LaLiga - souhrn 26. kola: Městské derby pro Sevillu

25.02.2022, 22:57, aktualizováno 28.02.2022, 22:57
Komentáře a souhrny
Sevilla ovládla derby s Betisem a upevnila si tak druhou příčku. Tři body má také Barcelona, která rozstřílela Athletic Club. Yéremy Pino se čtyřmi góly podílel na výhře Villarrealu nad Espanyolem. Real Sociedad těsně zvítězil nad Osasunou. Rayo nakonec neudrželo na uzdě Real Madrid a prohrálo 0:1, Atlético si poradilo s Celtou Vigo...

Granada CF - Cádiz CF 0:0

28.02.2022 21:00

Góly: -

Granada doma jen remizovala s Cádizem a nejvíc trpěl nezaujatý divák, který se branky nedočkal. Utkání ale výrazně ovlivnila 33. minuta, v níž se nechal vyloučit domácí obránce Domingos Duarte a bez něj se domácí spíš zatáhli do obrany.

Granada vstupovala do utkání s Cádizem v roli jasného favorita. Přesto se jako první musela bránit. Do první velké šance byl vyslán Álvaro Negredo a jeho náběh musel brankář Maximiano likvidovat jen s vypětím všech svých sil.

Dlouho se v utkání prakticky nic nedělo, až 33. minuta zápasu dala střetu těchto dvou týmů nový směr. Po ostrém faulu na unikajícího veterána Negreda byl totiž ze hřiště odejit obránce Duarte, který dostal červenou kartu.

Cádiz se sice snažil svého výhody jednoho muže v poli využít, ale upřímně byl směrem dopředu naprosto neschopný kloudné akce. A když už se k něčemu dostal, tak stál v cestě brankář Maximiano. Mladý gólman zasáhl proti ranám Negreda a později i Carceléna. Granadě naopak nepomohlo ani několikeré střídání.

Více informací k zápasu

FC Barcelona - Athletic Bilbao 4:0

27.02.2022 21:00

Góly: 37. Pierre-Emerick Aubameyang, 73. Ousmane Dembélé, 90. Luuk de Jong, 90+4. Memphis Depay

Barcelona zvládla utkání 26. kola LaLigy, když hladce porazila Athletic 4:0. Opět se prosadil ve formě hrající Pierre-Emerick Aubameyang, kterému nedávný přestup evidentně prospěl. Baskický celek nastoupil v pozměněné sestavě a před středeční odvetou španělského poháru se rozhodl pošetřit klíčové hráče.

Fotbalisté Barcelony zvládli svůj úkol v Evropské lize a díky výhře 4:2 nad Neapolí postoupili do osmifinále. Dařit se jim začalo také v LaLize, ve které neprohráli již čtyři utkání v řadě. Do cesty se jim však tentokrát postavil Athletic, který v posledním zápase rozstřílel svého baskického rivala Real Sociedad 4:0. Oproti předchozímu zápasu však trenér Marcelino provedl hned sedm změn v základní sestavě a pouze na lavičce začínal kapitán Iker Muniain nebo nejlepší střelci týmu Oihan Sancet s Iňakim Williamsem.

Od úvodních minut zápasu to byla Barcelona, která diktovala tempo hry a míč držela převážně na svých kopačkách. Po čtvrthodině utkání pak způsobila první závar před brankou Unaie Simóna. Žádný z hráčů se ale ke střele nedostal. O chvíli později se v dobré pozici ocitl Gavi, svým pokusem ale výrazně přestřelil. Na druhé straně pak namířil Oier Zarraga pouze do připraveného Marc-André ter Stegena a skóre tak prozatím zůstalo nezměněno. Další velkou příležitost měl po půlhodině hry na kopačkách Ferrán Torres, Simón byl ovšem připravený. Ve 37. minutě pak byl k vidění úvodní gól zápasu, o který se po dorážce do odkryté branky postaral Aubameyang.

