5668 závodníků na startu víkendových závodů

27.3.2022 Petr Klimpl

Víkendové závody v orientačním běhu uvítaly za krásného slunečného jarního počasí na startu téměř šest tisíc závodníků.

Sobota

První dva závody seriálu Czech O-tour se běžely v sobotu v Terezíně. Ve spolupráci s Českým svazem orientačních sportů je uspořádal SKOB Roudnice nad Labem. Na pořadu byly dva sprinty. Dopoledne čekaly přes 1100 závodníků tratě z větší části v hradbách pevnosti na mapě Terezín Bastion 5 (autor Aleš Hejna, revize Pavel Simr). V ženách si pro vítězství doběhla Denisa Kosová (PHK), která o 15 sekund porazila Šárku Sokolářovou (TUR) a o 22 sekund Terezu Čechovou (KAM). V mužích byl nejrychlejší Vojtěch Král (SSU), který za sebou nechal o 12 sekund druhého Jakuba Glonka (KAM), třetí byl junior Jakub Chaloupský (PHK) s odstupem skoro minuty a půl za vítězem. Odpoledne se běželo na mapě Terezín centrum (autor opět Aleš Hejna, revize Pavel Simr) v městské zástavbě s pevnostními prvky a tunely. Běželo o stovku závodníků méně než dopoledne. V ženách zopakovala dopolední prvenství Denisa Kosová, 18 sekund za ní zaostala druhá Patricia Nieke (TUR), třetí byla opět Tereza Čechová (KAM) se ztrátou 39 sekund. Také závod mužů měl stejného vítěze jako dopoledne, vyhrál Vojtěch Král, druhý byl znovu Jakub Glonek (+0:12), třetí Daniel Vandas (PHK) ztratil na vítěze 29 sekund.

V jižních Čechách byl připraven první závod Jihočeského žebříčku. Sprint uspořádal Sokol Křemže v Křemži. Běželo se v městské zástavbě, v parcích a v okolí městské zástavby na mapě Křemže (mapovali Filip Hulec a Josef Rychtecký, revize Daniel Heřman). Tratě pro stovku závodníků postavil Daniel Heřman. V ženách skončily na prvních dvou místech závodnice VCB, vyhrála Adéla Gottfriedová před Martinou Teringlovou. Na trati mužů byl nejrychlejší prachatický Lukáš Šmahel, který o osm sekund porazil Ivo Šafaříka (OPI), třetí skončil Vojtěch Blažek (OPI).

V západních Čechách byla připravena dvě oblastní mistrovství, které uspořádal Klub orientačních sportů Slavia Plzeň. Dopoledne se běžela krátká trať, odpoledne pak noční OB. Dopoledne bylo centrum v Záluží (sportovní areál V Luhu), večer pak u rozhledny Krkavec. Oba závody proběhly v typicky plzeňském terénu, který je hezký, okořeněný o erozní rýhy a pozůstatky po těžbě. Mapy na oba závody připravili Aleš Hejna a Jiří Vištejn, tratě krátké tratí postavila Kamila Richtrová, tratě nočního Tomáš Kamaryt. Dopoledne startovalo 250 závodníků, v ženách byla nejlepší Martina Matějů (PGP), která o 10 sekund porazila Marii Kamarytovou (VPM), třetí byla Magda Hanáková (KRL), v mužích vyhrál naprosto jasně dorostenec Šimon Stehlík (ZTC) před Lubošem Matějů (PGP) a Antonínem Svobodou (ZTC). Noční běželo 50 lidí, v ženách vyhrála Pavla Nádeníčková (NEK), v mužích byl nejlepší Jan Procházka (PGP), který o čtyři minuty porazil Jiřího Valeše (ZTC), třetí skončil Petr Fodor (TUR).

Východočeský pohár pokračoval druhým kolem (současně to bylo i 1. kolo Ligy Vysočiny), které uspořádal OK Lokomotiva Pardubice v Semíně. Běžela se klasika v prostoru severně od této obce, který nebyl více jak 30 let využit pro OB - rovinatý les s hustou sítí komunikací, porostově velmi různorodý, místy se sníženou průběžností a podrostem, řada vodotečí, potoků a místy bažiny, ale i hustá síť komunikací. Mapu Semín připravili Ondřej Macek a Ondřej Pipek, tratě pro téměř tisícovku závodníků postavil Ondřej Macek. Ve všech kategoriích se sešla velmi slušná konkurence. V mužích vyhrál polský reprezentant Wojciech Kowalski s náskokem necelé minuty před Tomášem Kubelkou (LPU), třetí skončil pardubický veterán Petra Zvěřina se ztrátou tří minut na vítěze. Na trati žen byla nejlepší juniorka Anna Karlová (JIL), o necelé dvě minuty zpět zůstala Zuzana Jedličková (SHK), o minutu větší ztrátu měla třetí Martina Jirčáková (LCE).

