Dnešní etapa z Kuala Kangsar do Kulimu měřila 172 km a byla druhou nejdelší v letošním ročníku. Svým profilem nahrávala dalšímu hromadnému dojezdu. Byla na ní sice vypsána jedna docela náročná vrchařská prémie (7,6 km a 5,3 %), ale její vrchol byl na 64. km a po sjezdu se jelo do cíle prakticky po rovině.

Na 35. km byla vypsána první ze tří rychlostních prémií. Důležitá byla především pro Jambaljamtse Sainbayara z malajsijského Terengganu. Tím, že se mu na ní podařilo získat dvě bonifikační sekundy, se dostal do vedení v soutěži o nejlepšího asijského jezdce, protože o jednu vteřinu přeskočil dosud vedoucího Andreje Zeitse z Astany.

Tenhle 26letý mongolský cyklista je nejviditelnější postavou dosavadního průběhu závodu. Nejenže chodí do úniků, bojuje o prémie, ale zvládl velmi dobře i královskou etapu. Což mu prozatím vyneslo držení vrchařského dresu, poté dresu nejlepšího asijského závodníka a aktuálně průběžné 8. místo, k němuž mu napomohlo i to, že do této doby nashromáždil ze všech závodníků největší počet bonifikačních vteřin. Pokoj si nedal ani v dalším průběhu dnešní etapy a vyhrál vrchařskou prémii. Tím se bodově dotáhl na svého týmového kolegu Mohd Zariffa, ale na posun do čela této soutěže to ještě nestačilo.

Jambaljamts Sainbayar

Teprve po sjezdu z vrchařské prémie se vytvořil úspěšný únik a tentokrát se lišil od všech předchozích. Ocitlo se v něm 11 cyklistů a s jedinou výjimkou to byli závodníci z týmu Pro a World. Po dvou lidech tu měl Cofidis (Armée, Toumire) a Movistar (Kanter, Norsgaard), po jednom Astana (Moscon), Lotto Soudal (Moniquet), EF Education (Julius Van den Berg), Alpecin-Deceuninck (Taminiaux), UAE (Gibbons), Burgos (Okamika) a ARA (Bettles). Nejblíže k lídrovi průběžného pořadí měl Okamika, ovšem +6:04 se nejevilo příliš nebezpečně.

Z týmů, které tu patří k silným, zaváhali pouze jedzci Uno-X. A tak to byli oni, kdo se srovnal na čele pelotonu. Jenže skupina to byla velmi silná, z World týmů vpředu nechyběl nikdo, z Pro týmů kromě seveřanů jen Drone Hopper. I z pohledu průběžné klasifikace situace nikomu nepřekážela, takže to Uno-X mělo velmi těžké, zvláště když 60 km před cílem ztráceli na vedoucí skupinu 2 minuty.

O možných ambicích v případě úspěšného dotažení úniku do cíle něco napověděla druhá rychlostní prémie. Vyhrál ji Kanter před Taminiauxem a Van den Bergem. Kanter už byl dnes třetí na první rychlostní prémii a v případě úspěchu na poslední z nich, kterou skutečně také vyhrál, a především pak v cíli mohl myslet hodně vysoko i v bodovací soutěži.

Do práce na čele pelotonu se zapojil i australský ARA Sunshine Coast. Vpředu sice měli člověka, ale ten se jevil jako bez šancí na úspěch. Takže byl také jediný, kdo ve vedoucí skupině nestřídal. Výsledkem snahy týmů Uno-X a ARA bylo, že 40 km před cílem ztráceli na vedoucí jedenáctku +1:20 min. Dřeli i nadále a 10 km před cílem se jim podařilo snížit odstup na 40 vteřin. V té době vpředu už někteří přestávali střídat, v čemž "vynikal" Taminiaux. Naopak v pelotonu přijel Norům na pomoc i matador De Gent z Lotto Soudal, jelikož vpředu byl sice Moniquet, ale to je hlavně dobrý vrchař.

Když začal "odpočívat" Taminiaux, pár lidem se to pochopitelně nelíbilo. Jedním z nich byl Van den Berg, který si k Belgičanovi dozadu přijel, nechal díru a přinutil ho zalepit jí. Ale pak sám Van den Berg začal také šetřit.

A jak už to chodí, 3 km před cílem to byl právě tento Nizozemec, který sólově atakoval. Měl však smůlu, že si ho dokázal dojet kdo jiný než Taminiaux. A k překvapení všech si je v posledních stovkách metrů s vypětím všech sil dojel i Bettles. Jenže to bylo ve chvíli, kdy oba uprchlíci zahájili spurt a na ten Bettlesovi už nezbyla ani kapka síly.

Taminiaux s přehledem získal etapu, takže Alpecin-Deceuninck mohl slavit po včerejším vítězství Mareczka podruhé za sebou.

Ve spurtu zbytku skupiny předčil Gibbons Kantera. Naplno se spurtovalo ale i v pelotonu, kde byl nejúspěšnější Mareczko (Alpecin) před Blikrou (Uno-X). Kanterovi jeho dnešní aktivita nakonec skutečně vynesla posun do čela bodovací soutěže o jediný bod před vítězem dnešní etapy.

Movistar má tedy po dnešku lídra průběžného pořadí Ivána Sosu, vede bodovací soutěž i týmovou a má velkou šanci i na zisk vrchařského dresu, když vezmeme v úvahu profil a hlavně náročný závěr sedmé etapy v podobě vrchařské jedničky, kde se dá předpokládat, že bude Sosa mezi prvními.

Max Kanter na třetí pozici ve vláčku Movistaru.