I po změně stran byli aktivnější Katalánci, kteří se již tradičně spoléhali na svou přesnost přihrávek. Po hodině hry navíc dostali velkou příležitost zvýšit vedení z přímého volného kopu hned zpoza šestnáctky. Torresovi se ale pokus nevydařil a míč nasměroval pouze do soupeřovy zdi. Zanedlouho si ovšem mohl spravit chuť, a to když se dostal ke střele v pokutovém území. Simón byl ale znovu pohotový a míč vyrazil do bezpečí. Ke změně skóre došlo v 73. minutě, když se z velkého úhlu prosadil pumelicí pod břevno střídající Ousmane Dembélé a zvýšil na 2:0. V závěru se stihli prosadil ještě střídající Luuk de Jong s Memphisem Depayem a podtrhli tak skvělý výkon celého týmu.

Barcelona si tak došla pro tři body a ligovou sérii bez porážky prodloužila na 10 zápasů. Tu se bude snažit potvrdit 6. března v dalším ligovém utkání s Elche. Athletic se pokusí odčinit porážku o den později doma proti Levante.

Real Sociedad - CA Osasuna 1:0

27.02.2022 18:30

Góly: 52. Aritz Elustondo

Realu Sociedad se ve 26. kole LaLigy podařilo odčinit hrůzostrašný týden, když porazil Osasunu těsně 1:0. O vítěznou branku se postaral krátce po změně stran bek domácích Aritz Elustondo.

Real Sociedad v posledním týdnu utrpěl hned dvě těžké rány. V předchozím ligovém kole si odnesl výprask 0:4 od svého baskického rivala Athletica Bilbaa a v Evropské lize pak vypadl již v prvním kole play off s německým Lipskem. Nepříjemné porážky chtěl alespoň z části napravit v duelu s Osasunou, která se pohybovala v samotném středu tabulky.

Týmy rozehrály utkání v pomalejším tempu a diváci v San Sebastiánu si museli na první větší příležitost počkat až do 22. minuty. To se střelou z hranice šestnáctky prezentoval domácí záložník Ander Martín, jeho pokus však bez větších problémů zneškodnil Sergio Herrera. Baskové začali s postupem času svého soupeře přehrávat a trpělivě vyčkávali na případná zaváhání v jeho defenzivě. Jedno takové se snažil po 40 minutách využít Alexander Isak. Dobře nabíhajícího spoluhráče na vzdálenější tyči však svým pasem nenašel.

Domácí fotbalisté pokračovali v režii utkání a v 52. minutě se dočkali vytoužené branky. Odražený míč po rohovém kopu nekompromisně umístil obránce Elustondo a poslal svůj tým do vedení. Také hráči Osasuny však měli zanedlouho na druhé straně hřiště svou příležitost. Šikovným pokusem se snažil branku soupeře ohrozit z přímého volného kopu Rubén García. Brankář Álex Remiro byl ale připravený a vyrovnání nedopustil. Hosté se snažili s nepříznivým průběhem něco udělat a v 90. minutě se jim dokonce podařilo skórovat. Dlouho se však radovat nemohli, protože byl střílející Nacho Vidal přistižen v ofsajdové pozici. Další příležitost už si pak vypracovat nedokázali.

La Real tak napravil nepovedené výkony z posledního týdne a ze zápasu si odnesl plný počet bodů. Další ligové utkání jej bude čekat již ve středu, kdy se v dohrávce 21. kola střetne s Mallorkou. Osasuna svůj další duel odehraje 5. března doma proti Villarrealu.

Sevilla FC - Real Betis 2:1

27.02.2022 16:15

Góly: 24. Ivan Rakitić (pen.), 41. Munir El Haddadi - 90+4. Sergio Canales

Sevilla FC díky povedené první půli zvládla prestižní derby s Betisem, čímž mu oplatila lednové vyřazení z poháru, a na vlastním hřišti v duelu 26. kola LaLigy zvítězila 2:1. Oba góly domácích padly právě před přestávkou, svými chybami se na nich podílel veterán v bráně hostů Claudio Bravo.

Diváky na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán čekala skvělá bitva mezi druhou Sevillou a třetím Betisem. V mírně lepším rozpoložení vstupovali do utkání hosté, kteří prohráli z posledních 12 soutěžních duelů pouze jeden. Trenér Julen Lopetegui navíc nemohl do své defenzivní řady postavit klíčového stopera Julese Koundého, jenž si odpykával trest za červenou kartu.

