První Závod šampionů na ledě patřil rallyeovým jezdcům. Pohár národů ovládli otec a syn Solbergovi, mezi jednotlivci vyrovnal Loeb rekord Auriola

Závod šampionů ve švédském kempu Pite Havsbad skončil v Poháru národů vítězstvím Norska, o které se postarali Petter Solberg a jeho syn Oliver. Mezi jednotlivci byl nejlepší Sébastien Loeb a vyrovnal tak dosavadní rekord svého krajana Didiera Auriola v počtu vítězství.

Po tříleté pauze se tento víkend opět uskutečnil Závod šampionů. Jeho dějištěm byl kemp Pite Havsbad ve švédském městě Piteå, kam podnik zavítal vůbec poprvé. Současně se jednalo o premiérový ročník, který se konal na ledě. Jezdci se během víkendu svezli v elektrickém rallyekrosovém voze RX2e, dále v rallyekrosovém autě RX Supercar Lites, v Polaris PRO XP z kategorie Side-by-side a také s Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport.

Rodinný triumf Solbergových

31. ročník Závodu šampionů odstartoval v sobotu Pohárem národů. Ještě před jeho začátkem museli organizátoři řešit nepříjemnost. V noci totiž zasáhla Pite Havsbad přílivová vlna a záplavy. Kvůli tomu muselo dojít ke změně trati a nakonec se jelo pouze na vnitřním okruhu.

A s ním si nejlépe poradili rallyeový mistr světa z roku 2003 a současně dvojnásobný světový šampion v rallyekrosu Petter Solberg a jeho syn Oliver, současný závodník Hyundai ve WRC. Právě tato dvojice, která tvořila norský tým, totiž dosáhla na vítězství. Zajímavostí je, že Solberg mladší reprezentoval Norsko i přesto, že na rozdíl od svého otce závodí pod švédskou licencí. Užívat občanství této země může díky tomu, že jeho matkou je bývalá švédská rallyeová závodnice Pernilla Solbergová.

Na cestě za vítězstvím se Norové nejprve vypořádali se Švédy, jejichž tým tvořili Mattias Ekström a Timmy Hansen. Ti podlehli rodinnému tandemu 1:3. K vítězství Solbergovým pomohly mimo jiné i problémy Timmyho Hansena v souboji s Petterem Solbergem, kde se roztočil. V semifinále narazili Solbergovi na Johana Kristofferssona a Toma Kristensena z týmu Seveřanů. Tento souboj skončil remízou 2:2, díky lepšímu celkovému času ale postoupili do finále Solbergovi. A v něm se vypořádali 3:1 s americkou dvojicí Colton Herta a Jimmie Johnson.

Finálové vystoupení Američanů zkomplikovala technická závada na voze Polaris v první rozjížďce, kvůli které Johnson nedojel a Solberg starší tak bez problémů zvítězil. Potíže měl proti Solbergovi staršímu i Herta, který v poslední rozjížďce chyboval a narazil do sněhové závěje. Na Američany čekalo ještě před čtvrtfinále první kolo proti týmu Latinské Ameriky ve složení Hélio Castroneves a Benito Guerra. S těmi remizovali, díky lepšímu celkovému času ale postoupili. Stejně zdolali i německé duo Sebastian Vettel a Mick Schumacher. V semifinále porazili 3:1 Finsko, za které jeli Mika Häkkinen a Emma Kimiläinenová. Häkkinen mohl litovat svého nárazu do sněhu a následného smyku při souboji s Johnsonem.

„Podmínky byly pro všechny těžké, organizátoři ale odvedli skvělou práci a našli řešení. Cítil jsem, že je sníh rozbředlý a že to klouže. Důležité tedy bylo nedělat chyby,“ uvedl Petter Solberg. „Z toho, že pojedu s Oliverem, jsem byl nervózní. Bylo ale skvělé cítit pocit štěstí z toho, že se mu daří. Odvedl velmi dobrou práci a ve skutečnosti jel lépe jak já. Během finále jsem ale byl vážně napumpovaný. Jimmie (Johnson – pozn. red.) na mě svou jízdou v Porsche opravdu zapůsobil a věděl jsem, že budu muset předvést své maximum, abych tyto kluky porazil. Ale dokázali jsme to,“ dodal.

Oliver Solberg měl i navzdory vítězství ke svému výkonu výhrady: „Opravdu spokojený jsem byl jenom s jednou jízdou, ve které jsem porazil Johana Kristofferssona. Věděl jsem, že s Porsche bude rychlý, takže to jsem byl nervózní ze všeho nejvíc. Zajel jsem to ale perfektně. Pak jsem zkoušel jet stejně i proti Jimmiemu (Johnsonovi – pozn. red.), ale byl o dost rychlejší než já. Jako spolujezdec se mnou jel Sebastian Vettel, takže jsem si říkal, že když prohraji, budu vypadat hloupě. A prohrál,“ řekl dvacetiletý rodák z Fredrikstadu.

