Ligue 1 - souhrn 36. kola: Marseille zpět na druhém místě

06.05.2022, 22:52, aktualizováno 08.05.2022, 22:39
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Marseille (© AFP)
AS Monaco pokračuje ve vítězném tažení a tentokráte vyloupilo Lille, v neděli ho však na druhém místě vystřídala Marseille, která zvítězila v Lorientu. PSG milostivě pustilo bod Troyes. Štrasburk se výhrou v Brestu vrátil na pohárové příčky a ve hře zůstává po další výhře i Lens. FC Metz si vyšlápl na Lyon a stále má šanci na záchranu...

Paris Saint-Germain - ES Troyes 2:2

08.05.2022 20:45

Góly: 6. Marquinhos, 25. Neymar (pen.) - 30. Iké Ugbo, 49. Florian Tardieu (pen.)

Mauricio Pochettino přitom opory nešetřil, přestože o mistrovi už je rozhodnuto. V útoku nechyběli Messi, Mbappé ani Neymar, který skóroval z penalty. Jenže pokutový kop dostali příležitost po změně stran zahrávat i hosté. Florian Tardieu sice taky proměnil, ale Estac stále nemá záchranu v Ligue 1 jistou.

Už ve 4. minutě chtěl favorita zaskočit Iké Ugbo, jenže letící centr mezi tři tyče nenasměroval. Na druhé straně to technicky zkusil Ángel Di María. Jessy Moulin dokázal vyrazit. Jenže právě argentinský reprezentant krátce poté našel na zadní tyči Marquinhose, který po zpracování dovedl balon až do kuchyně - 1:0.

Ve 20. minutě to zkusil kapitán na opačné straně hrací plochy, jenže Tardieu nemířil přesně. Za necelých 180 sekund Erik Palmer-Brown ve vlastní šestnáctce nedovoleně zastavil Kyliana Mbappého a Neymar cílil po své levé ruce, zatímco muž v rukavicích zůstal stát - 2:0. Po půl hodině se hostům v Parku princů podařilo snížit.

Nuno Mendes si nevšimnul číhajícího Ugba, jehož rána zapadla milimetrově přesně k levé tyči - 2:1. Hned po rozehrávce našel Di María kamaráda Messiho, který nedokázal ve výborné pozici lépe zakončit. Hvězdný fotbalista ve 36. minutě cílil do tyče, od které se míč odrazil k Mbappému, který sice rozvlnil síť, jenže si nepohlídal ofsajdovou hranu.

V nastaveném čase nejlepší kanonýr soutěže protáhnul Moulina. Při následném rohu zkusil Ángel Di María skórovat přímo, ale gólman Troyes s podobnou kulišárnou počítal. Ve 47. minutě stáhnul Presnel Kimpembe poněkud netakticky ve vlastním pokutovém území Renauda Riparta a kopala se "pětka", kterou Florian Tardieu vyřešil stylově, totiž panenkovským dloubákem - 2:2.

V 58. minutě si kulatý předmět sebral Neymar a trefil levý dolní roh brány. Kolega Mbappé se však dopustil útočného faulu, takže nerozhodný stav trval i nadále. Brazilský šutér si mohl spravit chuť za osm minutek, avšak Jessy Moulin se vyznamenal. Rominigue Kouamé to zkusil z hranice velkého vápna. Domácí příznivce a příznivkyně na tribunách nerozesmutnil.

V 85. minutě Marquinhos zatoužil po druhém gólu, ale to by musel mířit pod břevno, nikoli nad něj. Dále neuspěli ani Mbappé na jedné, ani Mama Baldé na druhé straně. Teprve v nastaveném čase o sobě dal pořádně vědět Lionel Messi. Jeho dost možná gólovou ránu tečoval alespoň do břevna Palmer-Brown. Druhý pokus byl obranou tečován do bezpečí.

Více informací k zápasu

FC Lorient - Olympique Marseille 0:3

08.05.2022 17:05

Góly: 39. Bamba Dieng, 48. Mattéo Guendouzi, 67. Gerson

Les Merlus čekají na vítězství nad OM už sedm roků. Za současné konstelace byl klub z přístavního města jasným favoritem, protože bretaňský celek ještě nemá jisté setrvání v Ligue 1 i pro příští sezonu.