Derby ovšem rozdíly ve formě již tradičně smazalo a úvodní minuty patřily domácím. Nejprve se dvakrát neúspěšně hlásili o penaltu, následně nepřesně pálil Jesús Navas a v sedmé minutě přišla první střela na bránu v podání Youssefa En Nesyriho. Obrana zelenobílých to však přežila bez úhony. Aktivní En Nesyri se ale vzápětí dostal do další příležitosti a zkušený brankář Bravo ho ve velkém vápně fauloval. Nařízenou penaltu uklidil k levé tyči Ivan Rakitič. Dobrý nástup domácích pak trochu přibrzdilo zranění jejich tvůrce hry Papu Gómeze. Přesto se do přestávky dočkali další branky a tím, kdo se prosadil, byl právě střídající Munir El Haddadi. Při jeho střele z levé strany vápna znovu nemohl mít čisté svědomí gólman Bravo.

Výkon Betisu, který se v první půli nedal hodnotit jinak než jako nepovedený, snesl po změně stran přísnější měřítko. Svěřenci Manuela Pellegriniho nicméně stále čekali na první pokus mířící mezi tři tyče. Dočkali se ho v 63. minutě díky nádherné střele Cristiana Tella, Bono ale snížení krásnou robinzonádou nedopustil. Další nebezpečná příležitost z kopaček hostů pohříchu přišla až v nastavení. Z přímého kopu pálil Sergio Canales a ačkoliv se marocký brankář znovu mocně natahoval, tentokrát na balon nedosáhl. Kontaktní branka ovšem přišla příliš pozdě.

Velmi důležitý zápas tedy dotáhla do zdárného konce domácí Sevilla. V dalším ligovém kole, které se uskuteční 4. března, se pokusí na toto vítězství navázat v duelu s Deportivem Alavés. Betis bude chtít napravit porážku o dva dny později. Nebude to však mít vůbec jednoduché, jelikož se postaví Atléticu Madrid.

Villarreal CF - Espanyol Barcelona 5:1

27.02.2022 14:00

Góly: 14. Yeremy, 21. Yeremy, 45+1. Yeremy, 53. Yeremy, 86. Boulaye Dia - 65. Keidi Bare

Jen pár dní po remíze s Juventusem si Villarreal nedělal žádné problémy s Espanyolem a doma mu nasázel pět branek. Pro Žlutou ponorku je to velmi důležité vítězství, které ji stále udržuje v kontaktu se čtvrtým místem a potvrzuje její solidní formu. Hlavním hrdinou se stal Yeremi Pino, autor čtyř gólů!

Pro Yeremiho Pina to byl životní výkon a bez nadsázky se dá říci, že to byl on, kdo porazil Espanyol. Villarreal začal okamžitě přitápět pod kotlem a první gólovku spálil už v první minutě. Krásné kombinaci scházela jen důslednější koncovka. Ve 12. minutě se dostal k zakončení z první i hostující Puada, ale Rulli nemusel zasahovat.

Krátce na to vstřelil Villarreal první gól. Estupiňan odvedl pořádný kus práce, když po levé straně odcentroval na malé vápno a tam Yeremi Pino hlavou poslal domácí do vedení. Druhého gólu se Pino dočkal po rohovém kopu poté, co se na malém vápně rychle zorientoval a dorážkou poslal balón do sítě. Pro Espanyol to byl špatný začátek a navíc ho Villarreal dál přehrával. Do konce prvního poločasu zvýšil ještě na rozdíl tří branek, ale skóre mohlo být mnohem vyšší. Yeremi Pino na sklonku poločasu dorazil střelu Capouého a prakticky utkání rozhodl.

Na Estadio de la Cerámica se ale musel odehrát i druhý poločas a Villarreal v něm pokračoval v náporu. Krátce po změně stran hlavičkoval těsně vedle Lo Celso a hned za minutu využil Yeremi Pino perfektní průnikové přihrávky, obešel brankáře a chladnokrevně do prázdné branky zakončil. Za 53 minut tak zkompletoval hattrick a navíc to ještě nebyla konečná. Po hodině hry byly statistiky zápasu nesmlouvavé, Villarreal přestřílel Espanyol 7:0 a vedl drtivě 4:0.

