MS v orientačním běhu – Dánsko: Tereza Janošíková 7. ve sprintu

Minulý týden patřil Mistrovství světa v orientačním běhu! V Dánsku se přes 200 běžců představilo ve třech disciplínách – sprintových štafetách, knock-out sprintu a individuálním sprintu – a české barvy byly opět vidět.

Hned na úvod šampionátu se běžely čtyřčlenné smíšené sprintové štafety, ve kterých naši v uplynulých letech byli vždy blízko medaili. Bohužel hned na prvních dvou úsecích se našim nepodařilo vyvarovat chyb – Tereza Janošíková předávala na 5. místě a Tomáš Křivda se propadl na 7. místo. Na třetím úseku Vojtěch Král pozici udržel, Jana Stehlíková ale na posledním úseku proti silným závodnicím neměla šanci a česká štafeta brala konečné 10. místo. O to větší ale byla motivace českých závodníků do dalších závodů.

Start sprintových štafet. Foto: IOF / William Hollowell

Premiéra knock-out sprintu

Na prvním ryze sprintovém MS měla premiéru nejmladší orienťácká disciplína – knock-out sprint. Tedy závod, ve kterém ti nejlepší běží 4 závody v jednom dni, naběhají celkem kolem 30 km a musí podat excelentní výkony. Nejdříve se běžela kvalifikace, ze které postoupilo všech 6 českých běžců (takovým úspěchem se mohly pochlubit jen 4 státy světa), pak už přišly na řadu vyřazovací boje, ve kterých startovaly najednou šestice závodníků. Sítem čtvrtfinále neprošli Jakub Glonek, Jana Peterová a Jana Stehlíková, naopak trojice Tomáš Křivda, Vojtěch Král a Tereza Janošíková se představila v semifinále.
Štěstí tentokrát bohužel nestálo na české straně. Tereza při startu spadla, roztrhla si mapu a vyčíst postupy bylo extrémně náročné. To znamenalo 4. místo v běhu, ovšem skvělé konečné 10. místo. Tomáš Křivda a Vojtěch Král se drželi na čele svých běhů, zatímco Tomáše pár kontrol před cílem knockoutoval úderem do ramene strom, Vojta na předposlední kontrole o pár metrů oběhl keř, u kterého byla kontrola, a tam ho soupeři předběhli. Pro oba to znamenalo konečné dělené 13. místo. „Semifinále beru všema deseti,“ bral z lepší stránky své vyřazení Vojta Král a nespokojený nebyl ani Tomáš Křivda.

Vojtěch Král využil na knock-out sprintu své zkušenosti. Foto: IOF / William Hollowell

Skvělé výsledky na závěr

Dánský šampionát zakončil individuální sprint, ve kterém chtěli Češi ukázat, že patří do světové špičky. Do závodu nakonec nezasáhl kvůli nemoci Vojtěch Král a nahradil ho Martin Roudný, který si vybral nováčkovskou daň a byl jediným, kdo z české šestice na startu nepostoupil do finále. Finálový závod byl mapově velice náročný, mnoho voleb postupů, kde se daly udělat chyby, a také „vodní vložka“ při průběhu arénou (viz fotografie níže). Z našich mužů byl nejlepší Tomáš Křivda, když obsadil 12. místo: „Chtěl jsem víc, ale věřím, že příště to vyjde!“ Ještě lépe se ale předvedla Tereza Janošíková, která za medailemi zaostala jen o 12 vteřin a sedmým místem jí o jedinou vteřinu uniklo velké pódium. „Nebyl to excelentní výkon, ale jestli je pro mě TOP 10 slušný standart, tak doufám, že do budoucna to půjde jen výš a výš,“ vlila na závěr fanouškům krev do žil mladá česká reprezentantka.
Již 15. července se Češi představí na Světových hrách v USA a my jim budeme držet palce!

Tomáš Křivda při překonávání vodního příkopu na sprintu. Foto: IOF / William Hollowell