Poslední etapa kopírovala tu předešlou, pouze byla o 9 km delší, což bylo dáno tím, že se jelo o jeden cílový okruh navíc. A ten byl z pohledu profilu z celé jinak rovinaté etapy nejnáročnější. Včera se v něm hodně závodilo, hlavní skupina se potrhala a do cíle přijela jako první pouze tříčlenná skupinka. Dokonce došlo i na změny v průběžném pořadí, když se Nor Traeen z Uno-X posunul na průběžnou 3. příčku.

Cílový okruhu obsahoval tři stoupání, z toho první dvě byla poměrně náročná. Na prvním z nich (1 km, 6,3 %, max 11 %) bylo možno získat třikrát body do vrchařské soutěže. A v ní měli první dva, týmoví kolegové z domácího týmu Terangganu Mohd Zariff a Jambaljamts Sainabyar, stejný počet bodů.

Na trase byly vypsány i tři rychlostní prémie, první na 30. km a zbylé dvě v prvních dvou průjezdech cílovým prostorem. O body v téhle soutěži se tady dosud sváděli docela urputné bitvy. Před závěrečnou etapou vedl Nor Blikra (Uno-X) o 2 body před Maxem Kanterem (Movistar), o další bod méně měl na kontě Gleb Syritsa (Astana). V rámci etapy mohl jednotlivec získat až 24 bodů, takže šanci na konečný úspěch mělo teoreticky až sedm lidí.

Po 10 km, opět za deště, se podařilo odjet čtveřici Toumire (Cofidis), De Gendt (Lotto), Osborne (Alpecin) a Budyak (Terengganu). O 3 km dál se k nim připojili ještě Molenaar (Burgos) a Scott (ARA). Takže dnes žádní outsideři. Nejnebezpečnější z hlediska celkové klasifikace byl Jason Osborne, který ztrácel na lídra závodu Ivána Sosu (Movistar) +4:31 min.

Rozdělili si body na první rychlostní prémii, 3 body a 3 bonusové vteřiny za první místo si připsal Ukrajinec Budyak. V té době měli na peloton, vedený jezdci Movistaru a EF Education, náskok 2 minuty.

40 km před cílem se stále za vytrvalého deště v prvním obtížnějším stoupání čelní skupina díky aktivitě Osborna rozdělila. Vpředu kromě Němce Osborna zůstali ještě Francouz Toumire a Nizozemec Molenaar. Na následujících dvou sprinterských i všech třech vrchařských prémiích se nejméně snažil Alex Molenaar.

Z pelotonu začali v kopcích odpadávat sprinteři, mezi nimi Syritsa a Mareczko. 8 km před cílem, v úvodním stoupání závěrečného okruhu, vypadl z první skupinky i Hugo Toumire. Opět to měl na svědomí Jason Osborne. Zbylá dvojice jela v té době před pronásledovateli s náskokem 30 sekund. Nizozemec většinu času trávil v háku.

Z hlavní skupiny se vydal do stíhání Janse Van Rensburg (Lotto), chvíli mu uvisel Toumire, kterého následně dojel také sólově Lionel Taminiaux (Alpecin). Všichni tři však byli 1,5 km před cílem zpátky v pelotonu.

Vedoucí duo dorazilo k cíli s náskokem 18 sekund před padesátičlennou hlavní skupinou. 23letý nizozemský univerzál, jezdící třetím rokem za španělský druhodivizní Burgos- BH, poprvé vystrčil nos ze závětří sto metrů před cílem a Osborne, který většinu sil nechal v předešlém průběhu závodu, nebyl schopen jakkoli konkurovat.

Za vedoucí dvojicí došlo k souboji sprinterů a tentokrát z ní vyšel vítězně Sebastian Molano (UAE). Jenže měl znovu smůlu. Poté, co byl v druhé etapě potrestán a z prvního místa odsunut na poslední, tak dnes vyhrál spurt, ale jen o třetí místo. Erlend Blikra (Uno-X) dospurtoval hned za Molanem a jen zvýraznil prvenství v bodovací soutěži.

Ve vrchařské se nic nezměnilo, vítězem se stal Mohd Zariff (Terengganu). V týmech byl nejlepší Movistar s náskokem víc jak 4 minuty před EF Education.

Jelo se tu osm etap a každá měla jiného vítěze. Třikrát se však radovali v Alpecinu prostřednictvím Mareczka, Taminiauxe a Baxe.

Celkovým vítězem se stal Iván Sosa (Movistar) před Hugh Carthym (EF Education) a Torsteinem Traeenem (Uno-X).