Espanyol si zajistil alespoň čestný úspěch a výsledek zkorigoval vstřelenou brankou. Embarba naservíroval vynikající centr, Rulli ještě stihl zareagovat na bezprostřední hlavičku, nicméně s dorážkou Keidy Bareho už nemohl nic dělat. Byl to jediný úspěch katalánského celku, jinak byl zápas zcela v režii Žluté ponorky.

Od většího debaklu uchránil hosty Diego López, který v samostatném úniku vychytal Chukwuezeho a pro změnu Triguerosova rána skončila těsně vedle branky. V 86. minutě obdržel Espanyol pátou branku. Boulaye Dia si navedl balón do šestnáctky a přízemní střelou překonal Lópeze. Villarreal zvítězil drtivě 5:1 a zůstal v kontaktu se čtvrtým místem.

Atlético Madrid - Celta Vigo 2:0

26.02.2022 21:00

Góly: 36. Renan Lodi, 60. Renan Lodi

Atlético Madrid ve 26. kole španělské LaLigy porazilo Celtu Vigo 2:0 a získalo další důležité body v boji o příčku zajišťující Ligu mistrů. Oba góly přišly po spolupráci stejných hráčů, přičemž Geoffrey Kondogbia nahrával a krajní bek Renan Lodi zakončoval.

Páté Atlético po přesvědčivé výhře nad Osasunou z předchozího kola přivítalo devátou Celtu, která se v posledních zápasech překvapivě trápila s ligovými outsidery. I přesto, že má tým z Viga v útoku Iaga Aspase, měl dosud problém zejména se střílením gólů. To domácí měli opačný problém - velmi propustnou obranu, která byla na úrovni podprůměrných týmů z druhé poloviny tabulky. V defenzivě domácích navíc chyběl zraněný Daniel Waas.

První nadějnou šanci zaznamenali hráči Viga, když Denis Suárez našel ve druhé vlně nabíhajícího Franca Cerviho. Brankář sice šel na druhou stranu, střelu ale zablokoval obránce Reinildo Mandava. Velkými příležitostmi se v úvodu každopádně moc nehemžilo a docházelo především k nepříjemným osobním soubojům. Vystihoval to mimo jiné i fakt, že rozhodčí stihl během prvních 20 minut rozdat hned čtyři žluté karty. Do soupeřovy šestnáctky se nakonec začali více tlačit domácí, což ve 36. minutě zužitkoval Lodi. Po tanečku s Hugem Mallem překvapivě vystřelil na bližší tyč, na což gólman nedokázal zareagovat. Na vedení v poločase to i přes následně zvýšenou snahu Celty stačilo.

Hosté na svůj aktivní výkon navázali a v úvodu druhé části působili obraně Indiánů značné potíže. Nebylo jim to však nic platné, jelikož v 60. minutě prohrávali již o dva góly, znovu z kopačky Lodiho. Toho do správné pozice poslal stejně jako při první brance Kondogbia. Oba aktéři dvou gólů si už ale víc ze zápasu neužili a byli vzápětí vystřídáni. Naopak víc práce měl brankář bleděmodrých Matías Dituro, ten musel během chvíle odvrátit nebezpečné střely zpoza šestnáctky. Na vzniklou ztrátu již hráči Celty Vigo řešení neměli, v podstatě přestali být nebezpeční, a červenobílí si tak vedení bez větších problémů pohlídali.

Madridský celek přehrál galicijského soupeře a v boji o evropské poháry si zajistil důležité tři body. O další zisk se popere 6. března v těžkém zápase na půdě Betisu Sevilla. Na Celtu čeká ve stejný den doma Mallorca.

Rayo Vallecano - Real Madrid 0:1

26.02.2022 18:30

Góly: 83. Karim Benzema

Real Madrid v malém madridském derby uspěl na hřišti Vallecana a zvítězil 1:0. Na jediný gól zápasu si musel Bílý balet počkat až do 83. minuty, do té doby jeho ofenzivní akce končily na rukavicích výborně chytajícího Lucy Zidana, syna legendárního záložníka Los Blancos. Rozhodnutí přišlo po krásné kombinaci Viníciuse Júniora s Karimem Benzemou z kopačky druhého jmenovaného.