Ve 12. minutě se osmělil Armand Laurienté, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Další minuty přinesly spíše opatrnou podívanou. A když už domácí vystřelili, zjistili, že to bylo z ofsajdu. Až ve 23. minutě musel předvést výborný zásah Matthieu Dreyer, protože Gersonova střela rozhodně měla gólové parametry.

Následnou převahu Sampaoliho skvadry nejlépe dokumentují tři rohové kopy v řadě. Muž v rukavicích při nich musel likvidovat šanci Bamby Dienga a po něm taky zakončení Papy Gueyeho. Šest minut před koncem úvodního dějství se už mistr Francie z roku 2010 konečně prosadil. A nutno dodat, že tahle branka stála za to.

Cengiz Ünder si v souboji s Jérémym Morelem na pravé straně počínal čistě, takže nacentroval na zadní tyč, kde uklízel Bamba Dieng za letu a ještě k tomu vnějším nártem svojí pravačky - 0:1. Senegalský útočník přitom příšel na hrací plochu až v 17. minutě, kdy střídal Cédrica Bakambua, aby v minutě jednasedmdesáté uvolnil místo Luisi Henriquemu.

Do konce úvodní pětačtřicetiminutovky se se svou hlavičkou prezentoval Julien Laporte, jenže vyrovnání nezařídil. Naopak v době, kdy z druhé půle nebylo odehráno ani 180 sekund, prostřelil obránce i gólmana Matteo Guendouzi - 0:2. Terem Moffi chtěl po rozehrávce okamžitě odpovědět, ale jeho pokus byl zblokován.

Výsledek se zrodil už v 67. minutě. Cengiz Ünder výborně našel Dienga, který posunul na neobsazeného Gersona, pro něhož nebyl problém skórovat - 0:3. Hosté věděli, že mají nahráno, zatímco domácí nedokázali ve zbytku utkání vymyslet jedinou akci, v jejímž závěru by mohli ohrozit Steva Mandandu, který tak prožil celých devadesát minut v poklidu.

Angers SCO - Girondins Bordeaux 4:1

08.05.2022 15:00

Góly: 5. Mohamed-Ali Cho, 36. Batista Mendy, 63. Stéphane Bahoken, 90. Mathias Pereira Lage - 60. Sékou Mara

Díky tomu má jistotu, že si zahraje Ligue 1 v osmé sezoně po sobě. Zato Les Girondins vědí, že po devatenácté prohře lepší než barážovou pozici už neobsadí.

V 5. minutě trochu podcenil rychlou akci domácích Benoît Costil. Patrně jej při vybíhání proti Mathiasovi Pereirovi Lagemu vůbec nenapadlo, že nahraje doleva, kam si naběhnul Mohamed Cho, jenž mohl uklízet v podstatě do prázdné - 1:0. V 11. minutě mohl Rémi Oudin vyrovnat, nebýt výborného reflexivního zákroku Anthonyho Mandrey.

Ve 26. minutě vyslal na svatyni Bordeaux nepříjemně skákavou střelu Nabil Bentalem a mnoho nechybělo, aby zdvojnásobil vedení. Tak se stalo až ve 36. minutě. Angelo Fulgini potvrdil výbornou kopací techniku, když svoji rozehrávku standardní situace z pravé strany servíroval na hranici malého čtverce, kam si naskočil Batista Mendy, a nebylo, co řešit - 2:0.

Ve druhém dějství zrovna Fulgini předchozí vyjádření o kopací technice nepotvrdil, jelikož hodně překopnul. A tak se stalo, že po hodině hry hosté snížili. Javairô Dilrosun centroval od rohového praporku rovněž na hranici malého vápna a hlavičkující Sékou Mara nedal Mandreovi pražádnou šanci - 2:1.

Avšak za necelých 120 sekund si svěřenci Gérarda Baticleho vzali dvougólové vedení zpět. Rozhodčí u videa potvrdil, že Stéphane Bahoken po Choově přihrávce v ofsajdu nestál. Jeho otočka s balonem v blízkosti brány byla jak efektní, tak efektivní - 3:1. V 80. minutě musel nejprve zasahovat domácí brankář. Hned po něm se ale v tom nejlepším světle předvedl Costil, když zneškodnil zakončení Mathiase Pereiry Lageho.