Pohár národů vyhrálo Norsko v Závodě šampionů vůbec poprvé v historii. O první triumf se pochopitelně jednalo i v případě Olivera Solberga. Jeho otec už ale slavil v Poháru národů podruhé. Zvítězil totiž i v roce 2014, kdy byl spolu s Tomem Kristensenem součástí severského týmu.

Vettel poražen virtuálním závodníkem

Jak už jsme zmínili výše, pro německý tým, který v minulosti vyhrál Pohár národů hned osmkrát a suverénně tak drží rekord, skončilo vystoupení už ve čtvrtfinále po porážce od Američanů. Z účinkování Sebastiana Vettela a Micka Schumachera ovšem stojí za zmínku zejména duel z prvního kola proti týmu virtuálních závodníků. V něm sice Němci vyhráli 3:1, pozornost ale upoutal zejména souboj Vettela a Lucase Blakeleyho. Brit totiž dokázal čtyřnásobného mistra světa F1 ve voze Polaris zdolat.

Kromě již zmíněných Němců a Švédů skončilo ve čtvrtfinále také účinkování Velké Británie. David Coulthard a Jamie Chadwicková prohráli s Häkkinenem a Kimiläinenovou z finského týmu až kvůli horšímu celkovému času. Mrzet je mohli problémy Chadwickové v rozjížďce proti Kimiläinenové, kde nabourala do sněhové závěje. Ve čtvrtfinále vypadala i Francie, za kterou závodili rekordman v počtu vítězství v individuálním Závodě šampionů Didier Auriol (čtyři triumfy) a devítinásobný šampion WRC Sébastien Loeb, který se stal šampionem šampionů třikrát. Dvojice podlehla 3:1 Kristensenovi s Kristofferssonem ze severského týmu.

Čtvrtý triumf Loeba mezi jednotlivci

Sobotní účinkování Sébastiena Loeba sice skončilo už ve čtvrtfinále, v neděli si ale spravil chuť. Francouz totiž dokázal v závodě jednotlivců zvítězit a stal se tak letošním šampionem šampionů. Pro legendu WRC se jednalo už o čtvrté individuální vítězství v tomto závodě. Slavil také v letech 2003, 2005 a 2008. Letošním triumfem tak dorovnal svého krajana a současně letošního kolegu v týmu Francie Didiera Auriola, se kterým se nyní dělí o rekord v počtu vítězství. Jedno prvenství Loeb vybojoval i v Poháru národů. V roce 2004 tuto soutěž ovládl s Jeanem Alesim.

Nejprve Loeb zdolal v osmifinále, které se nakonec jelo pouze jen na jednu jízdu, Pettera Solberga. Ve čtvrtfinále už byly na programu dvě jízdy a v případě remízy 1:1 rozhodoval lepší součet časů. Loebovi stál v cestě syn Pettera Solberga Oliver. Vyřazení svého otce ale nepomstil. Ve druhé jízdě sice zajel na tisícinu shodný čas jako Francouz, tu první s ním ale prohrál. V semifinále na dva vítězné závody zdolal Loeb 2:1 Mattiase Ekströma a ve finále, které se jelo na tři triumfy, porazil 3:1 Sebastiana Vettela.

Vettel na cestě do finále porazil nejprve v osmifinálovém souboji Emmu Kimiläinenovou, dále Coltona Hertu ve čtvrtfinále a v semifinále si smlsnul na Tomu Kristensenovi. Dán měl ovšem smůlu a patrně kvůli technické závadě nemohl první rozjížďku dokončit.

Kromě Coltona Herty a Olivera Solberga skončilo účinkování ve čtvrtfinále také pro Jimmieho Johnsona po porážce s Tomem Kristensenem. Branami této fáze neprošel ani Johan Kristoffersson poté, co podlehl Mattiasi Ekströmovi.

V osmifinále zase byli s výjimkou zmíněné Emmy Kimiläinenové a Pettera Solberga vyřazeni i Jamie Chadwicková po prohře s Coltonem Hertou, Mika Häkkinen po porážce od Jimmieho Johnsona, David Coulthard po vítězství Toma Kristensena, obhájce vítězství Benito Guerra, který podlehl Oliveru Solbergovi a Didier Auriol s Timmym Hansenem. Zatímco čtyřnásobný vítěz Auriol nestačil na Ekströma, Hansen byl poté, co udělal chybu, vyřazen Kristofferssonem. Bez problémů se neobešelo ani osmifinálové vystoupení Chadwickové, která nabourala do sněhové závěje nebo Auriola. Francouz ulil start, za což byl potrestán.

Již v prvním kole skončil závod jednotlivců pro pilota stáje Haas ve F1 Micka Schumachera, který nestačil na dvojnásobnou šampionku ryze ženského formulového šampionátu W Series Jamie Chadwickovou. Ve druhém duelu prvního kola skončil po porážce od Coltona Herty čtyřnásobný vítěz závodu 500 mil Indianapolis Hélio Castroneves.

Na rozdíl od soboty, kdy se závodilo kvůli přívalové vlně a záplavám pouze na vnitřním okruhu, se už neděle jela na původně plánované variantě trati.

Úvodní foto: Oliver Solberg via Twitter

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.