Fotbalisté Bílého baletu si v minulém kole nejvyšší španělské ligy spravili chuť po prohře s PSG v Lize mistrů, když porazili Alavés 3:0. Italský lodivod Carlo Ancelotti, který byl v posledních týdnech kritizován za rotaci hráčů, se opět rozhodl pro svou klasiku, ve které nechybělo smrtelné duo Vinícius Júnior a Benzema. Na druhé straně Vallecano se po skvělé první polovině sezony trápilo a po třech prohrách v řadě se propadlo až na 11. místo tabulky.

Hned v první minutě se po skvělé souhře se spoluhráčem do šance dostal Marco Asensio, domácí brankář byl ale pozorný. Španělský křídelník byl hodně vidět i v následujících minutách, přesto se osmělili také domácí. V 17. minutě měl gól na hlavě Sergio Guardiola, Thibaut Courtois však jeho pokus zneškodnil. Asensio zahrozil i ve 24. minutě, jeho technický obstřel ale v brance neskončil. Vzápětí se předvedl také Guardiola, opět zakončoval hlavou, tentokrát ovšem vedle. Rayo se nadále prezentovalo dobrým fotbalem, což mu umožňovalo i mnoho chyb a ztrát hráčů Realu. Na konci poločasu udržel Zidane bezbrankový stav, když zlikvidoval hlavičku Benzemy.

V 52. minutě přišlo první zaváhání domácí obrany ve druhém poločase, střelu osamoceného Viníciuse Júniora v pokutovém území zblokoval Alejandro Catena. Na druhé straně hlavou po rohu vystrašil fanoušky Mario Suárez, vyhořel ale na belgickém gólmanovi. Hráčům Realu jako by docházely nervy a stále častěji se ukvapovali k faulům, kterými kouskovali hru. Od 70. minuty zvýšili Los Blancos tlak na soupeře, ten se ale v čele se skvěle chytajícím Zidanem bránil. Obavy Realu ukončil až v 83. minutě výstavní ťukes Viníciuse Júniora s Benzemou, který potvrdil svou pozici nejlepšího střelce týmu.

Real Madrid nedopustil překvapení a odvezl si domů plný počet bodů. V sérii vítězství bude chtít pokračovat i 5. března, kdy na něj čeká duel s Realem Sociedad. Vallecano svede o den později souboj s Cádizem.

Getafe CF - Deportivo Alavés 2:2

26.02.2022 16:15

Góly: 55. Enes Ünal, 72. Enes Ünal - 45+1. Gonzalo Escalante, 56. Edgar Méndez

V sobotním utkání 26. kola španělské LaLigy se utkalo Getafe s Deportivem Alavés. Oba týmy jsou namočeny do záchranářských bojů a potřebují v druhé polovině sezóny zabrat, aby se udržely v nejvyšší soutěži. Po půlhodině hry byl vyloučen stoper Getafe Cuenca a přesilovky dokázalo Deportivo využít ještě v první půli, když skóre zápasu otevřel Escalante. Za domácí srovnal Ünal, ale vedení vrátil Deportivu Méndez. Na konečných 2:2 srovnal svým druhým gólem v utkání Enes Ünal.

Favorizované Getafe nedokázalo z úvodního tlaku vytěžit úvodní branku a nepomohl jim v tom ani stoper Jorge Cuenca, který byl po tvrdém faulu v 32. minutě vyloučen. Getafe dohrávalo tedy zápas v deseti, ale na hřišti to téměř nešlo poznat. Z ojedinělé šance hostů přišla v nastavení první půle gólová radost. Na milimetrově přesný centr Duarteho naskočil Escalante a z bezprostřední blízkosti prostřelil brankáře Soriu.

V 55. minutě přišlo zasloužené srovnání, na rohový kop si nejvýše vyskočil Enes Ünal a jeho hlavička mířila přesně k tyči. Vedení Deportivu vrátil hned z následující akce Méndez. Centr Escalenteho ze strany prošel pokutovým územím a na jeho konci z první zakončil právě španělský křídelník. Dvacet minut před koncem zaskočil hostujícího brankáře opět Enes Ünal. Dostal se k míči u postranní čáry, rozhodl se vystřelit z dost netradiční pozice a mířil přesně do pravé šibenice Pachecovy brány.

