Norsko - Česko 1:4. Nervózní utkání rozhodl dvougólový Pastrňák, bodově si polepšil i Červenka

Čeští hokejisté vyhráli v základní skupině mistrovství světa klíčový zápas s Norskem 4:1 a přiblížili se postupu do čtvrtfinále. Češi se prosadili po disciplinárních prohřešcích soupeře - nejdříve se během přesilovky trefil David Pastrňák, ve druhé třetině na něj navázal Jakub Vrána a ve třetím dějství pak Pastrňák proměnil trestné střílení. Tlak Norů a snížení z hole Ludviga Hoffa pak Češi ustáli a do prázdné brány pojistil výhru Roman Červenka.

Sledovali jsme ONLINE Tampere (Finsko) (Aktualizováno: 21:48 21. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Pastrňák slaví vstřelenou branku

David Pastrňák slaví vstřelenou branku | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

V kádru českého týmu se poprvé objevil útočník David Kämpf, posila z Toronta se zařadila do třetí formace vedle Jiřího Smejkala a Jakuba Vrány. Češi šli do zápasu jako favorité, přesto byl ale cítit tlak - v případě prohry by se jim cesta do čtvrtfinále nebývale zkomplikovala.

Zápas mezi Norskem a Českem jsme sledovali ONLINE

Češi začali v utkání velice trpělivě, Norům puk prakticky nepůjčovali a bez přerušení se hrálo necelé čtyři minuty. První větší šanci měl David Pastrňák, ale mířil jen do náruče brankáře Jonase Arntzena. Následně se do dvou nadějných zakončení dostal Radim Šimek, ale úvodní gól nevstřelil.

To se povedlo až Pastrňákovi. Češi dostali možnost přesilové hry a po chvíli dobývání předvedli dobrou akci, kterou Pastrňák z levého kruhu s jistotou zakončil - 0:1. Opět zafungovala jeho spolupráce s Davidem Krejčím, který si připsal asistenci.

Svěřenci Kariho Jalonena pokračovali v sebevědomém výkonu, pohledným kombinacím ale chybělo nebezpečnější zakončení. To ale Čechy nemuselo trápit, Norové brankáře Karla Vejmelku neohrozili prakticky vůbec. Zvýšit skóre mohl ještě debutant Kämpf, ale zblízka na Arntzena nevyzrál.

Náročná druhá třetina

Do druhé třetiny vstoupil český tým s elánem a výsledkem bylo další vyloučení soupeře. A to vedlo stejně jako v prvním dějství ke gólu: na nahození do území Norů nedokázal žádný z hráčů v bílém reagovat, Jiří Černoch zpoza brány našel Jakuba Vránu a ten už měl zblízka jednoduchou pozici. Pro Vránu šlo o první branku na šampionátu.

Norové na vývoj zápasu museli reagovat a více se osmělili. Vejmelka tak musel předvést dva těžší zákroky. Napotřetí už mohl český brankář mluvit i o štěstí, před Mathisem Olimbem zívala odkrytá brána, ale Nor trefil puk jen do tyče. Kämpfovu nadějnou střelu na druhé straně zblokoval obránce mimo.

Nepříliš povedenou třetinu musel opět zachraňovat Vejmelka, betonem si poradil se střelou Kristian Jakobssona do protipohybu. Centimetr dělil Nory od snížení ve 37. minutě, Olimb opřel z pravého kruhu puk o tyč.

Pastrňákův nájezd

Stejně jako v předchozích případech se ale národnímu týmu povedl vstup do třetiny. Pastrňák byl při úniku faulován a rozhodčí měl jasno: trestné střílení. Bostonský kanonýr si při něm počínal elegantně a perfektním blafákem dal týmu potřebný klid - 0:3.

Ve 45. minutě se Češi poprvé prohřešili proti pravidlům a v následném oslabení přišel okamžitý trest. Pohledná kombinace Norů skončila na hokejce Ludviga Hoffa a ten zakončením do poloodkryté brány zápas zdramatizoval.

Po faulu a potyčce byl následně vyloučen norský Martin Röymark, český tým ale svou dosavadní stoprocentní úspěšnost v přesilovkách nevyužil.

Trochu nervózní třetina pokračovala dvěma vyloučeními na české straně, v obou případech se provinil Michal Kempný. V prvním oslabení podržel Čechy Vejmelka, a při druhé šanci soupeře, kdy Norové dokonce hráli v šesti, se vyznamenala hlavně obrana.

K příležitosti zakončit do prázdné brány se tak dostali Češi. Pastrňák sice hattrick nezavršil, svůj desátý bod na mistrovství si ale připsal kapitán Červenka. Zkušený matador se tak posunul na první místo tabulky produktivity mistrovství a zasloužil se o to, že v Tampere po výhře 4:1 potřetí zazněla česká hymna.

ČR - Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 23. J. Vrána (Černoch, Kundrátek), 41. Pastrňák z trest. střílení, 59. Červenka (Pastrňák, Krejčí) - 45. Hoff (Trettenes, Haga). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), MacFarlane (USA) - Niittylä (Fin.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6015.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 21. 5. 2022)