Nadal si pochvaluje nejlepší zápas na turnaji. Dál jdou také Alcaraz či Šwiateková

AKTUALIZOVÁNO

Španělští tenisté Rafael Nadal a Carlos Alcaraz pokračují na US Open bez výrazného zaváhání. Zatímco vítěz rekordních 22 grandslamových titulů Nadal porazil na cestě do osmifinále Francouze Richarda Gasqueta jasně 6:0, 6:1, 7:5, jeho o sedmnáct let mladší krajan Alcaraz vyřadil Jensona Brooksbyho třikrát 6:3 a neztratil letos na betonových dvorcích v New Yorku ani set.

Mezi ženami jde dál světová jednička Iga Šwiateková, jež si poradila s Američankou Lauren Davisovou 6:3, 6:4. Postupem mezi šestnáct nejlepších hráček vyrovnala na US Open loňské maximum.

»V utkání se mi nedařilo najít správný rytmus. Lauren hrála velmi chytře. Chci si však užít každý zápas, i když nehraju ideálně. Snažím se do toho jít a najít řešení v každé situaci,« řekla v rozhovoru na kurtu Šwiateková.

Šestatřicetiletý Nadal, který může získat po Australian Open a Roland Garros třetí grandslamový titul v sezoně vyhrál nad svým vrstevníkem Gasquetem i 18. vzájemný zápas. Zatímco v úvodních kolech ztratil rodák z Mallorcy první set, nyní v něm nadělil svému soupeři kanára. Francouz zahrál nejlepší úsek ve třetí sadě, kdy prolomil Nadalův servis, sám o něj však přišel dvakrát.

»Tohle byl zatím můj nejlepší zápas na turnaji. Zlepšil jsem řadu věcí a zvedl úroveň hry. Za to jsem hodně rád,« uvedl Nadal. V další fázi narazí na domácího Francese Tiafoea.

Statistika vítězných míčů? 43:10

Devatenáctiletý Alcaraz předvedl proti Brooksbymu 43 vítězných míčů. Domácí Američan jich uhrál deset. Čtvrtý hráč světa ukázal herní pohodu ve třetím setu, kdy sice po dvou ztracených servisech prohrával 0:3, šesti gamy za sebou ale dotáhl utkání do vítězného konce. »Hrál jsem velmi dobře. Věděl jsem, že to bude těžký zápas, ale s výkony jsem hodně spokojený,« řekl Alcaraz.

Talentovaný Španěl má šanci stát se po turnaji světovou jedničkou. Na grandslamech skončil zatím nejlépe ve čtvrtfinále – tento rok na Roland Garros a vloni právě na US Open. Příště vyzve Chorvata Marina Čiliče.