Stav v tabulce po dnešním utkání je následující: Getafe má šestibodový náskok před Deportivem, které se nachází na sestupové 18. příčce. Alavés může ještě předběhnout Cádiz, který má zápas k dobru.

RCD Mallorca - Valencia CF 0:1

26.02.2022 14:00

Góly: 4. Gabriel Paulista

Mallorca doma nestačila na Valencii, která bodovala především díky velmi rychlému startu do utkání. Za tři body vděčí obránci Gabrielovi Paulistovi, který se prosadil už po čtyřech minutách hry a Valencii to nakonec stačilo.

Netopýři prožili na Mallorce raketový start do utkání. Po pouhých čtyřech minutách se jim totiž povedlo vstřelit první branku. A byla to branka opravdu výstavní, neboť obránce Gabriel Paulista se v hloubi pole dostal k odraženému míči a napálil ho na bránu gólmana Rica takovým způsobem, že zkušený brankář neměl šanci zasáhnout.

Postupem času se Mallorca pokoušela svému soupeři ve hře trochu vyrovnat, ale pokud jsme něčeho viděli opravdu požehnaně, pak to byly fauly. Ne snad že by se hodně žlutilo, ale sudí Jorge Figueroa musel často napomínat zástupce obou stran. Po půlhodině hry se Hugo Duro snažil vletět do obrany domácích, jenže na míč těsně nedosáhl.

Start do druhé půle se povedlo trochu víc hostům. Šikovný záložník Takefusa Kubo se přihlásil o přihrávku do vápna a ocitl se prakticky sám před brankářem, jenže mířil příliš vysoko. Škoda, protože jeho ránu by nyní brankář Mamardašvili určitě neměl.

Valencia vytáhla do boje s Ilaixem Moribou, který měl prakticky hned po svém nástupu šanci na zdvojnásobení vedení, jenže jeho hlavičku vytáhl brankář Sergio Rico na tyč! Víc už toho Valencia nestačila, ale vlastně jí to bylo jedno, protože na tři body jí i tohle umění bohatě stačilo.

Levante UD - Elche CF 3:0

25.02.2022 21:00

Góly: 37. José Luis Morales, 67. Jorge de Frutos, 90. Gonzalo Melero

Poslední Levante se v páteční předehrávce 26. kola střetlo s Elche, které se nachází ve středu tabulky. Elche z převahy v prvním poločase nic nevytěžilo, naopak do vedení šlo Levante po brance kapitána Moralese. V druhé půli zvýšil vedení de Frutos a poté, co byl vyloučen záložník Elche Gumbau, ještě přidal pojistku Melero.

První půlhodina zápasu byla pro nestranného diváka nepříliš atraktivní. Hráči Elche drželi balón na svých kopačkách, nicméně se nedokázali dostat ke střele. V 38. minutě si domácí diváci užili krásný průnik Jorgeho de Frutose, který se dostal až do pokutového území a následně přihrál před branku. Míč si našel kapitán José Luis Morales, který si s příležitostí mazácky poradil. Jeho střela z bezprostřední blízkosti se s odrazem od břevna dostala do brány, gólman Édgar Badía byl bez šance.

V 67. minutě zvýšilo Levante svůj náskok v utkání. Nejprve sice Badía reflexním zákrokem vyrazil střelu de Frutose, míč se však zpátky dostal ke španělskému křídelníkovi, který se skvěle ve vápně soupeře zorientoval a vystřelil nechytatelně k tyči - 2:0.

Patnáct minut před koncem utkání byl vyloučen záložník Elche Gerard Gumbau, který šel do souboje s Pepeluem velmi nevybíravě a za svůj zákrok byl "odměněn" přímou červenou kartou. Pomyslný hřebík do rakve zatloukl v závěru Gonzalo Melero, když míč po povedené akci svého týmu doklepl do prázdné branky.

Levante i přes dnešní výhru zůstává poslední, nicméně ukázalo, že to s bojem o udržení myslí vážně. Elche je s dvaceti devíti body třinácté s devítibodovým náskokem na sestupové pozice.