V Moravskoslezském kraji pořádala Tělovýchovná jednota Třineckých železáren závod na klasické trati. Centrum závodu bylo ve Sportovním areálu Vendryně. Dvě stovky závodníků čekaly tratě od dvojice Miroslav Bialožyt a Rostislav Navrátil na mapě U Kačora 21 (1:15000, pro kategorie HD16-35) a Babí hora 492 (1:10000, pro ostatní kategorie), které mapovali Rostislav Navrátil, Bob Háj a Miroslav Bialožyt. Běželo se ve středoevropském terénu, který byl kopcovitý, místy byly pozůstatky po těžbě (údolíčka, srázy, kupy, prohlubně), byla tam středně hustá síť komunikací, porostově byl velmi pestrý, pod nohama byla místy těžší podložka, byly tam i louky a prostor bývalého kaliště. V ženách vyhrála s velkým náskokem Teresa Mrózek (SIT), druhá byla Kateřina Argalášová (TRI) a třetí Kristina Čablová (BFM). V mužích si pro vítězství doběhl Michal Argaláš (TRI), který o tři minuty porazil Jana Flašara (PGP), třetí byl polský závodník Tomasz Jurczyk.

Oddíl orientačního sportu SK Prostějov uspořádal dva závody Hanáckého žebříčku. Dopoledne se běžela krátká trať s centrem v Kovalovicích u Kojetína (zámek Kovalovice) na mapě, kterou připravil Zdeněk Rajnošek, tratě postavil Marcel Skřivanek ve středně kopcovitém terénu, kde byl smíšený les – převážně listnatý, porostově pestrý, a kde byla střední hustota cest. Startovalo téměř 400 závodníků. V ženách vyhrála Zdenka Kozáková (TBM) o dvě minuty před Markétou Bídovou (UOL), třetí skončila Hana Hlavová (TBM). Ve velmi vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Roman Zbranek (TZL), který o 4 sekundy porazil druhého Ondřeje Jílka (KSU), třetí Martin Poklop (SSU) byl ještě o dvě sekundy pomalejší. Odpoledne byl pak na pořadu sprint v Tovačově (centrum bylo na hřišti TJ Sokol Tovačov), mapu mapoval Roman Zbranek a revidoval Zdeněk Rajnošek. Jiří Otrusina postavil pro více než 300 závodníků tratě v rovinatém terénu, kde byla městská a sídlištní zástavba, parky a louky. V ženách si pro vítězství doběhla Johana Šimková (ZBM), která o půl minuty porazila Zdenku Kozákovou (TBM), třetí Markéta Bídová (UOL) ztratila na vítězku přes dvě minuty. V mužích byl první Ondřej Jílek (KSU), který o 15 sekund porazil druhého Martina Poklopa (SSU), třetí se ztrátou 24 sekund na vítěze byl dorostenec Tobias Pekárek (TZL).

Neděle

První letošní závod Středočeské a Pražské oblasti (krátkou trať) připravil SKOB Slaný. Centrem byla louka u obce Milý - Bor. Osm stovek závodníků čekaly tratě na mapě, kterou připravili Roman Horký a Zdeněk Švec (drobná revize Jan Hanák). Stavitel tratí Jan Hanák postavil tratě na náhorní plošině s vegetačními detaily; byla tam údolí s terénními detaily; hustá síť cest. V terénu byl smíšený les s dobrou průběžností. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Viktorie Škáchová (DKP), která o 13 sekund porazila Terezu Odehnalovou (ZBM), třetí byla s minutovou ztrátou Kamila Gregorová (SJH). V mužích byl nejlepší Tomáš Janovský (PGP), 55 sekund za ním skončil na druhém místě Jan Šedivý (PGP), třetí skončil Tomáš Fibír (FSP).

Další závod v Západočeské oblasti uspořádal opět Klub orientačních sportů Slavia Plzeň s centrem v Záluží – sportovní areál V Luhu. Klasika (stavitel tratí Filip Šauli) se běžela v typicky plzeňském terénu, který byl hezký, okořeněný o erozní rýhy a pozůstatky po těžbě, mapu připravili Aleš Hejna a Jiří Vištejn. Startovalo 250 závodníků. V ženách s velkým náskokem vyhrála Karolína Kamenická (ZTC), druhá byla Polina Surková (PGP), třetí Daniela Trpáková (DCH). V mužích byl první Jiří Valeš (ZTC), čtyři minuty za ním skončil druhý Matěj Kamenický (LPU), třetí místo obsadil Tomáš Kamaryt (VPM).

Tři stovky závodníků byly na startu Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati. Pořadatelé z TJ Opava připravili centrum v Novém Dvoře u Opavy. Běželo se v mírně zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest a různě průběžná vegetace na mapě Nový Dvůr 2022 (autor Jiří Sýkora), tratě postavil Pavel Rychlý. Závod žen ovládly dorostenky AOP, vyhrála Barbora Holasová, druhá byla se ztrátou necelých tří minut Karolína Rychlá, třetí místo obsadila Petra Bruková. V mužích vyhrál Tomáš Holas (AOP), který o minutu porazil Poláka Dawida Gladeckého, třetí skončil Ole Jorgen Boge Arenth (MOV).

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.