Zkušená jednička ve službách klubu z města nad řekou Garonnou přesto ještě jednou inkasovala. V poslední minutě na něj zmíněný francouzský hráč s portugalskými kořeny přeci jen vyzrál, když vytěžil maximum z výtečné přihrávky, kterou mu z levé strany servíroval Ismaël Traoré - 4:1. Angers se střetne ještě s Metami a s Montpellierem, zatímco na tým Davida Guiona čekají určitě hratelní soupeři, totiž Lorient a Brest.

Clermont Foot - Montpellier HSC 2:1

Góly: 4. Elbasan Rashani, 69. Mohamed Bayo (pen.) - 32. Joris Chotard

Les Lanciers pořád nemají setrvání v soutěži jisté, nicméně po devátém vítězství k němu udělali docela podstatný krok. MHSC zase můžou dohrát sezonu v naprostém klidu, ačkoli před jejím začátkem určitě pomýšleli na umístění v horní polovině tabulky.

Domácím výborně vyšel úvod tohoto klání, protože už v jeho 4. minutě Joris Chotard nechtěně servíroval Mohamedu Bayovi, od kterého putoval kulatý předmět na malé vápno, kde číhal neomylný Elbasan Rashani - 1:0. Kosovský reprezentant si při oslavě zřejmě natáhnul sval a už v závěru otevírací desetiminutovky musel na hrací ploše uvolnit místo Jimu Allevinahovi.

Ten se uvedl dobrou střelou krátce po svém příchodu na hřiště, nicméně nakonec skončila vedle. Nedlouho po vypršení první půl hodiny zpracoval Chotard hrudí centr od Arnauda Souqueta, aby si míč hodil přes hlavu a tvrdou ranou zacílil přesně ke vzdálenější (levé) tyči - 1:1. Ve 36. minutě zakončoval z hranice malého čtverce pouze do tyče Stephy Mavididi. Veliká škoda pro la Paillade!

V poslední minutě první půle Johan Gastien zahrával roh na Jima Allevinaha, který díky teči Yohanna Magnina rozvlnil síť. Tahle trefa ovšem nemohla platit kvůli ofsajdu. Ve druhém dějství nebyla dvacet minut k vidění žádná střela. Až Lucas Da Cunha se o jednu pokusil, ale byla dosti nepřesná. V 68. minutě fauloval Magnina přemotivovaný Mamadou Sakho.

K nařízené penaltě si stoupnul Mohamed Bayo a v pohodě proměnil, protože Dimitry Bertaud skákal po své pravé ruce. Pro třiadvacetiletého útočníka to byla už čtrnáctá branka v sezoně - 2:1. Patnáctou mohl přidat za pár minutek, kdyby o kousek neminul. Mrzet ho to nemuselo. I proto, že Florent Mollet při své příležitosti také neuspěl.

Stade Reims - RC Lens 1:2

Góly: 28. Arbër Zeneli - 56. Florian Sotoca, 90+1. Seko Fofana

Domácí sice vedli, ale nakonec dali Racingu příležitost, aby ještě zabojoval o pohárové umístění. Sami však můžou zbývající dvě kola dohrát bez jakýchkoli starostí.

I minulé vzájemné klání této sezony dopadlo lépe pro klub, ve kterém kdysi hrával Vladimír Šmicer. V říjnu se o obě branky postaral Arnaud Kalimuendo, který teď odehrál pětašedesát minut. Právě on byl prvním borcem, který zatoužil po vyzkoušení pozornosti soupeřova gólmana. V 7. minutě ale nemířil přesně.

Jeho spoluhráč Seko Fofana pak nasměroval svůj pokus přímo do středu brány, kde stál připravený Predrag Rajković. Ta samá situace se opakovala zanedlouho znovu. Akorát s tím rozdílem, že zakončoval Florian Sotoca. Následně svatyni Remeše překopnul Jonathan Clauss. Na Stade Auguste-Delaune tak šli do vedení domácí.

