskis, 15. Akmenlauks, 39. Griezitis, 56. Orste, 58. Purinš - 8. a 60. Gašparík, 5. Virga, 8. L. Ujhelyi, 38. Dudovič.

Norsko - Německo 5:6 v prodl. (2:1, 0:3, 3:1 - 0:1)

Branky: 8. a 44. S. Fauskanger, 7. Söfting, 43. Pedersen, 49. Kronberg - 3. Heins, 27. Wöcke, 28. N. Bröker, 31. Hoppe, 50. Hofferbert, 62. J. Bröker.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 17.05.2024 ČTK