Ve 28. minutě si ve vápně udělal prostor Arber Zeneli a na jeho ránu Wuilker Faríñez vcelku logicky nedosáhnul - 1:0. Pod další příležitost se podepsal Jonathan Gradit. A nutno dodat, že k vyrovnání chyběl malinkatý kousek. Ve druhém dějství nejprve selhal El Bilal Touré, nicméně Florian Sotoca už byl v 56. minutě úspěšný. Jeho volej k bližší (pravé) tyči se po přiťuknutí od Davida Costy zkrátka chytat nedal - 1:1.

Azor Matusiwa také nechtěl zůstat pozadu, jenže v 80. minutě kouči Óscarovi radost neudělal. Zato Seko Fofana jej v nastaveném čase rozesmutnil, protože svým pohybem dal Ignatiusovi Ganagovi jasně najevo, kam chce, aby mu servíroval přihrávku. Přízemní střela levačkou pak zapadla pod padajícím Rajkovićem do sítě - 1:2.

FC Metz - Olympique Lyon 3:2

08.05.2022 13:00

Góly: 27. Vincent Pajot, 40. Didier Lamkel Zé, 90. Farid Boulaya - 43. Moussa Dembélé, 84. Moussa Dembélé

Přestože les Gones dohrávali více než dvacet minut o deseti, dokázali vyrovnat. V samotném závěru však dokázal skórovat Farid Boulaya. Les Grenats proto nadále udržují alespoň teoretickou naději na setrvání v Ligue 1. Naopak svěřenci Petera Bosze vědí, že se jich v příštím ročníku evropské poháry s největší pravděpodobností týkat nebudou.

V 10. minutě vběhnul Lucas Paquetá do šestnáctky soupeře a Boubacar Kouyaté mu vletěl pod nohy. Sudí Eric Wattellier si vyslechnul verdikt asistenta u videa, načež nechal pokračovat ve hře, protože malijský obránce hrál nejprve balon. V minutě osmnácté se v dobré pozici ocitnul Houssem Aouar a díky teči skončil míč nad.

Ve 25. minutě se do šance dostal Vincent Pajot. Svému gólmanovi vypomohl Emerson, takže z toho byl rohový kop. Centr prodloužil na bližší tyči hlavičkující Lenny Lacroix a Pajot zblízka zakončoval pro Lopese zcela nechytatelně - 1:0. To ovšem během prvního dějství ještě zdaleka nebylo všechno. Pět minut před vypršením řádné hrací doby udeřil Antonettiho výběr znovu.

Pape Sarr přihrával z vlastní poloviny rozeběhnutému Didieru Lamkel Zéovi, který svoje sólo vyřešil obloučkem přes padajícího gólmana - 2:0. Jenže z protiakce Lyonští snížili. Moussa Dembélé si při přihrávce od Tetêho pohlídal ofsajdovou hranu, aby pravačkou po zemi uklízel na místo určení - 2:1. Ten samý fotbalista mohl v nastaveném čase vyrovnat, ale neměl optimálně srovnaný krok.

Hned po změně stran musel Marc-Auréle Caillard vyrážet pokus Karla Toko Ekambiho. Demblého rána pak mířila nad břevno. Emersonův přímý kop vyrazil muž v rukavicích. Po hodině hry si za obranu zaběhnul Nicolas de Préville a Anthony Lopes s trochou štěstí uspěl. V 68. minutě Didier Lamkel Zé unikal Tiagovi Mendesovi, který jej povalil na zem, za což si prohlédnul rovnou červenou kartu.

Při nařízeném přímém kopu našel Nicolas de Préville mezeru ve zdi a orazítkoval levou tyčku. Následně se zaskvěl Caillard. O několik málo minutek později mu vypomohla branková konstrukce. Až v 84. minutě převzal Moussa Dembélé kulatý předmět od Karla Toko Ekambiho. Domácí jednička bohužel střelu z deseti metrů podcenila, a tak ji musela lovit ze sítě - 2:2.

Jenže Farid Boulaya stihnul v pravý čas odpovědět nekompromisní dělovkou pod břevno - 3:2.

Stade Brestois - Racing Strasbourg 0:1

07.05.2022 17:00

Góly: 72. Kévin Gameiro

Racing Štrasburg boj o Evropu nevzdává a důležitými třemi body dál vytváří tlak na své nejbližší konkurenty. V utkání na Stade Francis Le Blé padla jediná branka, o kterou se postaral v 71. minutě útočník Kévin Gameiro.

Štrasburku se nepodařilo v uplynulých dvou kolech zvítězit proti těžkým soupeřům a naděje na Ligu mistrů se tím téměř rozplynuly. Alsaský celek se však stále drží ve hře o Evropskou, potažmo Konferenční ligu a výhrou v Brestu to potvrdil.

Utkání ale nezačalo pro hosty optimálně a hned z kraje mohl udeřit Mounié, který trefil břevno. Rychle inkasovaná branka mohla změnit ráz utkání, ale nedošlo k tomu a první poločas byl na příležitosti spíše skoupý. Ve 33. minutě se Racingu podařilo srovnat skóre, tedy alespoň co se brankových konstrukcí týče - do břevna pálil pozdější hrdina Gameiro.

Hosté neproměnili velkou šanci i na začátku druhého poločasu. V 51. minutě si naskočil na centrovaný balón Diallo a Brest měl velké štěstí, že hlavičkoval vedle. Ten nejdůležitější moment nastal v 71. minutě. Kévin Gameiro si převzal kolmou přihrávku a i když Bizot na první pokus nepřekonal, balón se k němu vrátil a dorážkou rozhodl o vítězství Štrasburku. Brest měl ještě na vyrovnání dostatek času, nicméně Alsasané ho do žádné nebezpečné koncovky nepustili.

Lille OSC - AS Monaco 1:2

06.05.2022 21:00

Góly: 69. Angel Gomes - 42. Aurélien Tchouaméni, 75. Aurélien Tchouaméni

Minimálně obhajoba třetí pozice jest pro fotbalisty knížecího klubu velmi blízko. Proti Lille vsítil obě branky nikoli Wissam Ben Yedder, nýbrž Aurélien Tchouaméni, jenž se v předchozích kolech dokázal prosadit pouze jednou. LOSC tak vědí, že zatímco před rokem slavili senzační titul, letos budou mít, co dělat, aby uhájili alespoň post v horní polovině tabulky.

Úvodní desetiminutovka přinesla spíše lehčí oťukávání. Ovšem hned po jejím vypršení zkusil štěstí Timothy Weah. Mohl být i úspěšný, kdyby přidal na razanci. Deset minut poté zasahoval Léo Jardim proti Kevinu Vollandovi. Spíše ale jenom pro jistotu, neboť míč by se patrně stejně mezi tři tyče jeho svatyně nevešel.

Když už to vypadalo, že se půjde o poločase do šaten za bezbrankového stavu, připomněl se dvaadvacetiletý rodák z města Rouen, který by rád v létě z Monaka odešel za lepším. Od Ben Yeddera převzal přihrávku a z hranice šestnáctky vyprodukoval přízemní střelu, na jakou muž v rukavicích bohužel pro domácí nedosáhnul - 0:1.

Po změně stran chtěl soupeře překvapit Alexandr Golovin, jenže cílil pouze do boční sítě. Následující pokus, který letěl pro změnu Nübelovým směrem, dokázala obrana zblokovat do bezpečí. Po hodině hry mohl rozšířit svou sbírku dosavadních jednadvaceti branek Wissam Ben Yedder. Gólman byl však o něco rychlejší.

V minutě devětašedesáté se dostal do vápna Angel Gomes. Jeho střela pravačkou zapadla přesně ke stejné tyči - 1:1. A jestliže po tomto klání platí, že Tchouaméni skóroval v aktuálním ročníku třikrát, tak nutno podotknout, že pro Angličana s dvacítkou na dresu šlo o premiérovou trefu. Edon Zhegrova zatoužil po okamžitém obratu, ale poněkud se ukopnul.

Díky tomu dal muži zápasu příležitost ke vsítění vítězné branky. Čtvrt hodiny před vypršením řádné hrací doby to zkusil z bezmála třiceti metrů a jeho střela po zemi zapadla do levého dolního rohu - 1:2. Ve zbývajících minutách si monacká defenziva počínala velmi zkušeně a protivníka do žádné akce už nepustila.